Bu Ramazan böyle geçti..

Güncelleme: 22.05.2020 17:18

Bir ramazanı daha geride bıraktık. Belki de ömrü hayatımızda bu sene yaşadığımız gibi bir Ramazan yaşama imkanımız olmayacak. Zira bu sene olağan dışı günlerden, olağan üstü durumlardan geçtik.  

Yaşadığımız pandemi günlerinde, herkesin biraz daha kendisi ile, ailesi ile başbaşa kaldığı, hayatın biraz yavaşladığı, toplumsal birlikteliklerin biraz ertelendiği zamanlar olsa da; toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en çok gerekli olduğu zaman dilimine şahidlik ediyoruz..


Geçici bir dönemdi; ama desteğe ve morale ihtiyacımız vardı..

İşte bu durumda, bize güç veren, toplumsal birliğimizi sağlayan, huzur ve güveni tetikleyen faktörlerimiz devreye girdi : Dayanışma, Yardımlaşma, Paylaşma..

Bu süreçte, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmanın gücünü yanlarında hissedemeyen, batılı toplumların kendi aralarındaki mücadeleleri, çaresizliklerini ve terk edilmişliklerini de gözlemliyoruz maalesef..

Mübarek Ramazan Ayı boyunca, Anadolu’da 81 ilimizde bulunan tüm Yardımeli şube, temsilci ve gönüllüleri, sokak sokak dolaşarak, bizzat kapılara kadar hak sahiplerine hediyelerini, gıda paketlerini, ev eşyalarını, nakdi yardımları ve diğer ihtiyaçlarını ulaştırdılar.

Kapalı kapılar ardında öyle hayatlarla karşılaştık ki.. Bazen üzüldük, utandık, mahcup olduk, tevbe-istiğfar ettik. Bazen de sevindik, sevindiklerimizin sevinci bize azık oldu, mutlu olduk..

Pandemi ve Ramazan Ayı Sürecinde :

Kullanılan Bütçe : 6.500.000 TL

Yurt içi 3.500.000 TL

Yurt Dışı 3.000.000 TL

Ramazan Sonrası Planlanan :1.000.000 TL (Pandemi bütçesi)

Detay hali : (Pandemi-Ramazan bütçesi)

60 000 Adet Hediye Kumanya kartı (Y.İçi)

2 200 adet Kumanya Paketi (Y.içi)

1 800 000 TL Nakit Dağıtım (Yurtiçi)

2 000 000 TL Nakit Dağıtım (Yurtdışı)

1 000 000 TL kumanya, iftar, bayramlık (y.dışı)

Birkaç anektod

Küçük bir konteyner, ev eşyası yok, küçük bir çocuk ve anne yaşam mücadelesi veriyor. Evde yiyecek yok. Yardımeli ekipleri haber alır almaz anneye ulaşıyor ve ev eşyaları, gıda ve yavrumuza hediyelerini ulaştırıyor.
Pandemi dolayısıyla dışarı çıkamayan ve okula gidemeyen minikler, evdeki TV nin bozulması sonucu EBA TV den derslerini takip edemiyorlar. Geçim sıkıntısı çeken ailenin durumunu öğrenen Yardımeli Ekipleri, minik öğrencilere TV ve hediyelik paketler ile, aileye gıda paketleri ulaştırıyorlar.
Sokağa çıkma kısıtlaması olan 20 yaş altı bir yavrumuz, Malatya sokaklarında aile bütçesine katkı sağlamak için mendil satarken Yardımeli ekipleri ile karşılaştılar. Yardımeli ekipleri yavrumuzla biraz sohbet ettikten sonra, elindeki tüm mendilleri satın alarak, çocuğumuzu evine gönderdiler.
Evinde 3 çocuğuna yedirecek bir şeyi kalmayan bir annenin, akşam karanlığında tanımadığı kişiler tarafından gıda paketlerinin getirilmesi karşısında önce şaşkınlık ve sonrasında gözyaşları ile birlikte açılan eller, ve dilden dökülen dualar..
Zimem defterleri, bizim kültürümüzde incelik ve zerafet kokan yardımlaşma ve dayanışma örneklerinden sadece biri. Yardımeli ekipleri Van’da 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi veren annenin bakkalda biriken borcunu kapatarak, aileyi sevince boğmuştur.
En ücra yerlerdeki ailere, köylerde yaşayan kimsesiz ve yaşlılara ulaşarak, ihtiyaçlatını karşılamakta, gıda, kıyafet ve ev eşyalarını temin etmektedir.
Baba cezaevinde, anne ve bir minik çocuk. Hiçbir gelirleri yok, sosyal güvenceleri yok. Evleri kira. 7.yaş günü vesilesi ile Yardımeli ekipleri sürpriz yaparak, doğum günü pastası ile aileyi ziyaret ettiler. İlk defa doğum günü pastası kesecek olan minik Poyraz, sevinçten ne yapacağını şaşırdı. Minik Poyraz mı çok sevindi, biz mi çok mutlu olduk karar veremedik..
Elektrik borcundan dolayı elektrikleri kesilen bir aile, geceleri karanlıkta kalmaktadırlar. Ailenin okula giden öğrenci çocukları TV den derslerini de takip edememektedirler. Yardımeli ekipleri, ilgili kurum yetkilileri ile birlikte giderek biriken fatura borcu ödenmiş ve elektrikler yeniden açılmıştır.
Sınırları kaldırdık, yardımellerimizi uzattık

Yurt içerisinde Anadolu’nun en ücra yerlerine kadar ulaşma gayreti devam ederken, yurt dışında bizleri bekleyenleri unutmadık.

Önceki senelerde 30 a yakın ülkede yapılan insani yardım faaliyetleri, bu sene pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kaldı.

Özellikle ofislerimizin ve yerel partner ekiplerinin bulunduğu bölgelerde Ramazan çalışmaları yoğun olarak gerçekleşti : Filistin-Gazze, Bangladeş, Arakan Kampları, Suriye-Cerablus, Sudan, Somali, Moritanya, Pakistan, Yemen, Bosna, Arnavutluk, Kosova

Filistin- Gazze : 11 yıldır abluka ve ambargo altında bulunan Gazze, adeta açık hava hapishanesi konumunda yaşam mücadelesi veriyor. 2 milyon insanın yaşadığı Gazze’de kardeş aile, yetim eğitim desteği, sağlık-medikal yardımları, barınma ve kıyafet destekleri kesintisiz devam etmektedir. Ramazan Ayı içerisinde de bu çalışmalara ek olarak, gıda paketleri, iftariyelik sıcak yemek yardımları, bayramlık hediyeler hak sahiplerine ulaşmıştır.

Bangladeş-Arakan Kampları : Zalim Myanmar zulmünden kaçarak, Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların kamplarda verdikleri yaşam mücadelesi her geçen gün zorlaşmaktadır. Kamp hayatında temiz ve sağlıklı ortamların sağlanamaması, temiz suya ulaşamama ve hijyen olmayan ortamların neden olduğu hastalık ve ölümler kamp sakinlerini etkilemektedir. Yardımeli Bangladeş ofisi, 365 gün oruç halinin devam ettiği, karınlarının hiç tam olarak doymadığı Arakan kamplarında, gıda paketlerinin dağıtımına, mescit, WC ve duşlukların yapımına, su kuyularının açımına kesintisiz devam etmektedir. Ramazan ayı içerisinde de, kumanya paketleri, iftarlık sıcak yemekler iftar öncesi ailelere ulaştırılmıştır.

Suriye-Cerablus: Suriye’de yaşanan savaş ve kargaşanın başladığı ilk günden itibaren, masum sivil halkın yanlarında olup, yardım ve desteklerimiz ailelere, yetimlere ulaştırılmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan muhacirlere gıda, kıyafet, barınma, sağlık, eğitim ve yakacak destekleri sürekli devam etmektedir. Ramazan ayı içerisinde de muhacirlere gıda paketleri ve hediyelik yardımlar ulaştırılmıştır. Ayrıca Cerablus’ta yapımı tamamlanarak, yetim ailelere teslim edilen “ Cerablus Kardeşlik Köyü”nde Ramazan ayı içerisinde gıda paketleri ve nakdi yardımlar köy halkına ulaştırılmıştır. Ramazan ayı öncesi tırlarla gönderilen unlar da, İdlib tarafında fırınlarda ekmek yapılarak, bölge halkına dağıtılmıştır.

Pakistan : Yardımeli Pakistan Ofisi, hazırladığı kumanya paketlerini Eyüp sultan köyünde ve başkentte oluşturduğu farklı ekiplere dağıtımlarını gerçekleştirdi. Ayrıca çocuklara bayramlık hediye ve kıyafetleri de bayram öncesi teslim edildi.

Yemen : Vekalet savşalarının devam ettiği Yemen’de, en çok zararı gören masum sivil halka yardımlarımız ve desteklerimiz ulaşmaya devam ediyor. Bölgede bulunan yerel partner kurum ile koordineli yapılan programla, farklı bölgelerde oluşturulan ekipler aracılığı ile gıda paketleri ailelere ulaştırıldı.

Bosna : Aliya’nın torunları ile Ramazan bereketini paylaşmamıza vesile olan hayır sahiplerine şükranlarımızı sunuyoruz. Başkentte hazırlanan gıda paketleri, farklı ekiplerle taşradaki muhtaç ailelere ulaştırıldı. 1 aylık gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan paketler, tek tek evlere kadar teslim edildi.

Arnavutluk : Arnavutluk Puka bölgesinde hazırlanan gıda paketleri, ailelerin evlerine tek tek ulaştırıldı. Bölgede bulunan Puke müftüsü Gezim Kopani’nin koordinasyonunda hazırlanan gıda paketleri, oluşturulan ekiplerle farklı bölgelerde dağıtıldı.

Kosova : Balkanlar’da, Arnavutluk gibi tarihi ve kültürel bağlarımızın hala sıcak olduğu bir yer Kosova. Bayram öncesi, bölgedeki partner kuruma gönderilen bağışlar,hak sahiplerine gıda paketleri ve nakit olarak ulaştırıldı.

Somali : Kuraklık, iç karışıklık nedeniyle sağlıklı bir düzene kavuşamayan Somali’de bulunan Yardımeli Ofisi, yıl boyu kardeş aile yardımları, yetim eğitim destekleri, su kuyularının açılması, katarakt ameliyatlarının yapılması, ada ve akika kurbanlarının kesilmesi ve Yardımeli Hastanesi ile faaliyetlerine kesintisiz devam etmektedir. Ramazan Ayı münasebetiyle, hazırlanan gıda paketleri nakdi yardımlar ailelere ulaştırıldı.

Eğer bu gök kubbede bir hoş seda bırakabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz.

Bu zor süreçte ;

Yardımlaştık yıkılmadık..

Paylaşarak direndik..

Direnerek başaracağız…(İnş)

Dr.Sadık DANIŞMAN

Genel Başkan

22.05.2020 /30 Ramazan 1441

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üstüne çıkıyor

İçişleri Bakanı Soylu'dan TDV'nin “İyilik Konutları”na destek

Kovid-19 sürecinde balkonlar seraya dönüştü

Doğasever köylüler sahip çıkınca leylekler Ağzıpek köyünü mesken tuttu

10 maddede gerçek lazer epilasyon

Karadeniz'in ardından bir uyarı da Marmara'ya

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi'nin okunuşu, manası ve faziletleri...
Nas suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Felak suresinin okunuşu, anlamı ve faziletleri
Vakıa suresinin Türkçe okunuşu
Depremde okunacak dua
Sad suresi, Sad suresinin okunuşu ve anlamı
Furkan suresinin faziletleri ve faydaları
Furkan suresinin nüzul sebebi....
Furkan suresinin okunuşu nasıldır?
Kaymaklı limonlu kurabiye nasıl yapılır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Fettah zikrinin faziletleri
Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu