Dolar (USD)
18.5837
Euro (EUR)
18.4626
Gram Altın
1021.332
BIST 100
3489.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Yeni sistem FETÖ'ye ön almadır

Yeni sistem FETÖ'ye ön almadır

TEOG yerine getiren yeni eğitim sistemi tartışmalarının yine imam hatipler üzerinden yapılmasına ve imam hatiplerin sorgulanmasına tepki gösteren eğitimci yazar Sait Çamlıca, "İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılıyor.Devlet, bu politika ile olası yeni bir FETÖ'ye ön almaya yönelik çalışıyor" dedi.

10 Kasım 2017 11:03:00

TEOG yerine getiren yeni eğitim sistemi tartışmalarının yine imam hatipler üzerinden yapılmasına ve imam hatiplerin sorgulanmasına tepki gösteren eğitimci yazar Sait Çamlıca, "İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılıyor.Devlet, bu politika ile olası yeni bir FETÖ'ye ön almaya yönelik çalışıyor" dedi.

KORAY TAŞDEMİR / İSTANBUL

TEOG yerine getirilen "Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi" bazılarının İmam hatip düşmanlığını yeniden hortlattı. Yeni gelen sistemin imam hatip okullarına ilgisi olmamasına rağmen bu şekilde öğrencilerin imam hatip okullarına kanalize edileceğini iddia eden kimi kalemler, şimdiden iyi okullara yakın evlerin değerini katladığını iddia ediyorlar. Bu değişikliklerin dayanaksız bir takım dedikodulara yol açtığını belirten uzmanlar, özellikle imam hatip okulları üzerine yapılan spekülasyonların çok yanlış ve gerçek dışı olduğunu söylediler. Eğitimci, yazar Sait Çamlıca, " Eleştirmek için abartılı tavır takınıyorlar, sistem açıklanalı daha iki gün oldu" dedi. İmam hatiplerin sorgulayanların da gerçeği göremediğini ifade eden Çamlıca, "Devlet sadece FETÖ'nün değil, başka cemaatlerin içinde de istihbarat örgütlerinin çalıştığını ve uzun vadeli hazırlıklar yaptığını biliyor. Devlet, bu politika ile bu tür cemaatlerin tabanına yönelik çalışıyor." dedi.

Sistem otursa da dedikodulardan kurtulsak

Çamlıca, "Millet evini taşımaya başlamış gibi, fen liselerinin çevresindeki evlerin kiralara artmaya başlamış gibi dedikodular ortada dolaşıyor." diyerek"Sistem açıklanalı iki gün oldu daha. Eleştirmek için abartılı bir tavır takınıyorlar. Devletin büyük hatası ikide bir sistem değiştirmesidir, sistemi bir oturtsa da dedikodudan da kurtulsak. Bu sistemin artısı ve eksisi sitem uygulamaya başlanınca görülecek. Eksikleri olabilir, dedikodulara malzeme olduğu gibi değil tabii ki." diye konuştu.

'Kötü bir sistem getirelim' diye uğraşmıyorlar

Devleti yönetenlerin ve bakanlıkta bu işte görev alan kimselerin kötü niyetli olmadığını söyleyen Çamlıca, "Oturup kötü bir sistem yapalım' demiyorlar tabii ki. Ama emin olun bu sistem ilk defa olduğu için uygulaması görülmeden yapılacak tüm yorumlar yanlış olur, övmek için söylenenler de sövmek için söylenenler de teorik aşamada komik oluyor. Bakanlık şu sistemi oturtup birilerinin tartışmasının önüne geçmesi lazım. Bütün sıkıntı orada yaşanıyor." İfadelerini kullandı.

İmam hatipleri eleştirenler gerçeği göremiyor

Her sistem tartışmasının çoğunlukla imam hatip okulları üzerinden yapılırken, imam hatip öğrencilerin başarı ya da başarısızlıkları da gündeme geliyor. İmam hatip okullarının durumu ile ilgili de konuşan Çamlıca, "İmam hatipler başarılı, imam hatiplerin başarısı ya da başarısızlığı Türkiye'deki diğer okullar ve eğitim sisteminin başarısıyla doğru orantılı. Onlardan daha başarısız falan değiller." dedi. "İmam hatiplilerin 'imam hatipler eskiden iyiydi, sayı çoğaldı, kalite azaldı' şeklinde bir söylemleri var ki bu kesinlikle doğru değil." diye sözlerine devam eden Çamlıca, "İmam hatip okullarının sayısının artmasının ya da devlet politikası olmasının sebebini bu kimseler anlamamışlar. İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların bu ihtiyaçlarını karşılıyor. Devlet sadece FETÖ'nün değil, başka cemaatlerin içinde de istihbarat örgütlerinin çalıştığını ve uzun vadeli hazırlıklar yaptığını biliyor. Devlet, bu politika ile bu tür cemaatlerin tabanına yönelik çalışıyor." dedi.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement