YAZARLAR

Tüm Yazıları Ismail Zelvi

Etiyopya notları

19.08.2019 00:01

Kurban Bayramı vesilesiyle İyilik Der’in organizasyonunda  Etiyopya’daki kardeşlerimizle kucaklaşma  fırsatı bulduk. Bize bu imkanı sağlayan İyilik Der Genel Başkanı Ahmet Turan Koçer beye teşekkür ediyorum….

Birinci Dünya Savaşı sonrasında sırtımızı döndüğümüz Afrika ile 2005 yılı sonrası başlatılan açılım ile yeniden tanışmaya, kucaklaşmaya başladık. Bu açılımın mimarı Başkan Erdoğan’ın Türkiye’yi lider ülkeler safına taşımanın insanlığın ortak değer ve sorunlarıyla ilgilenmekten geçtiğini dekllare  etmesi insanlık adına sevindirici bir olaıy.

19 ve 20. Yüzyıl boyunca Afrika’yı sömürerek zenginliklerine zenginlik katan, kıta Avrupası’nda nüfus hızla yaşlanırken, devasa yüz ölçümü, doğal kaynakları, yeraltı ve yer üstü zenginliklerinin yanı sıra en önemli zenginlik olan  büyük çoğunluğu genç,  bir milyarı bulan nüfusu ile Afrika insanlığa umut aşılayacaktır. Sözün özü, dünyada  söz sahibi olmak isteyen  devletlerin Afrika’yı keşfetmesi gerekmektedir.  Emperyalist baskılarla zengin toprakların fakir bekçileri konumundaki Afrikalılarla iş yapmak herkese kazandıracaktır.

Etiyopya’da Türkiye TİKA kanalıyla Necaşi türbesini restore ederek ortak değerimiz olan iman esasında kardeşliğimizin köprülerini yaptı. 110 milyonluk Etiyopya’nın resmi rakamlara göre nüfusunun yüzde 55’i Hristiyan, yüzde 35’i Müslüman, yüzde 10’u ise paganizm dahil diğer dinlere tabi. 9 eyalette 84 ayrı etnik grubun yaşadığı ülkede eyaletler arası problemler had safhada.

Etiyopya dendiğinde, aklımıza sadece batı sömürüsü gelmiyor. İsrail de eski adı Habeşistan olan bu ülke insanlarını menfaatleri doğrultusunda kullanmış. İsrail’in çalışan kaynağını temin etmek için uydurduğu Falaşa efsanesiyle onbinlerce Etiyopyalı, kendilerini Yahudi zannederek İsrail’e gidip ikinci sınıf vatandaşlığa razı oluyorlar. Tıpkı Nil-Fırat arasını işgal etmek, arzu mev-ud efsanesini gerçekleştirmek için uydurdukları 13. Kayıp nesil efsanesi gibi. Bu efsane ile Barzaniler MOSSAD’ın sadık bir hizmetçisi olurken, İsrail Irak’ın Kuzeyinden birine Savunma bakanlığı görevi vererek Filistinlilere yapılan zulme bu insanları ortak ediyor. İsrail bir milleti köleleştirmeden önce efsanelerle beyinleri esir alıyor.

Etiyopya’da Müslümanların durumu ise içler acısı. Eyalet ve yönetim oyunlarıyla Müslümanların yarıya yakını yok sayılıyor. Böylece nüfusun yarısından fazlası olan Müslümanlar 21 bakanlığın bulunduğu hükümette 7 bakanlıkla temsil ediliyorlar.

İlk Müslümanların sığınağı olan Hz. Cafer’i Tayyar’ı ve Mekkeli müşriklerin zulmünden kaçarak emin Kral Necaşi’ye sığınan sahabei kiramı bağrına basan bu mübarek belde, fakirlik, yokluk, susuzluk ile boğuşuyor. Birçok Müslüman misyonerlerin planlı çalışmalarıyla din değiştiriyorlar. Aileler parçalanıyor. Anne-baba ve evlatlar arasına düşmanlık tohumları ekiliyor.

Tüm dünya mazlumlarının olduğu gibi, Etiyopyalı Müslümanlarında yardım bekledikleri, el uzatmasını istedikleri ülke Türkiye. Türkiye bütün Afrika’da STK’lar eliyle Ramazan kumanyası ve kurban faaliyetiyle kardeşlerine dokunmaya çalışıyor.

Birilerinin Türkiye’de bu kadar fakir varken, ne işimiz var Afrika’da seslerini duyar gibi oluyorum. Ey aklı evveller. Dünya artık global bir köy oldu. Kalkınmak istiyorsan üretmen lazım, ürettiğin mal için ise Pazar lazım. Biz Avrupa gibi sömürmeyiz ama, sadece kurulacak iyi ilişkilerle ürettiğimiz malları satabileceğimiz 1 milyarlık bir pazara sırtını dönmek sadece ve sadece aptallık olur. Bu insanlarla bir de din kardeşliği gibi ulvi bir ortaklığın varsa.

Etiyopya’yı Afrika olarak değil de Karadeniz gibi gördüm. Her taraf yemyeşil. Ekilmeyi biçilmeyi bekleyen devasa topraklar. İnsanlar burada hala kara saban ile çiftçilik yapıyorlar. Traktörün girmesi halinde bu ülke bütün Afrika’yı değil bütün dünyayı tarım ve hayvancılıkla doyurur.

Ve insanlığın kadim mücadelesi olan hak ve batıl mücadelesi devam ediyor. Allah insanlar arasını ıslah etmeyi, iflah etmeyi murad eder, şeytan ise ifsad etmeyi, fitne çıkarmayı, çıkardığı fitneden kazanç elde etmeyi ister. Türkiye olarak her daim hakkın yanında yer tutup, art niyetsiz, o topraklarda da refahı sağlayıcı projeler üretebilirsek, dünya ABD ve batı eliyle sürüklenmekte olduğu bir felaketten kurtulur. Bize ve insanlığa bu huzur, kalkınma, ve refah olarak geri döner. Vesselam….

 

Son Haberler

 • 1

  Dipsiz Göl soruşturmasında açığa alındılar

 • 2

  ABD'den İsrail ve Filistin'e doğrudan müzakere teklifi

 • 3

  NATO uzayı yeni harekat alanı ilan etti

 • 4

  İran Rusya'dan 5 milyar dolar kredi alacak

 • 5

  Saldırı zihniyeti Türkiye için üzüntü verici

Günün Manşetleri

Çavuşoğlu: Teröristler AP'de adeta cirit atıyorlar
İran destekli gruplardan İdlib'e füze saldırısı: 8 sivil öldü
Fahrettin Altun: Filistin topraklarının işgali asla meşrulaştırılamayacak
'Kızım kalem tutacağına şimdi silah tutuyor'
Bakan Kurum açıkladı: Siyanür satışına yasak getiriyoruz
IKBY Başbakanı Barzani: Türkiye'nin Sincar'daki hedefi PKK
Şehitlerin cenazesini kaçıran PKK'lı terörist yakalandı
Ekran başında çok zaman geçiriyorsanız dikkat!
CHP tiyatrocuları işten attı: SUSUN!
Tel Abyadlılar eve dönüş mutluluğu yaşıyor
Sıcaklıklar azalacak, yağışlı hava geliyor
52 yıldır devam eden işgalin adı: Yahudi yerleşim birimleri
Gezici Barış Atay'dan darbe tehdidi!
Düzensiz göçmenler Yunanistan'da yaşadıkları zorlukları anlattı
Whatsapp'tan Filistinli gazetecilere engel