Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
36.04
Gram Altın
2622.58
BIST 100
11139.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Türkiye Afrika'yı demir ağlarla örüyor!

Türk şirketinin üstlendiği, Tanzanya'nın Darüsselam ile Morogoro şehirleri arasındaki 300 kilometre uzunluğundaki elektrikli ve sinyal sistemli demir yolu hattı faaliyete geçti.
Türkiye Afrika'yı demir ağlarla örüyor!
17 Haziran 2024 09:36:07
Türk şirketinin üstlendiği, Tanzanya'nın Darüsselam ile Morogoro şehirleri arasındaki 300 kilometre uzunluğundaki elektrikli ve sinyal sistemli demir yolu hattı faaliyete geçti.

Haber: Yunus Akseki

Tanzanya'nın kıyı şehri Darüsselam ile batısındaki Morogoro arasında yapımı tamamlanan 300 kilometre uzunluğundaki elektrikli ve sinyal sistemli demir yolu hattının faaliyete geçtiği bildirildi.

Yapı Merkezi Proje Müdürü M. Fırat Aygen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, faaliyete geçen bu demir yolu hattının Doğu Afrika'daki ilk elektrikli "standart açıklıklı" demir yolu hattı olduğunu belirtti.

Aygen, "Yapımı tamamlanan ve faaliyete geçen hat, tüm Doğu Afrika'da ulaşım hizmetlerini çok daha iyi yerlere taşıyacak bir dönüşümün ilk aşamasıdır." dedi.

Yapı Merkezi'nin Tanzanya'da yapımı devam eden 5 bölümlük demir yolu hattının 4'ünü üstlendiğini belirten Proje Müdürü M. Fırat Aygen, ülkede toplam 1000 kilometreden fazla yeni demir yolu hattı inşaatında faaliyetlerin sürdüğünü ifade etti.

4 bölümlük hattın ilk bölümü tamamlandı

Aygen, 4 bölümlük demir yolu hattı projesinin ilk bölümünün tamamlandığını ve ikinci bölümünün de yakında bitirileceğini belirtti.

Tanzanya Demiryolları Şirketi Genel Müdürü Masanja Kadogosa, basına yaptığı açıklamada, bu adımın Tanzanya ve Doğu Afrika’nın ulaşım altyapısında verimliliği artırma ve ekonomik büyümeyi teşvik etme açısından önemli bir "kilometre taşı" olduğunu vurguladı.

İlk seferini ücretsiz olarak bin 400 yolcu ile yapan tren hattı, iki şehir arasındaki ulaşım süresini yaklaşık 2 saate indirdi.

2 milyar dolar değerinde

Yaklaşık 2 milyar dolar değerinde bir proje olan elektrikli tren, Uganda ve Ruanda gibi denize kıyısı olmayan komşu ülkelerle iç bağlantı, ticaret ve ekonomik fırsatlar açısından büyük bir destek olarak görülüyor.

SGR'nin tüm güzergahı Darüsselam'dan Victoria Gölü kıyısında bir liman kenti olan Mwanza'ya ve Tanganika Gölü'nün kuzeydoğu kıyısında, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırına yakın bir şehir olan Kigoma'ya uzanacak.

VF kat sağ