Türk ekonomisi yüzde 4 büyüyecek

Türk ekonomisi yüzde 4 büyüyecek

S&P Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Baş Ekonomisti Jean-Michel Six, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 4 düzeyinde büyüyebileceği değerlendirmesinde bulundu.

16 May 2013 15:41:00

S&P Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Baş Ekonomisti Jean-Michel Six, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 4 düzeyinde büyüyebileceği değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'nin Ekonomik Büyümesi Devam Ederken, Merkez Bankası Bilinen Bir Zorlukla Karşı Karşıya" başlıklı raporunda Standard & Poor's (S&P) Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Baş Ekonomisti Jean-Michel Six, 2012 yılındaki hafiflemiş performansın ardından Türk ekonomisinin daha iyiye doğru yol almakta olduğunu vurguladı.

Jean-Michel Six, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi daha hızlı büyüyen piyasalarda geçtiğimiz on sene boyunca ihracat piyasa paylarını genişletmiş olması sebebiyle, küresel ticaretteki eğilimler Türkiye'nin ekonomisine faydalı olacaktır. Aynı zamanda 2012'deki tasarrufların ardından özel tüketimin ve sabit yatırımların bu yıl ve önümüzdeki yıl toparlanması ihtimali yüksektir. Türkiye'nin Avrupa dışındaki ana ihracat piyasalarında görünen kuvvetli büyüme, tüketici taleplerinin artacağı beklentisi ve yatırımdaki somut büyüme, bu yıl ve önümüzdeki yıl Türkiye'nin yüzde 4 civarında büyümesini destekleyecek.

Ancak bu tablonun olumluluğuna rağmen, G7 ülkelerinin -özellikle de Japonya'nın- genişlemeci para politikaları uygulamaya devam etmesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nı bazı yeni zorluklarla karşı karşıya bırakabilir. Geçmişte olduğu gibi, ülkeye yüklü miktarda sermaye girmesi varlık fiyatlarında artışı tetikleyebilir. Yurtiçi talebin artması ile Türkiye'nin cari açığının artarak bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 7'si civarında olması muhtemeldir."

Bu şartlar altında Merkez Bankası'nın hem büyümeyi hem de mali istikrarı sağlamak arasında zor bir denge tutturmaya mecbur olabileceğine işaret eden Six, "Karmaşık küresel finans ortamında Merkez Bankası, 2013'ün büyük kısmında faizlerin düşük olmasını tercih etmeye (dovish stance) ve yabancı sermaye girişinin etkilerini sınırlamak için yabancı para rezervi katsayılarını kullanmaya devam edecektir, ondan sonra da 2014'de normalleşme sürecine girecektir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

 
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement