Avrupa Avrupa dedikleri bu işte!

Güncelleme: 18.12.2018 14:23

İnsan okudukça neler öğreniyor neler… Geçen gün, ilginç orta çağ gelenekleri diye bir şey gördüm ve merakla okudum ve araştırdım da doğruluklarını teyit etmek için… Gerçekten doğruydu yazılanlar.

Orta Çağ'da hayvanlar yargılanıyor zaman zaman da ölüme mahkum ediliyormuş. 1266’da Fransa’da küçük bir çocuğu yiyen bir domuz, hakimin emriyle diri diri yakılmaya mahkum edilmiş.

1386’da yine Fransa’da bir çocuğu yaralayan domuz; ayakları ve başı kopartılmak suretiyle ölüme mahkum edilmiş.

1389 yılında Fransa’nın Dijon kentinde, sahibini yaralamaktan suçlu bulunan at, başı kesilerek idam edilmiş. 1546 yılında Paris’te çevresine zarar vermekten suçlu bulunan bir inek önce asılmış sonra şişe geçirilerek kızartılmış.

TABUTA ZİL TAKIYORLARDI

1800'lü yıllarda insanların ölüp ölmediği tam anlaşılamadığı için tabutun içine zil mekanizması konur. Eğer gömülen kişi ölmemiş ise kendine geldikten sonra çıkarılması için zili çalardı. ABD’nin kurucu başkanlarından George Washington da ölümden çok korkan birisiydi. 1779’da ölüm döşeğinde yatarken, “Beni öldükten sonraki üç gün içinde gömmeyin” demiş, dediği yapılmıştı ama Washington ölmüştü bir kere…  

İnceğiz Kanyonu para basar!

Antik kent ile iç içe yaşam

Gladyatörlerin kenti geçmişe ışık tutuyor

Diriliş Ertuğrul'dan 'Geleceğine Kan Ver' çağrısı
Prof. Dr. Fuat Sezgin dünyaya anlatılıyor

Amerikan Bağımsızlık Savaşı - Glory (Zafer)

‘BEYAZ PERDEDE KARA KITA' - KARA NİSAN (SOMETİMES İN APRİL)

'Osmanlı'nın görüşü hakim olsaydı gezegen bu hale gelmezdi'