3. Karagöz Festivali başlıyor

Güncelleme: 13.11.2019 14:47

Karagöz Derneği tarafından İstanbul Rumeli Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen İstanbul Karagöz Festivali yarın başlıyor. 30 Kasım'a kadar çeşitli etkinliklerle sürecek festival İstanbul'un 5 ilçesinde çocuklar ve gençlerle buluşacak.

KORAY TAŞDEMİR

3'üncü İstanbul Karagöz Festivali, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Karagöz sanatçıları ile 14-30 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.  Festival ile UNESCO tarafından "somut olmayan kültürel mirasımız" olarak tescil edilmiş Karagöz sanatını daha görünür kılmak ve tüm renklerini seyirci ile buluşturmak hedefleniyor. Festival kapsamında gösteriler, atölyeler, söyleşiler, seminer ve sergi etkinlikleri gerçekleştirilecek. Çocuklara özel açılış yarın Sultanbeyli Belediyesi İstanbulensis Gençlik Merkezi'nde yapılacak. 18 Kasım Pazartesi günü ise İstanbul Rumeli Üniversitesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek törenle, festival ödülleri sahiplerini bulacak. Karagöz Festivali'nin merkez etkinlikleri İstanbul Rumeli Üniversitesi'nin Haliç Yerleşkesi'nde gerçekleşecek. Seyirciler Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Ümraniye, Esenler ilçelerinde ve Yapı Kredi Kültür Sanatta etkinlikleri takip edebilecek.

Karagöz'ün UNESCO’ya kabulünün 10'uncu yılı

İstanbul Rumeli Üniversitesi Haliç Yerleşkesi'nde tanıtım toplantısında konuşan Karagöz Karagöz Derneği Başkanı Enis Ergün, her geçen yıl festivalin içeriğinin genişlediğini söyledi. Ergün, Karagöz 2009 yılında UNESCO tarafından sadece bizim değil artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası olarak tescil edilmiş sanat olarak ilan edildi. Bu sene Karagöz'ün UNESCO'ya kabulünün 10'uncu yılı oluyor. 10'uncu yıl kapsamında da festivali gerçekleştiriyor olacağız" dedi.

Etkinlikler 5 ilçede yapılacak

Festivali, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Karagöz sanatçılarıyla gerçekleştireceklerini söyleyen Ergün, "Çok önemli paydaşlarımız var. İstanbul Rumeli Üniversitesi ev sahipliğinde, festivali Beyoğlu Belediyesi ile yapıyoruz. Sadece ismi İstanbul olan bir festivalin tek bir ilçede gerçekleşmesinin doğru olmadığını düşündüğümüz için imkânlar çerçevesinde olabildiğince fazla ilçede seyirciyle buluşacağız. Sultanbeyli, Ümraniye, Esenler, Beykoz ve Üsküdar'da seyirciyle bir araya geleceğiz. Osmanlı'dan günümüze gelen eski oyunlar vardır. Bu oyunları da Yapı Kredi Kültür Sanat gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Karagöz eğitim aracıydı

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka da, "Karagöz sadece bir zamanların Ramazan eğlencelerinde, düğünlerde, derneklerde olan bir eğlence aracı değil aynı zamanda eğitim aracıydı. Daha da önemlisi kültürel mirası nesilden nesile bir ansiklopedi gibi aktaran taşıma aracıydı. Zaten bu nedenle somut olmaya kültürel mirasın bir parçası kabul ediliyor. Karagöz'ü, bütün değerlerin neredeyse unutulmak üzere olduğu günümüzde çok önemli bir kültürel nakil aracı olarak düşünüyorum. Bu neden yapılan çalışmaları çok değerli buluyorum.18 Kasım'daki ödül törenine ev sahipliği yapmaktan da gurur duyuyoruz" dedi.

Böyle bir hatırat yazmak yürek ister

Yabancı Şeyler, Türkçe'ye çevrildi

Savaş Naraları

Yetkin Düşünce dergisi karanlığa bir mum yaktı

İstanbul Yahudileri

Cumhuriyet ile yaşıt 'Ayın Tarihi' dergisi yeniden yayında

Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)
Dolar ne kadar? 06.08.2020