YAZARLAR

Tüm Yazıları Hüsamettin Aslan

ABD-Türkiye ekonomik savaşın nedeni; stratejik

14.08.2018 00:01

Öncelikle ABD-Türkiye arasında yaşanan papaz krizinin bahane olduğu ve ajan krizinden çok daha fazla meseleyi de kapsadığı için Papazı anlatmaya çok gerek görmüyorum. ABD özel kuvvetler mensubu, K.Suriye, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde evanjelizmi yaymaya kafasını koymuş bir kişi, ABD-Türkiye ilişkilerini tek başına bu hale getiremez. Dolayısıyla ekonomik nedenler değil; siyasi ve jeostratejik meselelerden ötürü papaz ve kur krizi ABD tarafından oluşturuldu. Böylelikle Türk ekonomisini boğarak, istediklerini yaptırma niyetinde.

Bu nedenleri sıralayalım

Türk ordusu, ABD yanlısı PKK/PYD kürt milliyetçisi terörist güçlerin Suriye'de bir 'Hıristiyan/Evanjelik Kürt devleti' kurmasını engellemek amacıyla, önce 24 Ağustos 2016'da "Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatmış; onu, Ocak 2018'de "Zeytin Dalı Harekatı" izlemişti. Washington, Türkiye'nin Suriye'deki ABD politikasını hiçe saymasından rahatsız.

Türkiye'nin Rusya'ya yakınlaşarak S-400, Nükleer İşbirliği, İncirlik'te Rus Subayların da konuşlandırılması, Suriye'de (Rusya-İran,Türkiye) mutabakata varılması,15 Temmuz'da istihbarati işbirliğinden rahatsız. Türkiye kamuoyunda yeterince tartışılmamış olduğu için sonuçları itibariyle 'Türk Akımı' projesine destek vermesinden rahatsız. ABD, Türk akımına engel olmak için Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan'ı açıktan tehdit etmiş. Ekonomileri ve iktidarları ciddi şekilde darbe vurmuştu.

Türkiye'nin Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerle ticareti dolar dışında, yerel para birimlerine yönelmesi. Türkiye'nin "finansman kaynaklarını çeşitlendirmek için" ABD doları yerine Çin yuanı kredi alması ve silah alma niyetinde olması.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ABD yörüngesine girmeyip bağımsız enerji politikaları izlemesi

Türkiye'deki kaya gazı rezervlerini ve işletimi 2 bölgede (Trakya ve Diyarbakır-Silvan) başlamış olan Kaya Gazı rezervlerinden ABD ve Rochkefeller şirketlerin mahrum edilmesi. Hatırlayın PKK'nın hendek terörü Kaya Gazı rezervlerinin yoğun olduğu şehirlerde gerçekleşmiş, FETÖ'nün darbe kalkışmasına İstanbul ve Ankara'dan sonra en büyük kalkışma ve komutanlar, rezervlerin yoğun olduğu şehirlerde gerçekleşmişti.

FETÖ, PKK ve NATO yanlısı asker, istihbaratçı, polis, bürokrat ve akademisyenlerin tasfiye edilmesiyle Türkiye'de, ABD'nin kilit noktadaki taraftarlarını kaybetmesi

İsrail gazının Avrupa'ya erişimine, Türkiye'nin engel olması (Pay istemesi)

Türkiye'de muhtemelen başlayacak bir mali kriz ile Avrupa Merkez Bankası, İspanya'nın BBVA, İtalya'daki UniCredit ve Fransa'nın BNP Paribas'ı dahil olmak üzere, Türk finans çevrelerinin destek aldığı merkezlerin de ağır yara aldırılmasıyla bir taşla 4-5 belki daha fazla rakibin ekarte edilmesi. Toplamda 200 milyarlık dolarlık finansmanın tahsilinde sıkıntı yaşatılarak AB ülkelerinde kriz yaşatılmak istenmesi.

Son günlerde, Washington, sadece İran'a değil, aynı zamanda Rusya'ya da yaptırımlar uyguladı; bu, İran'ın batıdaki komşusu Türkiye'ye tarifeler uygulayarak olası bir desteğin jeostratejik bir bloklaşmanın önüne geçmek istenmesi.

Çin'in One Belt-One Road(Bir Kuşak-Bir yol) Avrasya altyapı planlarında Türkiye'nin merkezi bir rol oynaması ve bu projeye(her türlü tehdide rağmen) destek vermesi. Bu bağlamda projeye destek veren İran ve Pakistan'da iç karışıklık ve ekonomik buhran devam ediyor.

NATO'nun İncirlik hava üssünün kapatılacağı ve İncirlik'teki yedi Amerikan subayının darbeye karıştıkları yönünde dava açılarak, toplamda 15-20 ABD mensubunun halen tutuklu/davalı olması.

Başkan Tayyip Erdoğan'ın bir islam birliği veya hilafetin ilan etme ihtimalinin ABD'de doğurduğu kaygı!! Nitekim 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı; Fetullah Gülen'in İran'da (1979) olduğu gibi yönetimi ele geçirerek ABD, himayesinde bir iktidarı tesis edecekti.

Türkiye'nin Ortadoğu'da ABD karşıtlığında birleştiği konularda Britanya İmparatorluğu ile birlikte hareket edilmesinden dolayı rahatsızlık (Katar, K.Irak, Irak, ve ABD yanlısı Suud prens Selman karşıtlığı)

ABD'nin (PKK/PYD ve DEAŞ üzerinden) Türkiye'yi işgal etme niyetin olduğunu fark etmesi ve artık müdahalede bulunarak oyuna bozmak istemesi(Fırat Kalkanı, Afrin) Menbiç ve Fırat'ın doğusu konusunda Türk hükümetinin irade beyan etmesi.

Türkiye'nin ABD'deki para/altınlarını Londra'ya taşıması.

Türkiye'de ekonomini bozulmasıyla Erdoğan ve AK Parti'nin güvenilirliğine darbe vurulması

Elbette, ekonomimizin ABD'nin oluşturduğu ağır ve vahşi bir saldırıya maruz kaldığı açık. Ancak Türkiye'nin de içeride bazı yapısal ve tüketim problemleri olduğunu da vurgulamalıyız. Örneğin Türkiye yeni pazarlar oluşturamadı, Hammadde ve enerji ithalatını çeşitlendiremedi/içerde oluşturamadı. İsraf almış başını gidiyor. Elbette bu gibi konulara ABD engel olmadı. Çok merak ediyorum, yaşadığımız bu kıskaç ve çevreleme içersinde Türkiye'nin misyonlarında nasıl strateji var. Ekonomi ateşeliklerimiz ne iş yapar.!!Cevabı ateşeliklerimiz İptal durumunda.

Sonuç olarak Batı (ABD / NATO ) emperyalizmi Türkiye'den koşulsuz ve tam bir teslimiyet talep ediyor ve Türkiye, Rusya, Çin, İran, Venezuella, Angola, Vietnam, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinden sömürge statüsüne dönmek istiyor. ABD, Asya'ya ve Doğu'ya saldırarak, Türkiye'yi, Rusya'yı, Çin'i, İran'ı, Pakistan'ı ve diğerlerini bir blok haline getirebilir.

Türkiye ve Erdoğan açısından ise; sadece şunu ifade edebilirim:

Yürü Türkiye, gelecek senindir; hepimizindir.

Öne Çıkanlar

Meteoroloji açıkladı! Sıcaklık artacak

Ali Erbaş'tan dikkat çeken açıklama!