Osmanlı’da kadın hakları korunurdu

Güncelleme: 11.01.2019 09:52

Prof. Dr. Hayri Erten, söylentilerin aksine Osmanlı döneminde kadınların mahkemelere giderek her alanda haklarını aradıklarını ve bunun “Şer’i Sicil Kayıtları”na geçirildiğini söyledi.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

BİRLİK Vakfı tarafından düzenlenen konferansta konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, şer’i sicil kayıtlarına göre 18.yüzyılda yaşanan aile yapısını Konya örneğinden açıkladı.

Şer’i kayıt sicilleri

Erten, 18. yüzyıla ait şer’i sicil kayıtlarında yaptıkları araştırmalara göre, geçmiş dönemdeki aile hayatının bazı yönleriyle bugünden farklılaştığını dile getirerek, bu alanda tarihi kaynakların yetersiz olmasına rağmen, mahkeme tutanaklarının aile yapısını ortaya çıkardığını belirtti.

Şer’i sicil kayıtlarından 18. yüzyıl Osmanlı dönemindeki nişan, evlilik, boşanma, mehir, kadının sosyal ve çalışma hayatı gibi konulara bakarak o dönemin halkının yaşama şekillerini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Erten, bu alanda çok fazla kaynak olduğunu ifade etti. Erten, mahkeme kaydı niteliğinde olduğu için verilerin çok sağlam olduğunun da altını çizdi.

Nikah kayda geçiyordu

Şer’i kayıtlara göre Osmanlı’da kadınların nişan, evlilik, boşanma aşamalarında ya da çalışma hayatında haklarını mahkemelere giderek aradıklarını kaydeden Prof. Dr. Erten, evliliklerde 2 şahidin yetersiz görülerek, izinname ile nikahın resmi kayda alındığını dile getirdi.

Tek eşlilik yaygındı

Kayıtlara göre, Osmanlı döneminde çoğunlukla tek eşliliğin daha yaygın olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erten, o dönemde birçok gelişmiş ülkeden daha ileri olarak kadını koruyan şer’i hükümlerin aynı zamanda kadına ticaret, el işleri, terzilik esnaflık ve vakıflarda çalışma imkânı verdiğinin altını çizdi. Erten, kadınlara nişandan ayrılma ve boşanma hakkının da tanıdığını, aile hayatının da bir oda bir sofa ya da bir oda iki sofa evlerde çekirdek aile olarak geniş bağlarla güçlü bir şekilde yaşandığını söyledi.

Balık karnında uyuşturucu sevkiyatı

Tarihi şehir Palu'da kar manzarası

Doğu Anadolu'da kış

New York'ta İslamofobi protestosu

Cammu Keşmir'de çatışma

Günün diğer manşetleri

Meral Akşener'in Kandil adayları

Mansur Yavaş'ın Kandil adayları belirlendi!

Bunlar da Ekrem İmamoğlu'nun PKK'lı adayları

İşte İP'nin PKK'lı adayları

Meral Akşener'in PKK'lı adayları deşifre oldu

KONDA araştırmadan çok çarpıcı anket açıklaması
İsrail ve Hamas'tan ateşkes anlaşması
İçişleri Bakanı Soylu: Seçilmeleri halinde açığa alınacaklar
A Milli Takım'dan gol şov
Çavuşoğlu: ABD uluslararası hukuku yok saydı
Trump, skandal 'Golan' kararnamesini imzaladı!
İsrail Gazze'yi vuruyor!
HDP'nin adayı Fatma Yıldırım Saadet Partisi'nin listesinde!
Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz: Görevimizin başındayız
Sanal tehditlere karşı dört gözle devriye!
Başkan Erdoğan'dan istihdam müjdesi!
ABD'yi ringe gömdükten sonra masada kaybettiğimiz maç için karar verildi!
YSK: 146 bin seçmen oy kullanamaz hale geldi!
Guaido'dan 'darbe' çağrısı!
İskenderpaşa cemaati o partiyi destekleyecek!

Anadolu'nun kokusu Kalenin Havvası'nda

AMASYA, bir Şehzadeler şehri… Bu özelliğinin yanı sıra, geçmişi M.Ö. 5.500. yıla (Kalkolitik Çağ) kadar uzanan Amasya; aynı zamanda Kimmerlere, Hattilere, Hititlere medeniyet merkezi olmuş bir yerleşim yeri. Hititlerin fırtına tanrısı Teşup'a ait olan bronz heykel de Amasya'da bulundu zaten…

Duygularımı müzikle ifade ediyorum

Sanatçı Mehmet Demirbağ yeni çıkardığı “Mekansız” albümüyle sektöre hızlı bir giriş yaptı. Demirbağ çok emek verdiğine dikkat çekerek; “Müziği duygularımı ifade ediş biçimim olarak görüyorum” dedi.

İstanbul Havalimanı'na müze geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni yapılan İstanbul Havalimanı'na müze yapılacağını söyledi.

Ahir zaman notları

Yazar Selvigül Kandoğmuş Şahin 4. Deneme kitabı Âhir Zaman Notları 'nda, bugünün dünyası içinde cereyan eden savaşlardan, zulümlerden, işleyen ekranlardan ve kitle iletişim araçları karmaşasından, olay ve durumlardan okuru hassasiyetlerin serin iklimine çağırıyor.

Eskimeyen eşyalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle bu yıl 5.'si gerçekleşecek “Antika ve Nostalji Festivali” 9-17 Mart tarihleri arası İstanbul Deniz Müzesi'nde meraklılarıyla buluşuyor.

En Çok Okunan Haberler