Dolar (USD)
27.1479
Euro (EUR)
29.0073
Gram Altın
1680.291
BIST 100
8039.18
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Üretimle, yatırımla, ihracatla büyüyor! Türkiye'nin lider kuruluşu OYAK

Madenden çimentoya, enerjiden otomotive, lojistikten tarıma stratejik mesleklerde yer alan OYAK, 24 ülkede, 140'tan fazla şirket, 38 binden fazla çalışanıyla Türkiye ekonomisine ve istihdamına katkı sağlıyor.
Üretimle, yatırımla, ihracatla büyüyor! Türkiye'nin lider kuruluşu OYAK
10 Haziran 2023 13:03:15
Madenden çimentoya, enerjiden otomotive, lojistikten tarıma stratejik mesleklerde yer alan OYAK, 24 ülkede, 140'tan fazla şirket, 38 binden fazla çalışanıyla Türkiye ekonomisine ve istihdamına katkı sağlıyor.

Haber: Fırat İpek

1 Mart 1961 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonu olarak kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), bugün yatırımları, bünyesinde bulunan şirketleri, 38 bini aşan çalışan sayısı ve 460 binden fazla üyesiyle büyük bir ekosisteme hükmediyor. OYAK, Japonya’dan ABD’ye 24 ülkede, 140’tan fazla şirket ile Maden Metalürji, Çimento Beton Kağıt, Enerji, Otomotiv, Lojistik, Finans, Gıda Tarım Hayvancılık, Kimya, İnşaat gibi sektörler başta olmak üzere stratejik alanlarda faaliyetlerini sürdürüyor.

Yüzde 90,1 nema oranına ulaştı

Üyelerine tüm yatırım araçları getirilerinden iki kat fazla kazanç sağlayan OYAK, yüzde 90,1 nema oranına ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Nitekim Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 2022'de yüzde 40,2 değer kazanırken, TL karşısında ABD doları yüzde 40,3, euro da yüzde 32,1 yükseldi. Yine 2022’de yatırım fonları ortalama yüzde 46,1 kazandırdı. Devlet katkısı ile güçlenen emeklilik fonlarının ortalamada getirileri yüzde 65,8’de kaldı. En yakın emeklilik fonlarının getirisi bile OYAK’ın nema oranının 24 puan gerisinde kaldı.

En büyük 10 sanayi şirketinden 3’ü OYAK’ta

Türkiye'nin en büyük 10 sanayi kuruluşundan üçüne sahip olan OYAK, bünyesindeki şirketlerle öne çıkıyor: “Erdemir ile Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 4. büyük entegre çelik üreticisi. OYAK Çimento ve Cimpor'da Türkiye ve Portekiz çimento pazarı lideri konumunda. İSKEN ile Türkiye elektrik üretiminin yaklaşık %2.5’ini üretiyor. OYAK Renault ile 2022 yılında 247 bin 100 otomobil üretimi gerçekleştirirken, 176,844 otomobil ihracatı ile otomobil ihracatında lider pozisyonda. Akdeniz Chemson Kimya, Almatis, Hektaş, Sagra, Tamek öne çıkan diğer şirketlerden. Güzel Enerji ile akaryakıt dağıtım sektöründe 5’inci sırada bulunan OYAK, Milangaz ile de LPG sektöründeki 3 büyük oyuncudan biri.

Türkiye’de ve altı farklı kıtada kesintisiz üretim

OYAK, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinde ve dünya genelinde altı farklı kıtada farklı sektörlerde 24 saat kesintisiz üretim yapıyor. Son 7 yılda dünyada değişen paradigmalar üzerine yapılan çalışmalar ışığında özellikle teknoloji, enerji, tarım, gıda ve hayvancılık gibi döngüsel olmayan sektörler radara alındı. Belirlenen stratejiler kapsamında coğrafi dağılım artırıldı, faaliyet gösterilen iş kollarında geriye entegrasyon yatırımları gündeme taşındı. Sürdürülebilir büyüme için portföyde çeşitliliği, sektörel dağılım dikkate alınarak dengelendi.

Son 20 yıldaki en uygun satın alma Total

Açıklanan verilere göre son 20 yılda pek çok satın alma gerçekleşti. 2017’de Petrol Ofisi, 2020’de Total, şimdi de Aytemiz satıldı. Aytemiz’in yüzde 50 hissesi Ruslara 160 milyon dolara satıldı. Yani Aytemiz için biçilen toplam değer 320 milyon dolar. Yüzde 1’lik pazar payı için ödenen para ise 87 milyon dolar civarında. Total OYAK tarafından 2020’de satın alındığında ise konuşulan rakamlar üzerinden yüzde 1’lik pazar payı için yaklaşık 68 milyon dolar ödenmişti. Pazar payı ve istasyon sayılarına bakıldığında Total, son 20 yıldaki en uygun satın alma oldu.

Tarımda söz sahibi oldu

OYAK’ta tarım, hayvancılık, gıda grubu sadece Hektaş’tan oluşuyorken, şu anda Tamek, Sagra gibi tüketici gıda ürünleri, tohumculuktan hayvan sağlığına, organomineral gübreden izlenebilir gıda güvenliğine kadar farklı stratejik alanlarda şirketlerin yatırımları bulunuyor. 2016’da Hektaş’ın piyasa değeri 93 milyon dolar iken, 2023 yılında 4.5 milyar dolar değere kadar ulaştı. Net karı ise 29 milyon TL’den 825 milyon TL’yi gördü. 2016 - 2022 yılları arasında bitki koruma iş kolundaki payı yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartılarak pazar lideri oldu.

Dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden

Bursa Orhangazi’de kurulan HEKTAŞ Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi Türkiye’nin ilk dünyanın ise sayılı Ar-Ge Merkezleri arasında yer alıyor. Türkiye’deki ve yurt dışındaki seçkin üniversitelerin akademisyenlerinden de destek alınarak hayata geçirilen mertkez, 607 dekarlık alana inşa edilen, tamamen dijitalleşmiş süreçlerle tarımsal verimliliği arttırmaya odaklanan tarım alanındaki en kapsamlı Ar-Ge tesisi.

Çimento sektöründe global oyuncu oldu

Çimento Beton Kağıt sektöründe büyük atılımlar gerçekleştiren şirket, 2018 yılında Tayvan merkezli çimento devi TCC ile kurulan ortaklık, Portekiz’in çimento devi Cimpor’un Portekiz ve Yeşil Burun Adalarındaki operasyonlarının satın alımı ve Sahra Altı Afrika’da yapılan yeni fabrika yatırımları ile birlikte Çimento sektöründe global bir oyuncu olmayı başardı.

OYAK Yatırım net karlılıkta 8 kat büyüdü

Maden Metalurji sektöründe ise Kümaş satın alma hamlesiyle demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerinde dikey entegrasyonu sağlayarak, maliyet kontrolü ve verimlilik elde edildi. OYAK Yatırım halka açılacak duruma getirilerek son 2 senede net karlılıkta 8 kat büyüdü. OYAK, denizcilikte bir dünya devi olan NYK ile Türkiye’nin otomotiv üretim üssünün merkezinde yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesine sahip ortak liman yatırımı gerçekleştirildi.

OYAK tarihine geçecek projelere imza atacağız

Son 7 yılda sürdürülebilir büyüme, önemli yatırımlar, satın alma ve birleşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Genel Müdür Süleyman Savaş Erdem, “Sağladığımız sürdürülebilir büyüme ile hem ülkemiz hem de üyelerimiz için fayda üretiyoruz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da üretmeye devam edecek ve OYAK tarihine geçecek projelere imza atacağız” dedi.

ABONE OL
Emlak katılım web
Kızılay sol
Kızılay sağ