Biyoloji kitapları baştan yazılacak

Güncelleme: 11.05.2019 12:43

Göbeklitepe’de çıkan hayvan figürleri, tapınak ve kafatası iskeletleri Darwin’in evrim teorisini çürütüyor. Biyoloji kitaplarının baştan yazılacağını söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bence evrim teorisi yeniden yazılacak. Bu buluş evrime uymuyor” dedi.

Gülden AĞ-İSTANBUL

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe evrim teorisini savunanları ters köşe ediyor. İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin, insan dâhil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evirildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuş, bilim çevrelerinden birçok insan da bu teoriyi savunmuş ve hala savunmaktadır.

Ancak bundan 12 bin yıl öncesi Göbeklitepe’de ortaya çıkan hayvan figürlerinin bugünkü yaşayan hayvanlarla tıpa tıp benzemesi evrim teorisini yerle bir ediyor. Leylek, aslan, tilki, yılan, kurt ve daha birçok hayvan figürü bugün çizilmiş gibi hayvanların özeliklerini yansıtıyor. Görülen o ki 12 bin yıl önce aslan ne ise bugün de o. Yılan o gün bugündür sürünüyor. Leylekler hala gökyüzünde uzun gagaları, uzun bacakları ile kanat çırpıyor.

Hazinenin farkında değiliz

Tarihin sıfır noktası olarak anılan Göbeklitepe’nin geçmişi, önemi ve yapılan çalışmalar konunun uzmanları tarafından ele alındı. Başkan Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesine rağmen Türkiye’de çoğu kimsenin bunun farkında olmadığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bununla ilgili farkındalık oluşturulması gerekiyor. Böyle bir hazinenin üzerindeyiz ve bunun farkında değiliz” dedi.

Bu buluş evrime uymuyor

Göbeklitepe’nin psikiyatri alanında da önemli noktalarda katkılar sağlayacağını belirten Tarhan, “Bence evrim teorisi yeniden yazılacak. Bu buluş evrime uymuyor” bilgisini verdi. Neolitik çağa dair o bölgede hiç çanak çömleğe rastlanılmamasının ilginç olduğuna vurgu yapan Tahran sözlerini söyle sürdürdü: “Çömleğin olmaması insanın tarım toplumuna girmediğini gösteriyor. Bu tarihteki yazılım süreci açısından tartışılması gerekli bir durum. Ev yapmadan tapınak yapmış, genellikle bilinen şey şudur; önce binalar yapılır, yerleşim yapılır sonra tapınaklar yapılır. Burada da buna uymuyor.”

Tarih yeniden yazılacak

Tarihe ve geçmişe dair kafamızdaki soru işaretlerinin burada yapılacak çalışmalar sonunda cevap bulacağını ifade eden Tarhan, “Tarihin burada yeniden yazılması bunun için önemli. İnsan ilk medeni bir varlık olarak mı var oldu, yoksa önce var olup sonra mı medenileşti. Bunu da tartışmaya açacak bir şey” şeklinde konuştu.

İnsanlığın bir parçası

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da Göbeklitepe’nin sadece bize ait bir yer değil, bu vatanın bir parçası olduğunu belirtti. Arıboğan, “Bütün insanlığa karşı sorumluluğumuz var. Bunu iyi korumak, bunu insanlığın bir parçası haline getirebilmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

 

Foto Galeri

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

Günün diğer manşetleri

Karma Eğitim: Pedagojik mi ideolojik mi?
Kıbrıs'ı kim sattı?
Meteoroloji'den o gün için İstanbul'a sağanak uyarısı
Bakan Soylu: Gençlere huzurlu bir ülke bırakmak istiyoruz
İdlib'de hava saldırısı: 9 sivil hayatını kaybetti
İran: ABD ve yabancı ülke casuslarını gözaltına aldık
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kıta sahanlığımızda arama faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Devlet Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki
Darbeci yarbayın yalanlarını ortaya çıkaran ses kayıtları
Yaralanan terörist kendini 'Zap Suyu'na attı
Türkiye'nin yeni gururu araziye çıktı!
Şırnak'ta göçü önleyen yatırım
1.9 milyar lira katkı geliyor!
Kuvvetli yağış geliyor!

Video

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Darbeci Sisi hükümetine tarihi tavır!

Dünyanın konuştuğu operasyon: İran...

İstanbul'da korkutan yangın! Denize atladılar

Benzer Konular

 • 1

  455 yıllık Kur'an-ı Kerim restore ediliyor

 • 2

  3 bin yıllık lahit mezara spreyle yazı

 • 3

  Suriyeli sanat tarihçisi 15 Temmuz'u mozaikle anlattı

 • 4

  Nemrut'a ziyaretçi akını

 • 5

  Dünyayı değiştiren Müslüman sokak sanatçıları