Dolar (USD)
33.08
Euro (EUR)
36.17
Gram Altın
2613.11
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

YKS'de güncelleme işlemleri başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin başladığını duyurdu.
YKS'de güncelleme işlemleri başladı
24 Haziran 2024 13:39:18
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin başladığını duyurdu.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2024-YKS'ye başvuran adayların, Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGu... adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri, seçmeleri ve 28 Haziran saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünen adaylar, bu düzeltmeleri mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) e-Okul sistemi üzerinden yaptırabilecekler.

28 Haziran'a kadar onaylanması gerekiyor

Eğitim bilgisi e-Okul'a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve ardından "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGu... adresinden bu bilgileri seçerek, 28 Haziran saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerekecek.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM'ye yapacakları değişiklik ve düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

2024-YKS'ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi zorunludur.

Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) ilişkin işlemler yapılırken adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa bu bilgi kullanılacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında yer almıyorsa, en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

VF kat sağ