Dolar (USD)
33.05
Euro (EUR)
36.01
Gram Altın
2622.78
BIST 100
11139.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Ürdün ve Mısır'dan işgalci İsrail'e Karşı ortak hamle

​Ürdün ve, işgalci İsrail'in Filistinlileri topraklarından sürme ve Gazze Şeridi'nin bir kısmını bölme planlarına karşı birlikte karşı çıkacaklarını açıkladı.
Ürdün ve Mısır'dan işgalci İsrail'e Karşı ortak hamle
12 Haziran 2024 07:45:29
​Ürdün ve, işgalci İsrail'in Filistinlileri topraklarından sürme ve Gazze Şeridi'nin bir kısmını bölme planlarına karşı birlikte karşı çıkacaklarını açıkladı.

Filistin ve Gazze Şeridi'ndeki saldırılar tüm dünyada tepki çekmeye devam ederken, Ürdün ve Mısır, İsrail'in Filistinlileri topraklarından sürme planlarına karşı güç birliği yapacaklarını açıkladı.

Ölü Deniz'de Acil İnsani Müdahale Konferansı

Ürdün'ün ev sahipliğinde Ölü Deniz bölgesinde "Gazze'ye Acil İnsani Müdahale Konferansı" düzenlendi. Ürdün ve Mısır'ın Birleşmiş Milletler işbirliğiyle gerçekleştirdiği konferansa, devlet liderleri, hükümet başkanları ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının liderleri katıldı.

Konferansın ardından, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

İsrail'e Kınama

Safedi, İsrail'in Gazze'de devam eden saldırıları sırasında uyguladığı politikaları kınayarak, "İsrail'in (Gazze'deki Filistinlileri) aç bırakmasının uluslararası hukukun ihlali olduğu" söylendi.

Safedi, "İsrail'in (Gazze'ye karşı) devam eden saldırılarının bir savaş suçu ve uluslararası toplumun onlarca yıldır tanık olmadığı türden bir felaket olduğunu" ifadelerini kullandı.

Safedi, "Filistin halkının haklarını tam olarak yerine getirmek için (Mısır ile) ortak çabalarımızı sürdüreceğiz ve Filistinlilerin topraklarından çıkarılmasına veya Gazze'nin bir kısmının (İsrail tarafından) parçalanmasına tüm gücümüzle karşı koyacağız." diye konuştu.

Safedi, "(Gazze'deki) savaşın genişletilmesi ihtimalinin mümkün olduğu" uyarısında bulunarak, uluslararası topluma bunu engelleme çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise Gazze'deki savaşın durdurulması gerektiğini vurguladı.

Şukri, "Askeri eylemlerin ve saldırganlığın durdurulması, yardım ulaştırılması ve Gazze'ye girişinin yoğunlaştırılmasının gerekliliği konusunda geniş bir uluslararası fikir birliğine tanık oluyoruz." dedi.

Şukri, "Filistin halkının, meşru haklarından mahrum bırakıldığı sürece (İsrail için) güvenliğin sağlanamayacağını" vurguladı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths de Gazze'ye "uluslararası insani hukuka saygı duyulması ve yardımın güvenli girişini sağlamak için kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini" kaydetti.

VF kat sağ