YAZARLAR

Tüm Yazıları Ismail Zelvi

Etiyopya notları

19.08.2019 00:01

Kurban Bayramı vesilesiyle İyilik Der’in organizasyonunda  Etiyopya’daki kardeşlerimizle kucaklaşma  fırsatı bulduk. Bize bu imkanı sağlayan İyilik Der Genel Başkanı Ahmet Turan Koçer beye teşekkür ediyorum….

Birinci Dünya Savaşı sonrasında sırtımızı döndüğümüz Afrika ile 2005 yılı sonrası başlatılan açılım ile yeniden tanışmaya, kucaklaşmaya başladık. Bu açılımın mimarı Başkan Erdoğan’ın Türkiye’yi lider ülkeler safına taşımanın insanlığın ortak değer ve sorunlarıyla ilgilenmekten geçtiğini dekllare  etmesi insanlık adına sevindirici bir olaıy.

19 ve 20. Yüzyıl boyunca Afrika’yı sömürerek zenginliklerine zenginlik katan, kıta Avrupası’nda nüfus hızla yaşlanırken, devasa yüz ölçümü, doğal kaynakları, yeraltı ve yer üstü zenginliklerinin yanı sıra en önemli zenginlik olan  büyük çoğunluğu genç,  bir milyarı bulan nüfusu ile Afrika insanlığa umut aşılayacaktır. Sözün özü, dünyada  söz sahibi olmak isteyen  devletlerin Afrika’yı keşfetmesi gerekmektedir.  Emperyalist baskılarla zengin toprakların fakir bekçileri konumundaki Afrikalılarla iş yapmak herkese kazandıracaktır.

Etiyopya’da Türkiye TİKA kanalıyla Necaşi türbesini restore ederek ortak değerimiz olan iman esasında kardeşliğimizin köprülerini yaptı. 110 milyonluk Etiyopya’nın resmi rakamlara göre nüfusunun yüzde 55’i Hristiyan, yüzde 35’i Müslüman, yüzde 10’u ise paganizm dahil diğer dinlere tabi. 9 eyalette 84 ayrı etnik grubun yaşadığı ülkede eyaletler arası problemler had safhada.

Etiyopya dendiğinde, aklımıza sadece batı sömürüsü gelmiyor. İsrail de eski adı Habeşistan olan bu ülke insanlarını menfaatleri doğrultusunda kullanmış. İsrail’in çalışan kaynağını temin etmek için uydurduğu Falaşa efsanesiyle onbinlerce Etiyopyalı, kendilerini Yahudi zannederek İsrail’e gidip ikinci sınıf vatandaşlığa razı oluyorlar. Tıpkı Nil-Fırat arasını işgal etmek, arzu mev-ud efsanesini gerçekleştirmek için uydurdukları 13. Kayıp nesil efsanesi gibi. Bu efsane ile Barzaniler MOSSAD’ın sadık bir hizmetçisi olurken, İsrail Irak’ın Kuzeyinden birine Savunma bakanlığı görevi vererek Filistinlilere yapılan zulme bu insanları ortak ediyor. İsrail bir milleti köleleştirmeden önce efsanelerle beyinleri esir alıyor.

Etiyopya’da Müslümanların durumu ise içler acısı. Eyalet ve yönetim oyunlarıyla Müslümanların yarıya yakını yok sayılıyor. Böylece nüfusun yarısından fazlası olan Müslümanlar 21 bakanlığın bulunduğu hükümette 7 bakanlıkla temsil ediliyorlar.

İlk Müslümanların sığınağı olan Hz. Cafer’i Tayyar’ı ve Mekkeli müşriklerin zulmünden kaçarak emin Kral Necaşi’ye sığınan sahabei kiramı bağrına basan bu mübarek belde, fakirlik, yokluk, susuzluk ile boğuşuyor. Birçok Müslüman misyonerlerin planlı çalışmalarıyla din değiştiriyorlar. Aileler parçalanıyor. Anne-baba ve evlatlar arasına düşmanlık tohumları ekiliyor.

Tüm dünya mazlumlarının olduğu gibi, Etiyopyalı Müslümanlarında yardım bekledikleri, el uzatmasını istedikleri ülke Türkiye. Türkiye bütün Afrika’da STK’lar eliyle Ramazan kumanyası ve kurban faaliyetiyle kardeşlerine dokunmaya çalışıyor.

Birilerinin Türkiye’de bu kadar fakir varken, ne işimiz var Afrika’da seslerini duyar gibi oluyorum. Ey aklı evveller. Dünya artık global bir köy oldu. Kalkınmak istiyorsan üretmen lazım, ürettiğin mal için ise Pazar lazım. Biz Avrupa gibi sömürmeyiz ama, sadece kurulacak iyi ilişkilerle ürettiğimiz malları satabileceğimiz 1 milyarlık bir pazara sırtını dönmek sadece ve sadece aptallık olur. Bu insanlarla bir de din kardeşliği gibi ulvi bir ortaklığın varsa.

Etiyopya’yı Afrika olarak değil de Karadeniz gibi gördüm. Her taraf yemyeşil. Ekilmeyi biçilmeyi bekleyen devasa topraklar. İnsanlar burada hala kara saban ile çiftçilik yapıyorlar. Traktörün girmesi halinde bu ülke bütün Afrika’yı değil bütün dünyayı tarım ve hayvancılıkla doyurur.

Ve insanlığın kadim mücadelesi olan hak ve batıl mücadelesi devam ediyor. Allah insanlar arasını ıslah etmeyi, iflah etmeyi murad eder, şeytan ise ifsad etmeyi, fitne çıkarmayı, çıkardığı fitneden kazanç elde etmeyi ister. Türkiye olarak her daim hakkın yanında yer tutup, art niyetsiz, o topraklarda da refahı sağlayıcı projeler üretebilirsek, dünya ABD ve batı eliyle sürüklenmekte olduğu bir felaketten kurtulur. Bize ve insanlığa bu huzur, kalkınma, ve refah olarak geri döner. Vesselam….

 

Son Haberler

 • 1

  Muhabirin sorusuna kızan Trump, kürsüyü terk etti

 • 2

  Avaşin bölgesinde PKK'ya ağır darbe!

 • 3

  Lübnan halkına destek için 252,7 milyon avro toplandı

 • 4

  Atletico Madrid'de koronavirüs alarmı!

 • 5

  Son 24 saatte 1182 kişide koronavirüs tespit edildi!

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)