Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7728.44
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Yunanistan'dan kriz çıkartacak hamle

Yunan basınında yer alan bir habere göre, Atina, İsrail'den alınacak olan Spike füzeleri Türkiye sınırına yerleştirileceği iddia edildi.
Yunanistan'dan kriz çıkartacak hamle
04 Ekim 2023 16:20:47
Yunan basınında yer alan bir habere göre, Atina, İsrail'den alınacak olan Spike füzeleri Türkiye sınırına yerleştirileceği iddia edildi.

Yunan basınında yer alan bir habere göre, Atina, İsrail'den alınacak olan Spike füzeleri Türkiye sınırına yerleştirecek. Bu durumun caydırıcı unsur olacağı yazılan haber, akıllara askeri güç sıralamasında Türkiye ve Yunanistan'ın yerini getirdi.

'Stratejik bir silah'

Yunanistan'ın İsrail Savunma Bakanlığı ile Spike tanksavar füzesi satın alımı için anlaştığını yazan Greek City Times, böylece savunma için 'stratejik bir silah elde edileceğini ifade etti.

Yapılan anlaşma ile İsrail devletine ait Rafael şirketi tarafından üretilen füzeler ve Apache saldırı helikopterleri ile Yunan ordusu donatılacak. 35 km'ye kadar menzilli füzelerin Meriç ve Doğu Ege adaları sınırlarına yerleştirileceği yazılan haberin başlığı ise; 'Yunanistan, Türkiye sınırına güçlü Spike füzeleri yerleştirecek' şeklinde...

turkiye-yunanistan_f9431a4f0b8425fc5513e1fe8e7e1987.jpg

220'den fazla füze alacak

Anlaşmanın çok sayıda füze satın alınmasını içerdiği belirtilen haberde, Türkiye sınırındaki adalar ve Meriç'in savunmasında Spike füzelerinin kilit bir silah olduğu yazıldı. Anlaşmaya göre Yunanistan 220'den fazla füze satın alacak. Bunun Yunanistan'ın ihtiyacının tamamını karşılayacağı öngörülüyor.

Doğu Ege'ye konuşlandırılacak füzelerin 35 kilometreye varan menzili ve adaların kıylarından hassas vuruş imkanı ile Yunanistan'a caydırıcılık gücü kattığı ifade edildi. Ülkenin kara sınırındaki takviyelerin de aynı şekilde olacağı ve Apache helikopterlerin Spike Nlos ile donatılması ile hem karada hem de denizde her hedefin kabusu olacağı ifade edildi.

Global Firepower tarafından sağlanan Güç Endeksi Puanı'ndan bahseden Baltzois, Türkiye'nin 145 ülke arasında 11'inci; Yunanistan'ın ise 30'uncu sırada yer aldığını ifade etmişti.