İstanbul Sevdalısı Ziya Osman Saba 

Güncelleme: 05.02.2019 08:19

Yedi Meşaleciler Hareketi’nin kurucularından Ziya Osman Saba, vefatının 62. Yılında Enderun Sohbetleri’nde anıldı, Saba’nın, İstanbul sevdası anlatıldı.

AYŞE ÇELİK / İSTANBUL

Şiirleri ve nesirleriyle edebiyat dünyamızın sevilen ve her zaman saygıyla hatırlanan ismi Ziya Osman Saba, vefatının 62. Yıldönümünde Enderun Sohbetlerinde anılırken onun İstanbul’a sevdalı müstesna bir edebiyatçı olduğu vurgulandı.
Beşiktaş’ta doğan, G.Saray ve Beyazıt’ta okuyan, Eminönü ve Cağaloğlu’nda çalışan, Kadıköy’de oturan ve Eyüpsultan’da medfun bulunan Ziya Osman Saba, bu şehre sevdalanmış biriydi. Şiirlerinde ve hikâyelerinde bu derin sevginin yansımaları vardır. Ziya Osman’ın bilinmeyen bir yönü de Cengiz Dağcı gibi büyük bir romancıyı Türkiye Türkçesine kazandırması olmuştur. Varlık Yayınevi’nden çıkan Dağcı romanlarını redakte eden ve o nefis eserleri Türkiye Türkçesine uyarlayan Saba’dır. 

Ölüme yakınlık duyardı

Ziya Osman Saba’nın ölüm, ahiret, mezar ve mezarlık konularını en çok işleyen şairlerden biri olduğunu ifade eden yazarımız Mehmet Nuri Yardım, “Ziya Osman, inançlı bir insan. Ölümden korkmaz, zira sevdiklerinin büyük bir kısmı kabrin öte yakasındadır. Bunun için mısraları arasında sık sık ebediyet duygusunu işler ve ölüm duygusuna âdeta yakınlık duyar” dedi.

Şairler, şiirlerini okudu

Programa iştirak eden şairler, hem Ziya Osman’a olan sevgilerini dile getirdiler, hem de bazı şiirlerini seslendirdiler. Sunucu, şair Harun Yöndem, Saba’nın “İstanbul”, “Misak-ı Milli Sokağı” ve “Artık Yaşamak İçin” adlı şiirlerini seslendirdi. Filiz Çırpıcı “Her Akşamki Yolumda” ve “Hayret” şiirlerini, Halil Gökkaya “Sebil ve Güvercinler” şiirini seslendirdi. Yusuf Dursun “Beyaz Ev”, Yusuf Bilge ise “Garip İstanbul’umun Türküsü” isimli şiirini okudu. 

Şairlere sahip çıkmak

Dinleyiciler arasında bulunan Muhsin Karabay ise Ziya Osman Saba gibi şairlere sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Şairlerimize, yazarlarımıza sahip çıkmayınca unutuluyorlar, mezarları kayboluyor. Hâlbuki biz onlara çok şeyler borçluyuz.” dedi. Konuşmacılar Ziya Osman Saba hakkında sempozyumlar düzenlenip şiir ve nesirlerinin ele alınması gerektiğini vurguladılar. Dinleyicilerin sorularına cevap verilmesinin ardından hatıra fotoğrafları çekildi ve toplantı sona erdi. 

Çiçeğin rengi soldu, bitti şarkısı kuşun.
Yol tenha, dal mecâlsiz, su durgun.
Tabut yapılan tahta, ev ev taşınan odun.
Bahar, ümit yerine, ey kış, içimde korkun!
Allahım! kararmasa şu göğün...
Dal senin, ağaç senin, döktüğün
Yapraklarla, mevsimlerle, gün gün.
Geçip gidişi ömrün...

*Ziya Osman Saba

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

AK Parti'den YSK'nın kararlarıyla ilgili açıklama
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
Bahçeli'den flaş YSK açıklaması
İlandır
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Çavuşoğlu: 'Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş ve 3 Süper Lig ekibi PFDK'da!
Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşı'nı yanlış okudu
Toz bulutu geliyor!

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Ünlü piyanist ve şarkıcı vefat etti

Piyanist ve şarkıcı Şevket Uğurluer, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Fuat Sezgin Bişkek'te yâd edildi

Türkiye Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Anma Yılı” için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir program düzenlendi.

Pulitzer Ödüllerini kazananlar belli oldu

Dünyanın en önemli gazetecilik ödülleri arasında gösterilen Pulitzer Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Yerel gazeteler kazandıkları ödüllerle öne çıktı.

En Çok Okunan Haberler