YAZARLAR

Tüm Yazıları İsmail Zelvi

Mart’ın sonu kime bahar

12.03.2019 00:15

Tarihte garip tesadüfler vardır, 12 Mart tarihinin İstiklal Marşı’nın Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesinin yanı sıra Türkiye’de darbelerin anası 27 Mayıs’tan sonra gelen ikinci büyük darbe girişimi olan 9 Mart’ın önlenerek darbecileri teskin etmek için muhtıranın verilme tarihi olması ilginç bir tesadüftür. .

MİT’çi Mahir Kaynak’ın deşifre ettiği 9 Mart darbe girişiminin önlenmesinin ardından Demirel hükümetine verilen muhtıra sonrasında fötr şapkasını alıp giden başbakan yönetimi askerlere teslim etmişti. CHP’li Nihat Erim seçimdi sandıktı zahmetlerine katlanmadan bağımsız başbakan olarak göreve getirilmişti. Darbe’nin faturası ABD’nin darbe hazırlıklarının bir maşası olan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yanı sıra, Milli Görüş sloganıyla iktidara talip olan Milli Nizam Partisi’nin ‘laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü’ gerekçesiyle kapatılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a da kesildi. 

CHP’nin 31 Mart seçimlerinde ana sloganını FETÖ söylemi olan ‘Mart’ın sonu bahar’ olarak belirlemesinde 12 Mart özlemlerinin ne kadar etkisi olduğu bilinmez ancak Arap baharı, Türk baharı vs. gibi söylemleri ABD’nin operasyon yapacağı bölgelerde maşalarına kullandırttığı gün gibi aşikar. ABD’nin operasyon yaptığı Arap Birliği ülkeleri, bahar zokasını yutarak  girdikleri sınavı kaybetti. Gazze’yi, Kudüs’ü, İsrail’e teslim edecek yüzyılın ihanetini sessizce seyrediyorlar. Batı’dan gelen her teklife topraklarını ve kaynaklarını sonuna kadar açık tutuyorlar. Yemen’in baharı ölümlerin yanında açlık ve sefalet getirdi. Irak’ın demokrasi baharından DEAŞ ve parçalanma çıktı. Libya kaynaklarını ABD’ye mi AB’yi akıtacağının kararını daha veremedi.  Sudan’ı  kaosa sürükleyecek yeni bahar provaları yapılıyor. Suriye baharının bedeli kan ve gözyaşı olarak çok ağır ödeniyor. Mısır’ın baharından Sisi gibi bir darbeci çıktı.

Geçtiğimiz ay Mısır’da bir araya gelen Arap Birliği ve Avrupa Birliği üst düzey delegasyonları Türkiye’nin seçime gittiği 31 Mart 2019’da , seçime hazırlanan bir başka ülke olan Tunus’ta yeniden toplanacak. Bekamızı yakından ilgilendiren Suriye ve Akdeniz’in paylaşımının ele alınacağı toplantıların bir başka gündemi ise ortak ordu kurmak. Trump’ın Suriye’den çekilmekte ayak sürümesinin sebebi Fırat’ın doğusunu Türk ordusu yerine terör koridorunu koruma altına almayı da hedefleyen, İsrail’in emri doğrultusunda çalışacak bu orduya devir teslim etmek istemesi. Akdeniz’de enerji kaynaklarından Türkiye’yi uzak tutacak bir askeri gücün oluşturulması hesaplarının yapılacağı Mart’ın sonunu zillet ittifakı gibi ABD-İsrail ekseni de, Avrupa da Arap Birliği de iple çekiyor.

Mart’ın sonu bahar sloganını okurken, 12 Mart 1921’de 724 şiir arasında birinci seçilen, istiklal gazisi birinci meclis üyelerinin ayakta alkışlayarak kabul ettikleri istiklal marşımızdaki ‘Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var, ulusum korkma nasıl böyle bir imanı boğar, medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ dizelerini unutmayalım. 31 Mart seçimleri sonucuna göre ya Anadolu’nun istiklal ve istikbal ruhu şaha kalkarak, darbecilerin bahar hayallerine 15 Temmuz’da olduğu gibi yeniden kar yağdıracak veya Arap baharı örneğinde olduğu gibi, Türkiye’yi kaosa sürükleyecek millet için bir yalancı bahar söylemiyle Mehmet Akif’in ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmayı nasip etmesin’ dediği o acı günlere geri döndürecektir. Mesele üç beş meclis üyesi veya kimin başkan olacağı değil. Haziran’ı kiraz mevsimi olarak bekleyenlerin ümitleri kursaklarında kaldığı gibi, Mart’ın sonu bahar diyenlerin arzularını da milletin feraseti kursağında bırakacaktır. Vesselam..   

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.