Dolar (USD)
28.9208
Euro (EUR)
31.485
Gram Altın
1924.11
BIST 100
8026.27
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

'Ver vekaleti al parayı' dolandırıcılığına dikkat!

Trafik kazasına karışan vatandaşların bilgisini 'satın alan' sözde 'Hasar Danışmanlık veya Sigorta Şirketi' hasar tespit tazminatı alacaksınız diyerek kazazedeyi noterden vekaletname vermeye yönlendiriyor. Kanunla yetkileri elinden alınan bu firmalar, avukat gibi hareket ediyor.
'Ver vekaleti al parayı'  dolandırıcılığına dikkat!
09 Ekim 2023 00:00:00
Trafik kazasına karışan vatandaşların bilgisini 'satın alan' sözde 'Hasar Danışmanlık veya Sigorta Şirketi' hasar tespit tazminatı alacaksınız diyerek kazazedeyi noterden vekaletname vermeye yönlendiriyor. Kanunla yetkileri elinden alınan bu firmalar, avukat gibi hareket ediyor.

Haber: Fırat İpek

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı istatistiklerine göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 milyon 232 bin 957 trafik kazası gerçekleşti. Bu yılın verilerine göre de Ocak-Ağustos döneminde 411 bin 675 trafik kazası meydana geldi. Her durumdan vazife çıkarıp, vatandaşları dolandırmaya çalışan sahtekârlar, trafik kazası yapanları da boş geçmedi. Sakın ‘beni dolandıramazlar’ demeyin. Kaza yaptıktan hemen sonra arayan dolandırıcılar, hali hazırda var olan “Değer Kaybı Tazminatı” hakkında dem vurup, her şeyleri yasalmış gibi hareket ediyor.

trafikkazasi1_7e6162d61f03cff643d459aa355c58a4.jpg

‘Oto Ekspertiz’ firmasını olduğunu iddia etti

Bu konuda mağdur olmaktan son anda kurtulan bir kazazede vatandaş başından geçenleri şöyle anlattı: “Maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştım. Sigorta şirketimi arayıp bilgilendirdikten sonra, trafik kazası tespit tutanağını doldurdum. Akabinde ‘Oto Ekspertiz’ firmasından aradığını iddia eden bir kadın; ‘yaptığınız trafik kazasından dolayı oluşan hasarınız için değer kaybı tazminatı açalım. Size şu kadar para ödeyecekler. Dosya takibi için notere gidin ve noterin mail adresini öğrenin. Oraya göndereceğimiz vekaletnameyi imzalamanız yeterli’ dedi.”

Vekaletnameyi okumak isteyince azarlandı

Durumdan şüphelenip, sözde ‘değer kaybı tazminatı’ açacağını iddia eden kadını arayıp noterden önce vekaletnameyi okumak istediğini söyleyen kazazede, “Üstüne bir de kadından azar işittim” beyanında bulundu. Vatandaşların ‘araç alım satım’ dahil genel vekaletname verdiği bu dolandırıcılar, yasaları kullanıp, yasal olmayan bir yolla birçok kişiyi mağdur etti. Hasar danışmanlığı adı altında yapılan dolandırıcılığın detaylarını ve böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ‘Ne yapmalıyım?’ sorusunun cevabını Avukat Merve Erden anlattı.

merveerden_034ca98687b22194d55f4a41eb9ca750.jpeg

Bunlar hukukla alakası olmayan kişilerdir

Avukat Erden, “Kendilerini Hasar Danışmanlık ya da Sigorta Şirketi olarak tanıtan bu yapılar, genellikle yaralamalı ya da maddi hasarlı trafik kazaları sonrasında talep edilebilecek tazminattan pay almayı hedefleyen, avukat gibi hareket eden ama hukukla herhangi bir bağı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Net şekilde söylemek gerekir ki bu şirketler asla yasal değildir. Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesi açıktır; “…Gerçek ve tüzel kişilere ait işleri dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek yalnız baroda yazılı avukatlara aittir” dedi.

2020’de kanunla yetkileri elinden alındı

“Bu şirketler 28 Temmuz 2020 tarihine kadar vatandaştan “şirket” vasfı ile vekalet alabilmekteydi” diyen Erden, “Ancak 28 Temmuz 2020’de çıkan kanun ile Hasar Danışmanlık Şirketlerinin vekalet alarak işlem yapma ve temlik alma yetkisi elinden alınmıştır. ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ kapsamında tazminat talep edebilecek tarafların avukat aracılığı ile yapılması kararlaştırılmıştır. Hasar Danışma Firmaları yasal olmayıp alanında uzman gerçek bir avukat ile çalışılmalıdır” ifadesini kullandı.

İletişim bilgilerini satın alıyorlar

Erden şunları söyledi: “Kazazedelerin iletişim bilgileri yaralamalı kazalarda genellikle tedavi olunan hastanelerin çalışanları, kaza tespit tutanağını düzenleyen emniyet çalışanları ya da oto tamirhaneleri tarafından belirli bir komisyon karşılığında hasar danışmanlık şirketlerine satılmaktadır. İletişim bilgilerini ele geçiren bu yasa dışı firmalar hukuka aykırı bir şekilde açıkça KVKK kurallarını ihlal ederek, kazazedeleri arayıp, geçirdikleri kaza ile ilgili tazminat kazandıklarını söyleyerek vatandaşları notere yönlendirmektedirler.”

İki yıldan dört yıla kadar hapis cezası

Böyle bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kalırsanız, suç duyurusunda bulunabileceğinizi belirten Erden, “Zira kişisel verileri bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na da şikâyette bulunabilirsiniz. Noterden azilname göndererek aranızdaki vekalet ilişkisini sonlandırabilirsiniz. Ayrıca vekaletnamedeki avukat ismi yanıltmasın, bu tarz firmaların isimleriyle vekaletname almaları yasaklandığından bir avukat üzerinden vekaletname almak zorunda” açıklamasını yaptı.

semihisiyel_4a36c39c2526eaba63acfc26c505ce6e.jpeg

Yapmanız gereken iki yol var

Hasar tespit tazminatı adı altında yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyaran Kollektif Sigorta Genel Müdürü Semih İsiyel ise, “Birincisi kaza yaptığınızda, suçlu olan kişi karşı tarafsa kendi aracınızın değer kaybı için, trafik sigortasına değer kaybı dosyası açtırabiliyorsunuz. Onun neticesinde aracınız ne kadar değer kaybettiyse sigorta şirketleri kendi arasında görüşüp size ödemesini yapıyor. İkincisi tanıdık bir avukat ya da tanıdık bir eksper şirketi. Bu yolla TAHKİM’e gittiğinizde, normalde 3 bin TL değer kaybı alacaksanız, 10 bin TL alabilirsiniz. Bu davalar da bir haftalarda sonuçlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.