YAZARLAR

Tüm Yazıları Hüsamettin Aslan

Venezüella’nın geleceğiyle ilgili 4 senaryo

28.01.2019 08:01

Ülke şu anda, Venezüella’nın meşru başkanı olduğu iddia edilen iki adam arasında, yani Nicolás Maduro ve muhalefet lideri Juan Guaido cumhurbaşkanı olarak adlandırılıyor. Muhtemel sonuç, Maduro'yu çıkarmak için yabancı bir askeri işgalin binlerce kişiyi öldürebilecek ve halihazırda ABD’ye karşı mücadele eden bir ulusun; başarısız bir duruma dönüştürebilecek bir iç savaş başlatmasıdır.

Venezüella Krizi ile ilgili dört olası gelecek senaryosu.

Senaryo 1: Maduro iktidarda kalıyor

En kuvvetli temennim, Maduro muhtemelen olduğu yerde kalacak. Venezüella’nın silahlı kuvvetlerinin liderliğinde Maduro’ya şiddetle sadık kalmasının nedeni bu. Örneğin Pazartesi günü, ordu, cumhurbaşkanının görevden alınmasını hedefleyen 27 Maduro karşıtı ulusal muhafız askerini hızlı bir şekilde tutukladı. Ayrıca, Maduro’nun taraftarları yüksek mahkeme gibi, ülkenin diğer önemli kurumlarının çoğunu kontrol ediyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Maduro’nun emrine uymayacağını çünkü yönetimin artık ülkenin cumhurbaşkanı olarak görmediğini söyledi. Yine de, Maduro iktidarda kalacak. Uluslararası Para Fonu'na göre, ülkedeki enflasyon şimdi yüzde bir milyonun üzerinde seyrediyor ve bu yıl yüzde 10 milyona ulaşabiliyor. Yiyecek ve ilaç birçokları için satın almak için çok pahalı. Ve 2015'ten bu yana, 3 milyondan fazla Venezuelalı, başta Kolombiya olmak üzere başka ülkelere daha iyi fırsatlar bulmak için ülkeyi terk etti. (Sadece 2019'da 5 milyon mülteci olması beklenmektedir.)

Senaryo 2: Muhalefet

Yerli ve uluslararası baskılar sonucunda Maduro ‘nun muhalefetle bir anlaşma yapması ve kenara çekilmesi ihtimal dahilide. Bu anlaşmanın nasıl olacağı belli değil. Bir ihtimal Maduro, adil bir seçim yapılıncaya kadar iktidarda kalmayı kabul eder ve sonra da ayrılır, böylece kazanan kazanır. Muhtemelen Maduro’nun sosyalist partisinden olan/olmayan yeni bir liderin ülkeyi tekrar demokrasiye yönlendirmesi. Ancak bu pembe sonucun bile zorlukları var. Çünkü yeni bir liderin, Venezüella’nın ekonomik çöküşünü sona erdirmek için çok şeyler yapması gerekiyor.

Senaryo 3 :Venezüella Ordusu Yönetimi Devralabilir

Venezüella ordusu, ülkedeki en güçlü - değilse de - en güçlü kurumlardan biri. Ordunun liderliği Maduro’nun iktidar iddiasını destekliyor. Ancak, siyasi kriz kötüleşirse, ordu Maduro’yu dağıtarak kusurlu olma ve meseleleri kendi eline almanın zamanı geldiğine karar verebilir. Ancak tarih, aksini gösteriyor. Pek çok kişi, bu senaryonun Venezuela'daki (ve genel olarak Güney Amerika'daki) korkunç diktatörlük günlerini geri getirebileceğinden korkuyor. Bu, muhtemelen daha az kişisel özgürlüğe sahip baskıcı bir toplum ve muhtemelen çok sayıda siyasi mahkum anlamına gelecektir. Ordu, Maduro’nun tam arkasında durduğunu ve kendisine yönelik herhangi bir darbe girişimine karşı çıkacaklarını söyledi. Eğer Maduro giderse, muhtemelen ordunun yönetimi ele geçirmesi zayıf bir ihtimal.

Senaryo 4: Uluslararası bir askeri işgal veya muhtemelen bir iç savaş

Trump'ı son zamanlarda “askeri bir seçenekten” uzaklaştıran danışmanlar şu anda sahip oldukları danışmanlardan biri değil. McMaster ve ardından Savunma Sekreteri Jim Mattis gitti ve çok daha fazla şahin olan John Bolton ulusal güvenlik danışmanı oldu. Bolton, “Kasım ayında yaptığı konuşmada Venezuela’dan bahseden Bolton,“ Başkan Trump’a göre Amerika Birleşik Devletleri bölgemizdeki hukukun üstünlüğünü, hürriyetini ve temel insan haklılığını savunmak için doğrudan harekete geçiyor ”dedi.

Açıkça anlaşılacağı gibi, böyle bir işgal ölümcül, maliyetli ve uzun ömürlü olacaktı ve ülkeyi çok kolay bir iç savaşa sürükleyebilir. Libya ve Suriye de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de benzer durumlar yaşanmıştır. Neyse ki, askeri bir istila - ABD veya başka bir ülke tarafından - şu anda en az olası senaryo gibi görünüyor. Venezüellalı muhalefet rakamları ve birçok Latin Amerikalı lider, böyle bir harekete karşı olduklarını söyledi. Ve Trump, 2017’deki muhtemel bir “askeri seçenek” hakkında kamuoyuna açıklamasına ve Maduro’nun askeri bir darbeyle nasıl “çok hızlı bir şekilde devrilebileceğini” 2018 yorumuna rağmen, düşük bir senaryo. Ancak Suriye, Irak,Libya ve Afganiastan’da olduğu gibi bölgesel veya uluslar arası bir koalisyon kurup Venezuela ordusuna karşı bir askeri müdahalede bulunabilir. Ancak Trump, olasılığı tamamen reddetmediğini söylüyor ancak ‘’tüm seçenekler masada.” dedi.

Sonuç olarak Maduro ve Venezuellalılar her türlü zorluğa rağmen onurlu bir direniş sergiliyorlar.

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Suriye'de sıcak çatışma!

 • 2

  Sudan'da yeni gelişme! İsimler belli oldu

 • 3

  Dolarda haftanın ilk rakamları

 • 4

  Muğla'daki yangın kontrol altına alındı

 • 5

  Başakşehir zorlu deplasmanda dağıldı

HDP'li belediyelere kayyum atandı! CHP'den tepki
3 Büyükşehirin belediye başkanları görevden atıldı
Memura yeni zam teklifi!
29 ilde dev operasyon!
Etiyopya'da Camii sevdalıları
Yeni nesil ‘Algı Oyunları'
Adana'da dev operasyon!
Neden Maarif TV'miz Yok?
Yargıtay Başkanı Cirit: Son derece çirkin söylemler
Hükümetten İzmir'deki yangın hakkında açıklama
Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt
Derbi kanlı bitti!
17 gündür denizde bekliyorlardı
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki
Esnaftan İmamoğlu'na isyan!