Biyoloji kitapları baştan yazılacak

Güncelleme: 11.05.2019 12:43

Göbeklitepe’de çıkan hayvan figürleri, tapınak ve kafatası iskeletleri Darwin’in evrim teorisini çürütüyor. Biyoloji kitaplarının baştan yazılacağını söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bence evrim teorisi yeniden yazılacak. Bu buluş evrime uymuyor” dedi.

Gülden AĞ-İSTANBUL

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe evrim teorisini savunanları ters köşe ediyor. İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin, insan dâhil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evirildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuş, bilim çevrelerinden birçok insan da bu teoriyi savunmuş ve hala savunmaktadır.

Ancak bundan 12 bin yıl öncesi Göbeklitepe’de ortaya çıkan hayvan figürlerinin bugünkü yaşayan hayvanlarla tıpa tıp benzemesi evrim teorisini yerle bir ediyor. Leylek, aslan, tilki, yılan, kurt ve daha birçok hayvan figürü bugün çizilmiş gibi hayvanların özeliklerini yansıtıyor. Görülen o ki 12 bin yıl önce aslan ne ise bugün de o. Yılan o gün bugündür sürünüyor. Leylekler hala gökyüzünde uzun gagaları, uzun bacakları ile kanat çırpıyor.

Hazinenin farkında değiliz

Tarihin sıfır noktası olarak anılan Göbeklitepe’nin geçmişi, önemi ve yapılan çalışmalar konunun uzmanları tarafından ele alındı. Başkan Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesine rağmen Türkiye’de çoğu kimsenin bunun farkında olmadığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bununla ilgili farkındalık oluşturulması gerekiyor. Böyle bir hazinenin üzerindeyiz ve bunun farkında değiliz” dedi.

Bu buluş evrime uymuyor

Göbeklitepe’nin psikiyatri alanında da önemli noktalarda katkılar sağlayacağını belirten Tarhan, “Bence evrim teorisi yeniden yazılacak. Bu buluş evrime uymuyor” bilgisini verdi. Neolitik çağa dair o bölgede hiç çanak çömleğe rastlanılmamasının ilginç olduğuna vurgu yapan Tahran sözlerini söyle sürdürdü: “Çömleğin olmaması insanın tarım toplumuna girmediğini gösteriyor. Bu tarihteki yazılım süreci açısından tartışılması gerekli bir durum. Ev yapmadan tapınak yapmış, genellikle bilinen şey şudur; önce binalar yapılır, yerleşim yapılır sonra tapınaklar yapılır. Burada da buna uymuyor.”

Tarih yeniden yazılacak

Tarihe ve geçmişe dair kafamızdaki soru işaretlerinin burada yapılacak çalışmalar sonunda cevap bulacağını ifade eden Tarhan, “Tarihin burada yeniden yazılması bunun için önemli. İnsan ilk medeni bir varlık olarak mı var oldu, yoksa önce var olup sonra mı medenileşti. Bunu da tartışmaya açacak bir şey” şeklinde konuştu.

İnsanlığın bir parçası

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da Göbeklitepe’nin sadece bize ait bir yer değil, bu vatanın bir parçası olduğunu belirtti. Arıboğan, “Bütün insanlığa karşı sorumluluğumuz var. Bunu iyi korumak, bunu insanlığın bir parçası haline getirebilmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
İlan - Mirasımız Derneği
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi
Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak

Mevlana hazinedir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

Psikolojinin temellerini Mevlana attı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin  Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

'Herkesin içinde bir sanatkâr yatıyor'

Ressam İlhami Atalay ve Cemal Toy atölyelerindeki genç sanatçıların çalışmalarının yer aldığı Küratörlüğünü Binnur Feyizli' nin, koordinatörlüğünü ise Selvigül Kandoğmuş Şahin'in gerçekleştirdiği karma resim sergisinin açılışı 11 Mayıs Cumartesi günü yapıldı.

Gökdelenlerin temeli Göbeklitepe'de atılmış

12 bin yıl önce köşenin yapıldığını ve bu teknolojik çözüm sayesinde bugün gökdelenlerin yapıldığını belirten Karul, “Yuvarlağın yerine dörtgen planlı yapı yapmak demek, köşeyi yapabilmek demektir. Bugün köşeyi yaptığınız için gökdelenlere sahipsiniz”dedi.

Mimar Sinan'ın 'Selimiye' inceliği

Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nde yer alan "çarkıfelek", Allah'tan gelen her şeyin Allah'a döneceğini ve sonsuzluğu simgeliyor.

En Çok Okunan Haberler