YAZARLAR

Tüm Yazıları Hüsamettin Aslan

ABD, Suriye’den çekilmiyor; ambalaj değiştiriyor

03.01.2019 00:05

Türkiye’nin K.Suriye’ye askeri harekât düzenlemeye yakın olduğu bir sırada, ABD Başkanı Donald Trump, askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıkladı ve ardından savunma sekreteri James Mattis'in istifası ve diğer ABD’li yetkililerin istifaları birbirini izledi.

 

Bu şok edici karar, Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından alındı. Türk ve ABD kamuoyunun analizlerini değerlendirdiğimizde bir görüş ayrılığı yaşandığı görülüyor. Bir grup analist ABD’nin gerçekten çekildiğini, ABD’li birçok üst düzey yetkilinin istifaları,Trump’ın seçim öncesi vaadini, tweetlerini delil gösteriyor. Bir grup analist de (Bende bu grubun içindeyim) ABD’nin uzun vadeli bir politikası olduğunu, bu kararın bir strateji değil; taktik olduğunu düşündüğü gibi Trump’ın Erdoğan’ı oyaladığını düşünüyor.

 

Çünkü ABD, trilyonca dolar ağır silah, araç-gereç yığdığı, binlerce ABD askerinin, on binlerce teröristi eğitmesi için yıllardır çalıştığı, Kuzey Suriye ve Güneydoğu Türkiye’yi ele geçirmek için Batı Atlantik ve FETÖ’yü kullandığı, açıkça Türkiye’yi PKK/YPG’ye değiştiği bir ortamda; ABD neden geri çekilsin ki?

 

Siz sadece bunun Trump’ın yeni bir dünya düzeni kurmak için bir çılgınlık olduğunu mu sanıyorsunuz? Elbette hayır. ABD, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda gözünün karatmasını gördüğü için Erdoğan ve Türkiye’yi oyalamak için 3-4 ay daha süre kazandı. Nitekim benzer refleksi Menbiç’te de yapmış Haziran-2018’den beri ortak devriyeler dışında bir adım atamamıştık.Nitekim 40 dan sonrasını saymadığım devriyelerin sonu gelmemiş, 90 günlük çekilme süresi 8. Ayı doldurmuştu bile.

 

Dolayısıyla Donald Trump’ın Erdoğan ve Türkiye’ye verdiği söz; Obama’nın verdiği taahhütlerden farksız. ABD, bir yandan PKK/YPG’yi eğitmeye devam ediyor. Diğer yandan da askeri malzeme yığıyor. Öbür taraftan da Türkiye ile geri çekilme takviminin oluşturmanın gayretinde. Elbette Türkiye de ABD’yi düşman olarak karşısına almak istemiyor. Ancak ABD, Türkiye’yi harcamayı göze aldığı gibi PKK/YPG’ye tercih ettiği ortadayken, vakit kaybetmeye, düşmanı daha fazla palazlandırmaya gerek yok.

 

Nihayetinde ABD, Esed rejimiyle 4 madde de anlaştığını, Rusların ifşa ettiği haberlerden biliyoruz. Bu bağlamda ABD, Suriye’den çekilmiyor, sadece Türkiye’nin öne alınamaz bir askeri harekatını engellemek ve kadim müttefiki YPG/PKK’yı korumak için üniformaları değiştirtiyor. Çünkü Türkiye’nin olası bir askeri harekatı, PKK/YPG ile hedeflenen devlet ve toprak parçalarının yitirilmesine neden olacak. ABD bunu, PKK’yı alfabede kullanmadığı harf kalmayan bir örgüt kurup kamufle ederek değil; farklı bir ambalaj içerisinde korumanın gayretindedir.

 

 

ABD,Türkiye’yi biraz daha oyalamak için teknik ayrıntılarla karar alıcılarımızı meşgul etmeye devam ederken, büyük resim de; Türkiye’nin sınırlı bir askeri operasyonuna müsaade edip ilk önce PKK/YPG’ye Suriye rejim üniforması giydirecek; ardından Arap ülkelerini Suriye ile birleştirip bir Türk-Arap savaşı çıkarmanın gayretinde. Sonrasında da askeri bir koalisyon kurdurarak Kuzey Suriye ve Güneydoğu Türkiye’sinden ortak bir toprak parçası üzerinden ‘Hıristiyan Kürt devleti’ kurma gayesindedir. Bu bağlamda Arap NATO’su tam olarak bu işi görmek için bulunmaz bir anahtar görülüyor!!

 

Son Haberler

 • 1

  Başkan Erdoğan'dan milli sporcuya davet

 • 2

  35 milyon araç geçti

 • 3

  Dilencinin üzerinden çıkan para şok etti!

 • 4

  Iğdır'dan kahreden haber!

 • 5

  Çankırı'da 6. kez deprem: Peş peşe sarsıntılar

Günün Manşetleri

Rus uçakları İstanbul semalarında
CIA'in gizli casus ordusu
Çavuşoğlu'ndan sert tepki! Alçakça bir girişimdir
İkinci intikal tamamlandı
Türkiye'de ilk kez uygulanıyor! 5 saniyede işlem yapılıyor
Mevsimin ilk karı yağdı!
Bakan Pekcan açıkladı! Volkswagen fabrikası o ilde kuruluyor
Bir indirim daha! 5 bin TL cebinizde kalacak
Sokağa attığı çocuklara devlet sahip çıktı
Şovları ellerinde patlıyor
Körfez'de gerginlik tırmanıyor! 'Menzilimizdesiniz'
Afyonkarahisar'da feci kaza! Ölü ve yaralılar var
“Karşı Mahalle”ye yaranma çabası!..
Meteoroloij'den peş peşe sağanak uyarısı geldi
Diyarbakır annelerinden HDP hakkında suç duyurusu