YAZARLAR

Tüm Yazıları Hüsamettin Aslan

ABD, Suriye’den çekilmiyor; ambalaj değiştiriyor

03.01.2019 00:05

Türkiye’nin K.Suriye’ye askeri harekât düzenlemeye yakın olduğu bir sırada, ABD Başkanı Donald Trump, askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladı ve ardından savunma sekreteri James Mattis'in istifası ve diğer ABD’li yetkililerin istifaları birbirini izledi.

 

Bu şok edici karar, Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından alındı. Türk ve ABD kamuoyunun analizlerini değerlendirdiğimizde bir görüş ayrılığı yaşandığı görülüyor. Bir grup analist ABD’nin gerçekten çekildiğini, ABD’li birçok üst düzey yetkilinin istifaları,Trump’ın seçim öncesi vaadini, tweetlerini delil gösteriyor. Bir grup analist de (Bende bu grubun içindeyim) ABD’nin uzun vadeli bir politikası olduğunu, bu kararın bir strateji değil; taktik olduğunu düşündüğü gibi Trump’ın Erdoğan’ı oyaladığını düşünüyor.

 

Çünkü ABD, trilyonca dolar ağır silah, araç-gereç yığdığı, binlerce ABD askerinin, on binlerce teröristi eğitmesi için yıllardır çalıştığı, Kuzey Suriye ve Güneydoğu Türkiye’yi ele geçirmek için Batı Atlantik ve FETÖ’yü kullandığı, açıkça Türkiye’yi PKK/YPG’ye değiştiği bir ortamda; ABD neden geri çekilsin ki?

 

Siz sadece bunun Trump’ın yeni bir dünya düzeni kurmak için bir çılgınlık olduğunu mu sanıyorsunuz? Elbette hayır. ABD, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda gözünün karatmasını gördüğü için Erdoğan ve Türkiye’yi oyalamak için 3-4 ay daha süre kazandı. Nitekim benzer refleksi Menbiç’te de yapmış Haziran-2018’den beri ortak devriyeler dışında bir adım atamamıştık.Nitekim 40 dan sonrasını saymadığım devriyelerin sonu gelmemiş, 90 günlük çekilme süresi 8. Ayı doldurmuştu bile.

 

Dolayısıyla Donald Trump’ın Erdoğan ve Türkiye’ye verdiği söz; Obama’nın verdiği taahhütlerden farksız. ABD, bir yandan PKK/YPG’yi eğitmeye devam ediyor. Diğer yandan da askeri malzeme yığıyor. Öbür taraftan da Türkiye ile geri çekilme takviminin oluşturmanın gayretinde. Elbette Türkiye de ABD’yi düşman olarak karşısına almak istemiyor. Ancak ABD, Türkiye’yi harcamayı göze aldığı gibi PKK/YPG’ye tercih ettiği ortadayken, vakit kaybetmeye, düşmanı daha fazla palazlandırmaya gerek yok.

 

Nihayetinde ABD, Esed rejimiyle 4 madde de anlaştığını, Rusların ifşa ettiği haberlerden biliyoruz. Bu bağlamda ABD, Suriye’den çekilmiyor, sadece Türkiye’nin öne alınamaz bir askeri harekatını engellemek ve kadim müttefiki YPG/PKK’yı korumak için üniformaları değiştirtiyor. Çünkü Türkiye’nin olası bir askeri harekatı, PKK/YPG ile hedeflenen devlet ve toprak parçalarının yitirilmesine neden olacak. ABD bunu, PKK’yı alfabede kullanmadığı harf kalmayan bir örgüt kurup kamufle ederek değil; farklı bir ambalaj içerisinde korumanın gayretindedir.

 

 

ABD,Türkiye’yi biraz daha oyalamak için teknik ayrıntılarla karar alıcılarımızı meşgul etmeye devam ederken, büyük resim de; Türkiye’nin sınırlı bir askeri operasyonuna müsaade edip ilk önce PKK/YPG’ye Suriye rejim üniforması giydirecek; ardından Arap ülkelerini Suriye ile birleştirip bir Türk-Arap savaşı çıkarmanın gayretinde. Sonrasında da askeri bir koalisyon kurdurarak Kuzey Suriye ve Güneydoğu Türkiye’sinden ortak bir toprak parçası üzerinden ‘Hıristiyan Kürt devleti’ kurma gayesindedir. Bu bağlamda Arap NATO’su tam olarak bu işi görmek için bulunmaz bir anahtar görülüyor!!

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"