Osmanlı’da kadın hakları korunurdu

Güncelleme: 11.01.2019 09:52

Prof. Dr. Hayri Erten, söylentilerin aksine Osmanlı döneminde kadınların mahkemelere giderek her alanda haklarını aradıklarını ve bunun “Şer’i Sicil Kayıtları”na geçirildiğini söyledi.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

BİRLİK Vakfı tarafından düzenlenen konferansta konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, şer’i sicil kayıtlarına göre 18.yüzyılda yaşanan aile yapısını Konya örneğinden açıkladı.

Şer’i kayıt sicilleri

Erten, 18. yüzyıla ait şer’i sicil kayıtlarında yaptıkları araştırmalara göre, geçmiş dönemdeki aile hayatının bazı yönleriyle bugünden farklılaştığını dile getirerek, bu alanda tarihi kaynakların yetersiz olmasına rağmen, mahkeme tutanaklarının aile yapısını ortaya çıkardığını belirtti.

Şer’i sicil kayıtlarından 18. yüzyıl Osmanlı dönemindeki nişan, evlilik, boşanma, mehir, kadının sosyal ve çalışma hayatı gibi konulara bakarak o dönemin halkının yaşama şekillerini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Erten, bu alanda çok fazla kaynak olduğunu ifade etti. Erten, mahkeme kaydı niteliğinde olduğu için verilerin çok sağlam olduğunun da altını çizdi.

Nikah kayda geçiyordu

Şer’i kayıtlara göre Osmanlı’da kadınların nişan, evlilik, boşanma aşamalarında ya da çalışma hayatında haklarını mahkemelere giderek aradıklarını kaydeden Prof. Dr. Erten, evliliklerde 2 şahidin yetersiz görülerek, izinname ile nikahın resmi kayda alındığını dile getirdi.

Tek eşlilik yaygındı

Kayıtlara göre, Osmanlı döneminde çoğunlukla tek eşliliğin daha yaygın olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erten, o dönemde birçok gelişmiş ülkeden daha ileri olarak kadını koruyan şer’i hükümlerin aynı zamanda kadına ticaret, el işleri, terzilik esnaflık ve vakıflarda çalışma imkânı verdiğinin altını çizdi. Erten, kadınlara nişandan ayrılma ve boşanma hakkının da tanıdığını, aile hayatının da bir oda bir sofa ya da bir oda iki sofa evlerde çekirdek aile olarak geniş bağlarla güçlü bir şekilde yaşandığını söyledi.

Doğu'da hayat dondu!
Başakşehir'de yangın
Ankara'da trafik kazası
İstanbul'da FETÖ operasyonu
Türk askeri olmasaydı donardık

Günün diğer manşetleri

İran ordusu hünerlerini sergiliyor...

Unutulmaz videolar... İran ordusuna mensup özel tim askerlerinin vazoyu bir türlü kıramadığı anlar kameralara böyle yansımıştı...

Kürek değil bu yürek işi!

Eşek şakası

Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'i yerden yere vurdu

Oyunucu Gürgen Öz'den Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'e sert eleştiri..

CHP'li vekil vatandaşa küfredip aracını üstüne sürdü

CHP'nin skandalları bitmek bilmiyor! Son olarak sosyal medyaya düşen görüntülerde, CHP'li Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger'in arabasını sokaktaki bir dükkanın park yerine izinsiz koyduğu ve kavga çıkarttığı görüldü.

'Öldürmeden önce kendi mezarını kazdırdılar'
Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli geliyor
AB İngiltere'yi bağımsızlık konusunda uyardı!
Sınırlarımız Mehmetçik ile güvende!
FETÖ hakkında kan donduran rapor!
Başkan Erdoğan'dan çok şık hareket!
Zillet ittifakında bir kriz daha!
İnsanoğlunun tabiata verdiği zarar sanıldığından fazla!
Rusya'da uçak çalma girişimi
Merkel'den 'Avrupa Ordusu' açıklaması!
ABD yüzlerce DEAŞ'lıyı kendi üssüne götürdü!
İttifak dediğin böyle olur! Karşılıklı jestler...
Yıldız futbolcuya hapis cezası!
Milyonlarca kiracıyı etkileyen düzenleme!
Genel Başkan Yardımcısı duyurdu
Servet değerindeki tespih ilgi odağı oldu!
Malatya'nın gençlerinin yüreklerinden akan mektuplar
Batıyı çamurdan kurtaran Müslümanlardır

En Çok Okunan Haberler