İnceğiz Kanyonu para basar!

Güncelleme: 22.08.2019 17:16

Denizli’nin Kale ilçesi ile Aydın’ın Bozdoğan ilçesi sınırları arasında kalan İnceğiz Kanyonu, yurdumuzun keşfedilmemiş hazinelerinden biri olmaya aday…

SÜLEYMAN KARAKULLUK-DENİZLİ

TÜRKİYE’nin o kadar güzel keşfedilmemiş yerleri var ki, saymakla bitmez. Bunlardan birisi de Denizli’nin Kale ilçesine 30 Km. uzaklıktaki İnceğiz Kanyonu… Adeta Norveç Fiyordlarını andıran İnceğiz Kanyonu, son yıllarda yerli turistlerin en çok görmek istediği yerlerden biri oldu.

Denizli’nin mi Aydın mı?

Denizlililer bu muhteşem kanyona İnceğiz Kanyonu derken, Aydınlılar ise Arapapıştı Kanyonu diyor. Kanyonda şuan için herhangi bir işletme bulunmuyor. Zira, Denizli ile Aydın belediyeleri arasında İnceğiz Kanyonu’nun hangi ile ait olduğu konusunda ihtilaf var. Aydın, İnceğiz Kanyonunu kendi sınırları içinde görürken, Denizli de “İnceğiz bizimdir” iddiasında bulunuyor.

İnceğiz nereye bağlı?

İnceğiz, Denizli’nin Aydın sınırındaki son köyü… Kanyon bu köye çok yakın bir mesafede olduğu için, “İnceğiz Kanyonu, Denizli’ye aittir” deniliyor. Öte yandan kanyonun bulunduğu bölgeyi Aydın ilinin sınırları içinde kabul edenler de var.

Nasıl bir yer?

Bu tartışma daha uzun yıllar sürüp gider… Ancak şu bir gerçek ki İnceğiz Kanyonu, yerli ve yabancı turizme açılırsa, Denizli’den İnceğiz’e giden Kale-İnceğiz arasındaki yol düzeltilirse, burası resmen para basar… Kanyona, Aydın Bozdoğan yönünden de gelinebiliyor. Hatta Kemer Barajı ile bağlantısı olduğu için baraj dibinden, kanyonu gezmek isteyenler için tekne seferleri düzenleniyor…

Uzunluğu 8 Km.

Bozdoğan tarafında tesisler de var. Ancak, İnceğiz Kanyonu’nun bulunduğu Denizli iline ait bölge tam bir tabiat harikası… Yaklaşık 8 kilometrelik kanyonda, 200-300 metrelik uçurumlar, kıvrım kıvrım kıvrılan çay, yeşilin her tonu, bol oksijen ve muhteşem bir manzara ziyaretçilerini bekliyor.

4 Km’lik stabilize yol

Denizli yönünden İnceğiz Kanyonuna giderken, orman içi yolu kullanarak önce İnceğiz Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Kanyona 4 km. kala yol stabilize hale dönüşüyor ama kötü değil… Aydın tarafına geçince yeniden asfalt yol başlıyor.

Tesisler yarım kalmış?

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kanyonun en muhteşem manzaralarının izlendiği tepeye tesisler yapmış. Ancak bunlar tam olarak bitmiş değil. Sebebi de bölgenin iki il arasındaki ihtilafının devam etmesi. Tesislerde su yok. Tuvaletler berbat durumda. Musluklar yerlerinden sökülüp atılmış. Çevrede hayrat namına bir çeşme de yok. Yanınızda mutlaka fazladan su bulundurmanız şart.

Kanyona iniş yok

Kanyonun yukarıdan manzarası bir harika. Norveç fiyortları gibi adeta. Hele hele uzaktan yarımada gibi gördüğünüz çıkıntılar, bir süre ilerledikten sonra karşınıza ada olarak çıkabiliyor. Kanyonun dibine iniş yolu yok. Kendinize çok güveniyorsanız ve güvenlik önlemini de alırsanız belki inebilirsiniz. Ben denedim ama kanyonun dibine ulaşacak bir yol bulamadım. Muhtemel ki başka yerlerden mutlaka aşağıya iniş yolları vardır.

Devlet al atmalı

Devlet, İnceğiz Kanyonu’na mutlaka el atmalı. Zira burası, gerçekten müthiş bir yer. Değil Türkiye’de dünyada bile örneği az olan mükemmel bir manzaraya sahip. Ulaşım için yollar yenilir, tesisler yapılır, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek için tanıtımlar yeterince yapılırsa, burası gerçekten bir darphane gibi para basar. Hem Denizli’nin hem de Aydın’ın bu bölgedeki köyleri bu turizm faaliyetinden kazanç elde eder… Kimbilir belki iki ilin yönetimi burada ortaklaşa bir tesis de kurar ileride…

Meteoroloji'den 4 bölgeye uyarı!

Meteoroloji uyardı: Yarına dikkat

Meteoroloji'den yoğun kar uyarısı

Ankaralı gençler 'yalnızlık' konulu Erasmus+ gençlik projesi yaptı
Meteorolojiden buzlanma ve çığ uyarısı

Buz tutan gölde futbol keyfi

Meteoroloji'den 2 bölgeye uyarı

Takla atan araçtan sağ çıktı