Kültür elçileri Kahramanmaraş’ta

Güncelleme: 24.08.2019 10:42

Türkiye Belediyeler Birliği Localinternatioal Uluslararası Yerel Yönetimler Staj Programı kapsamında 34 ülkeden gelen 41 öğrenciye Kahramanmaraş’ın kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtımı yapılacak.

MEHMET GÜNGÖRDÜ
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türkiye Belediyeler Birliği Localinternatioal Uluslararası Yerel Yönetimler Staj Programı çerçevesince 34 ülkeden gelen 41 öğrenci ile bir araya geldi. Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen programa öğrencilerin yanı sıra meclis üyeleri de katıldı. Başkan Güngör, yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ın tarihi ve uluslararası değerlerine değinerek öğrencilere güzel bir program geçirmeleri dileklerini iletti. 

Türkiye’nin Kadim Şehri

Başkan Hayrettin Güngör, “Kahramanmaraş Hitit’ten, Roma’ya, Bizans’tan Selçuklu’ya, Osmanlı’dan günümüze dünya medeniyetlerine ev sahipliği yapmış uygarlıkların beşiği, kadim bir şehirdir. Kahramanmaraş kökleri olan, tarihi olan, kalbi olan bir şehirdir. İstiklal Savaşımızın ilk büyük şanlı direnişi bu topraklarda gerçekleşmiştir. Türkiye’nin İstiklal Madalyalı ilk ve tek şehridir Kahramanmaraş” diye konuştu.

2 gün size ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Başkan Hayrettin Güngör, “22-23 Ağustos tarihleri arasında yapılan bu seyahatte gençler Kahramanmaraş’ı tanıma fırsatı buldu. Kahramanmaraş’ın kültür elçileri olarak gittikleri ülkelerinde  kendi şehirlerine vefayı gösterme bilincini yakaladılar. 
İki günsüren ev sahipliği yaptık. Bu süreçte Kahramanmaraş’ımızın dünyada benzersiz olan dondurmasını tattılar. Fotoğraf çekilip bol bol tarihi ve doğal güzellikleri gördüler. Kültür elçilerini Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk” ifadelerini kullandı. 

Kültür Gezileri ve Eğitim Programı

Konuşmasının ardından yabancı öğrencilerle sohbet de eden Başkan Güngör, Kahramanmaraş hakkında gelen güzel yorumlar için teşekkür etti. Öte yandan öğrenciler aynı zamanda staj programları kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerini de yakından inceleme fırsatı buldu.  
 

Osmanlı padişahlarının türbelerine ziyaretçi akını

Hâmid Aytaç Hat Müzesi ne zaman kurulacak?               

Hayaletin Garip Huyları

Tarık Tolunay'dan Fractal İstanbul
Cellat Taşı'nın romanı

Sudanlı Zenci Musa

Sık Dişini Helası Cinayeti

Azerbaycan'da Kanuni dönemine ait belge bulundu