Budak ilk sayısıyla raflarda

Güncelleme: 22.02.2019 16:01

İki aylık şiir ve sanat dergisi Budak ilk sayısıyla tüm edebiyat severlerle buluştu.

Raşit Ulaş’ın Genel Yayın Yönetmeni, Orhan Özekinci’nin Yazı İşleri Müdürü olduğu iki aylık şiir ve sanat dergisi Budak ilk sayısı raflardaki yerini aldı. Derginin yayın kurulunda Kaan Murat Yanık, Melike Kılıç ve Gökhan Gökçek yer alıyor. Birçok genç şair adayının ilk defa şiirini yayınlandığı Budak, edebiyat dünyasında kaliteli eleştiri yapma ve yalnızca iyi metin yayımlama noktasında kararlı olarak yola çıkıyor.

Dergi okuyucuyu Raşit Ulaş’ın, “Şairin Yerini Kim Aldı” adlı manifesto niteliğindeki yazısıyla selamlıyor. Dergide Orhan Özekinci “Toy”, Muhammed Enis Özel “Tek Tip Delirdik”, Serkan Türk “Tanrının Resimleri”, Raşit Ulaş “Kızıl Çinliye Gelin Edilen Uygur Kızı ve Soğuktan Donan Türk Çocukları Adına İlenç”,  Bahadır Dadak “Rahime’nin Yüzgörümlüğüne Ağıt”, Melike Kılıç “Şehre, Yola!”,  Enes Taşdan “Ayın On Beşi ile İmtihanımız” , Ahmet Tayyip Korkmaz “Yol Yakınken” , Fatmanur Petek “Sevip Çekilmelerden Bir Çiçek”, Âşık Destûrî “Bilinmezim” ve Mustafa Yalçın “Civanperçem” şiirleriyle yer alıyor. Kaan Murat Yanık  “Nedim’in Poetikası, Feyyaz Kandemir “Türk Şiirinde Sehl-i Mümteni” Muhammed Enis Özel “Soru Sormak Nereye Sürüklermiş Kişiyi”, Melike Kılıç “Turgut Uyar’ın Sığnağıdır”, Gökhan Gökçek “Ahmet Yesevî’nin Türkçe Kavgası” İbrahim Halil Sönmezgül “1930’lardan 90’lara Garip Şiirinin Etkileri” adlı poetika metinleriyle dergide yer alırken İbrahim Gökhan “Barbarların Müziği: Allegro Barbaro” adlı müzik yazısıyla, Esra Baralı Doğrul, Piere Murad’ın Fransızca makalesinden çevirdiği “Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı Filmi” adlı makaleyle, Sulhi Ceylan “Harfler Üzerine Birtakım Manevi Yorumlar” adlı yazıyla yer alıyor. Derginin hikayeleri ise Yunus Emre Özsaray ve Silvan Alpoğuz’dan…

Budak, dergicilik adına birtakım yeni hamlelerde de bulunuyor. Dergide Âşık Destûrî’nin, “Bilinmezim” adlı şiirini İbrahim Gökhan’ın sesinden dilemek için QR kod bulunuyor. Bununla birlikte küçük değerlendirme metinlerinin bulunduğu Parça Parça bölümünde de, değerlendirilen kitap, dergi, albüm ve dizilere ulaşım için QR kodlar mevcut. Okurlar Budak’a Twitter’da @BudakDergi hesabında belirtilmiş olan kitapevlerinden ve www.dergiyurdu.com adresinden ulaşabilirler.

Gençler atalarının izinde

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Atalarımızın izindeyiz
İstanbul Valiliği'nden 'provokasyon' uyarısı
PKK/YPG'li teröristleri hepsi öldürüldü
Ankara'da kritik toplantı
İlandır
YSK MHP'nin itirazını kabul etti
ABD krizi tırmandırıyor! Asıl hedef İslam coğrafyası
Fuat Oktay açıkladı! Haziran ayında hizmete alınacak...
AK Parti'den kritik İstanbul açıklaması
Trump 1915 için yine 'Büyük Felaket' dedi
Başkan Erdoğan'dan Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'a 1915 mektubu!
Bakan Ersoy: Mehmetçik insanlık değerlerini savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır
Destici'den 'Türkiye İttifakı' açıklaması!
İmamoğlu geri adım atmak zorunda kaldı!
'Anzak Günü'nü kana bulayacaktı yakalandı!

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Ünlü piyanist ve şarkıcı vefat etti

Piyanist ve şarkıcı Şevket Uğurluer, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Fuat Sezgin Bişkek'te yâd edildi

Türkiye Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Anma Yılı” için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir program düzenlendi.