Dolar (USD)
32.32
Euro (EUR)
34.86
Gram Altın
2407.99
BIST 100
10165.52
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

YÖK'ten Filistin adımı! Batılı akademisyenlere kapılar açılacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Gazze'deki katliamlara karşı çıktıkları için Batılı üniversitelerde işini kaybeden bilim insanları ve öğrenciler için bir duyuru düzenleyeceklerini açıkladı.
YÖK'ten Filistin adımı! Batılı akademisyenlere kapılar açılacak
27 May 2024 12:46:02
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Gazze'deki katliamlara karşı çıktıkları için Batılı üniversitelerde işini kaybeden bilim insanları ve öğrenciler için bir duyuru düzenleyeceklerini açıkladı.

Haber: Yunus Akseki

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Batılı üniversitelerden Gazze'deki katliamlara karşı çıkan bilim insanları ve öğrenciler için Türk üniversitelerinin kapılarını açtıklarını belirterek, "Önümüzdeki günlerde bu amaçla, Yükseköğretim Kurulu web sitesinden bir duyuruyla bir başvuru sayfası düzenleyeceğiz" dedi.

Özvar, İsrail'in Gazze kuşatması sırasında gönüllü hekimlik yapan ve Avrupa'da yaşadıklarını anlatması engellenen Glasgow Üniversitesi'nin Filistin asıllı rektörü Gassan Ebu Sitte'nin, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'ndeki "Gazze Soykırımı Girişimi-Bir Görgü Tanığının Anlattıkları" konferansının açılışında konuştu.

Filistin toprakları ve bu topraklarda yaşayan Filistinlilerin geçmişe oranla bugün çok zor zamanlar yaşadığına işaret eden Özvar, bölgede tarih boyunca gerginliklerin sürdüğünü söyledi.

İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırıma varan katliamlar sonucunda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 35 bini aştığını dile getiren Özvar, zorla yerinden göç ettirilen Filistinlilerin sayısının da 2 milyonu aştığını belirtti.

Türkiye'nin Filistin davasını her platformda savunduğunu vurgulayan Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası toplantılarda Türkiye'nin Filistin'e desteğini her defasında ifade ettiğini, İsrail'in Filistin topraklarını işgaline dair kanıtları muhataplarına sunduğunu ve Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhinde devam eden soykırım davasına Türkiye'nin müdahil olacağını açıkladığını anlattı.

Özvar, YÖK olarak Gazze'den ayrılmak durumunda kalan Filistinli öğrencilere ve akademisyenlere üniversitelerin kapılarını açtıklarını belirterek, "Birkaç aydan bu yana, pek çok Filistinli öğrenci, bugün itibarıyla üniversitelerimizde eğitim öğretimlerine devam etmektedir." diye konuştu.

İfade özgürlüğünün açık bir ihlalidir

Erol Özvar, Ebu Sitte'nin İsrail ordusunun Gazze'deki Filistin hastanelerinde işledikleri suçlara tanık olduğunu, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından yürütülen İsrail soruşturması bağlamında Gazze'de gördüklerini savcılığa aktardığını belirtti.

Bu nedenle, Avrupa ülkelerinin Ebu Sitte'ye Şengen giriş yasağı koyduğunu kaydeden Özvar, "Bu durum, ifade özgürlüğünün açık bir ihlalidir, birçok Batılı ülkenin çifte standardının da bir başka örneğidir. Sizin (Ebu Sitte) ziyaretleriniz, bir turnusol kağıdı gibi Batı'daki çifte standartları ortaya çıkarmıştır. Sizi Türkiye'ye davet ettik. Şengen ülkelerinde izin verilmeyen, lütfen tanıklık ettiğiniz tüm olayları serbestçe ifade edin." dedi.

insanlık vicdanıyla protesto eylemleri yaptılar

YÖK Başkanı Özvar, dünya üniversite akademisyenlerinin ve gençlerinin, Gazze'de yaşanan katliamlar karşısında insanlık vicdanıyla protesto eylemleri yaptığına dikkati çekti.

Türkiye'deki üniversite yönetimleri, akademisyenleri ve öğrencilerinin de bu eylemlere katıldığını ve Gazze'deki soykırımı telin ettiğini anlatan Özvar, "Buna karşın, Birleşik Devletler'de, Batı Avrupa'da, Kanada'da akademisyenlerin ve öğrencilerin bu barışçı eylemleri karşısında akademik özgürlüğün, ifade hürriyetinin ve demokratik hakların sözde savunucuları, Batılı üniversite yönetimleri antidemokratik ve özgürlükleri kısıtlayıcı tedbirler almakta ve üniversite mensuplarına büyük baskılar uygulamaktadır." diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, haklı eylemlere katılan akademisyenlerin bir kısmının işlerine son verildiğini ve üniversitelerden atıldıklarını bildirerek, öğrencilerin de üniversitelerinden uzaklaştırıldığını ve kayıtlarının silindiğini aktardı.

Özvar, konuya ilişkin şöyle konuştu:

"Buradan Yükseköğretim Kurulu Başkanı olarak Batılı üniversitelerden Gazze'deki katliamlara sırf karşı çıktıkları için işini kaybeden bilim insanlarına ve öğrencilere sesleniyorum: Batılı akademisyen ve bilim insanlarına Türk üniversitelerinin kapıları açıktır. Buyurun, ülkemize gelin. Bu topraklar baskı gören Batılı insanlara her zaman kapılarını açmıştır.

15. asrın sonunda Avrupa'da zülüm gören Yahudilere kapılarımızı nasıl açtıysak, İkinci Dünya Savaşı arifesi ve esnasında nazi zulmü ve baskısı altındaki bilim insanlarını üniversitelerimize nasıl kabul ettiysek, aynı şekilde bugün de sizleri aramızda görmekten büyük memnuniyet duyacağız. Önümüzdeki günlerde bu amaçla, Yükseköğretim Kurulunun web sitesinden bir duyuruyla bir başvuru sayfası düzenleyeceğiz. İnsancıl eylemleri sebebiyle işine son verilen Avrupa, Kanada ve Birleşik Devletler'deki üniversite hocaları ile üniversitelerinden koparılan uluslararası öğrencilere diledikleri takdirde şartlarına uygun olarak yatay geçiş veya özel öğrencilik dahil ülkemizde eğitimlerine devam etme imkanı tanıyacağız. Buradan işini kaybeden, öğrenciliğini kaybeden Batı'da eğitim gören uluslararası öğrencilere davette bulunuyor, onları bu başvuru sürecine davet ediyoruz."

ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ebu Sitte'nin ASBÜ'nün tarihi binasında düzenlenen konferansında Gazze'deki tanıklıklarının önemine vurgu yaparak, "Özgür Filistin'in müjdelendiği bir program olmasını, kardeş Filistin devletinin de buradan köklerinin atıldığı günlere bir referans olmasını diliyoruz" dedi.


ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban