Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Yahudi işgalciler 400 zeytin ağacını söktü

​Yahudi işgalcilerin Şeria'nın güneyinde bulunan El-Halil kenti kırsalında Filistinlilere ait yaklaşık 400 zeytin ağacını söktüğü bildirildi.
Yahudi işgalciler 400 zeytin ağacını söktü
23 Aralık 2021 13:36:00
​Yahudi işgalcilerin Şeria'nın güneyinde bulunan El-Halil kenti kırsalında Filistinlilere ait yaklaşık 400 zeytin ağacını söktüğü bildirildi.

Ağaçları zarar gören Filistinlilerden İbrahim El-Caafire, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yahudi işgalcilerin Şeria'nın El-Halil kentine bağlı Turkumiya köyü kırsalında kendisinin de bulunduğu 5 Filistinliye ait zeytin ağaçlarına zarar verdiğini belirtti.

Caafire, saldırganların köyün yakınındaki Adora Yahudi işgal birimi sakini olduklarını ve yaşları 3 ila 4 yıl arasında değişen yaklaşık 350 zeytin ağacını söktüklerine vurgu yaparak, işgalcilerin daha önce de mülklerine saldırdıklarını aktardı.

Öte yandan Filistinli aktivist Fuat El-Amur, bir grup Yahudi işgalcinin de El-Halil’in Yatta beldesi kırsalında Filistinlilere ait 4 yıllık yaklaşık 40 zeytin ağacını söktüklerini belirtti.

İşgal altındaki Filistin toprakları üzerinde ikamet eden Yahudi işgalciler, sık sık Şeria'da Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor veya ateşe veriyor.

Yahudi işgalciler, buna ilaveten özellikle hasat döneminde zaman zaman Filistinli çiftçilere saldırıyor.

Yerel kaynaklara göre, Ağustos 2020'den bu yana Şeria'da 9 binden fazla zeytin ağacı tahrip edildi.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi işgal birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi işgalci, Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor.