YAZARLAR

Tüm Yazıları Ismail Zelvi

Suriye’ye F-35 koridoru

05.08.2019 00:01

Birinci dünya savaşı sonrasında, yenilginin sonuçlarıyla yaşamaya alıştırılan Türkiye’nin, sınırlı da olsa bu bölgede ben de varım çıkışıyla gündeme gelen Güvenli Bölge bilmecesi halen çözülemedi.

Irak ve Suriye’den Akdeniz’e uzanan, Kudüs merkezli Kuzey Afrika’dan Kızıldeniz ve Basra Körfezi çevresindeki İslam coğrafyası, Siyonist kurgunun alevlendirdiği ateşle yanıyor. İsrail’in güvenliği öncelikli enerji denkleminde yapılan kurgunun nihai hedefinin projeyi durdurabilecek tek güç olan Türkiye’nin bölünmesine gitmesi bizi Suriye’deki bir güvenlik koridoruna mahkum etti. Türkiye koridorun en az 32 km olmasında ısrar ederken, ABD/PKK 5 kilometrelik bir koridoru yeterli görerek, oluşturulacak güvenlik bölgesinde de uluslararası güçlerin görevlendirilmesini istiyor.

ABD’nin Saddam’a operasyonu ile Irak’ı altın tepside İran’ın kucağına itmesi, Esed’in düşmemesi için Şii Hilali’nin Suriye’de tahkim edilmesine yardım edilmesi, hatta hatta İran’ın Suriye’de yenilgisini durdurmak için Rusya’nın devreye sokulması hep bir ABD/İsrail politikası idi. İran’ı bölgede tahkim eden sanki ABD-İsrail değilmiş gibi, şimdi de DEAŞ ve İran’a karşı PKK/PYD yapılanmasını meşrulaştırmanın kılıfı olarak görüyor. Zokayı Suud-BAE çoktan yuttu. Suriye’de Arap aşiretlerini ABD’nin kontrolünde, İran-Esed bahanesi ile Türkiye’ye karşı PKK/PYD’nin emrine itiyorlar.

Fırat’ın doğusunu ABD/PKK, batısını Rus/İran/Rejim işgaliyle oluşturulan tahterevalli oyunu sırasında, Türkiye’ye bizim istediğimiz kadar sınırlarını koruyabilirsin mesajı verilmek istendi. Türkiye’nin kurguladıkları terör koridoruna ses çıkarmaması, Akdeniz’de haklarından vazgeçmesi için, S-400 bahane edilerek F-35 üzerinden ambargo tehdidini gündeme getirdiler.

Türkiye, silah tüccarlarının bu haksız ambargolarıyla ilk defa karşı karşıya gelmedi. Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında uygulanan ambargo bizi 12 Eylül’e götürdü. Trablusgarp’a saldıran İtalya, Osmanlı’nın sipariş verdiği savaş gemilerini teslim etmeyerek gaspetmişti. Yine İngiltere birinci dünya savaşı öncesi Osmanlı’nın parasını ödediği savaş gemilerini teslim etmedi. Kurtuluş savaşı sonrası İtalya ile yakınlaşmamız verdiğimiz savaş gemisi siparişleriyle olmuştu. Almanya, Türkiye’ye sattığı tanklarını ve mühimmatlarını PKK terör örgütüne karşı kullanılmasını istememişti. İsrail Heronlarının terör operasyonlarında kullanılıp kullanılmayacağı tartışmaları bir dönem kamuoyunu meşgul etti.

 

Suriye’de iç savaşın başlaması ile gündeme gelen güvenlik koridoru konusunda sürekli oyalanıyoruz. Münbiç mutabakatı bize, Esed’in ve PKK/PYD’nin teröründen bıkan Suriyelilere ne kazandırdı. ABD bir taraftan Türkiye ile masada görüşerek muhtemel bir operasyonu geciktirirken diğer yandan, PKK/PYD terör örgütüne silah ve mühimmat tahkimatına devam ediyor. Önceki gün 300 TIR dolusu mühimmatı yine Haseke’de terör örgütüne teslim etti. ABD, bir yandan dünya kamuoyunun dikkatini İdlib üzerine çekerek, yeni bir alan açmak isterken öbür yandan, Avrupa ülkelerini kendi yanına çekmek için DEAŞ terörünü kullanıyor. ABD Başkanı Trump, Avrupalı ülkelerin terör örgütü DEAŞ'e katılan yurttaşlarını geri almaması halinde Suriye'de tutulan “binlerce” DEAŞ savaşçısını Avrupa'ya salıvermekle tehdit etti.

Trump, INF anlaşmasından çıktığını açıklayarak, dünyayı nükleer silahlanma yarışı felaketiyle  tehdit ediyor.  Suriye’de işgal politikasına yeterli destek vermeyen Avrupa’ya biz sizi korumazsak Rus tehdidiyle karşı karşıya gelirsiniz mesajını veriyor.

Barış Koridoru’nun Türkiye’nin istediği şekilde kurulması durumunda 500 binin üzerinde muhacirin Rakka, Halep, Haseke ve Deyrizor’a dönmelerinin yolu açılacak. Sınıra sıfır noktada bulunan Aynel Arab, Tel Abyad, Resulayn ilçe ve köylerinin güvenli hale gelmesi durumunda bile en az 250 bin muhacir yurtlarına dönerek, Terör örgütünün istismar ettiği Birecik, Suruç, Akçakale, Ceylanpınar ilçeleri rahat bir nefes alır. Sınırdaki terör, uyuşturucu, insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı gibi tehditler sonlandırılır. Bölgenin yeniden inşası hareketleriyle bütün güneydoğu yeniden ayağa kalkar. Herşeyden önemlisi Suriye’de kukladan başka bir şey olmayan katil Esed’in karşısına eli çok daha güçlendirilmiş bir muhalefetle oturtularak Suriye’de gerçek barış iklimine kapı aralanır…

Vesselam….

 

Son Haberler

 • 1

  Görevden uzaklaştırılan HDP'li başkan tutuklandı

 • 2

  Bakanı Akar'dan kritik çıkış: NATO'dan uzak durmak...

 • 3

  Marmaris'te sahibinden 'kelepir' ada!

 • 4

  Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması!

 • 5

  Bakan Varank'tan öğrencilere çağrı

Günün Manşetleri

Dolmabahçe'de kritik Libya görüşmesi
Mansur Yavaş'ı övmek isterken rezil oldu
Balıkesir için korkutan uyarı! 'Her an kırılabilir'
Özil'in paylaşımı Çinlileri çıldırttı! Yayından kaldırdılar
IMF ile gizli görüşmenin nedeni belli oldu
Uludağ'da tatilciler kayak sezonunu açtı
İlahiyatlarda İslam yoktur
İhracatçılar bürokrasiye takılmadan 'tek tıkla' destek alacak
Milli Savunma Bakanı Akar: Sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz
'Türk donanması İsrail araştırma gemisini Doğu Akdeniz'den çıkardı'