Prof. Fuat Sezgin Bişkek’te yâd edildi

Güncelleme: 20.04.2019 08:33

Türkiye Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Anma Yılı” için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğiyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir program düzenlendi.

Programa KTMÜ Denetleme Kurulu Üyesi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Necmettin Bilal Erdoğan, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, rektör vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, akademisyenler basın mensupları ve öğrenciler katıldı. Program Türkiye ve Kırgızistan milli marşlarının okunmasıyla başladı. Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan Fuat Sezgin’in çalışmalarını kronolojik bir slayt eşliğinde dün, bugün ve gelecekle karşılaştıran bir sunum ile katılımcılara anlattı.

Topçu:” Emeği geçenlerden Allah razı olsun, minnettarız”

Geçtiğimiz yaz vefat eden ünlü bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’i hayırla yad ettiğini belirten Topçu “hayatını İslam bilimler tarihine adayan merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hak ettiği şekilde anlatılıp anlaşılması için Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılı 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' olarak ilan edilmişti. Bu çerçevede, Manas ve Kırıkkale Üniversitelerimizin değerli rektörlükleri ve Necmettin Bilal Erdoğan Bey’in Manas Üniversite’mizde birlikte düzenledikleri bu programla Türk-İslam dünyasının çağımızda yaşamış ve dünyanın bilim çevrelerince de takdir edilmiş olan merhum evladı, hocamız medeniyet coğrafyamızdaki geleceğimizin teminatı olan gençlerimize eserleri ve yaptıkları çalışmaları ile takdim edildi. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, minnettarız” dedi.

“Rol modellerimizi anlatan çalışmaların artarak sürdüğünü memnuiyetle görmekteyiz”

2019 Fuat Sezgin Anma Yılı’nın değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu belirten Topçu “bilimde, sanatta ve kültürde uluslararası takdir toplamış değerlerimizi rol modellerimiz olarak anlamak, anlatmak ve gelecek kuşaklarımıza aktarmayı hedefleyen bu tür çalışmaların üniversite-STK işbirliği ile artarak sürdüğünü memnuniyetle görmekteyiz. Son yıllarda teknoloji ve bilim üreten Türkiye’nin bu faaliyetlerini gönül coğrafyalarımızdaki kardeşlerimize taşıdığına daha çok tanıklık yapacağız” şeklinde konuştu.

Bilal Erdoğan: “Müslüman bilim insanlarının yaptıkları bilime yaptıkları katkının anlaşılması için Hocamızı iyi tanımalı ve tanıtmalıyız”

Konuşmasında merhum Fuat Sezgin’in hayatından ders almamız gerektiğinin altını çizen Erdoğan “Müslüman bilim insanlarının bilim tarihine yaptıkları katkının daha doğru bir şekilde bilinmesi ve anlaşılması için Hocamızı iyi tanımalı ve tanıtmalıyız. Son iki yüz yılı aşkın dönemde endüstri devrimi ile bilimdeki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte Batı medeniyetinin sanki her zaman dünyanın en ileri en gelişmiş medeniyeti olduğuna dair algı insanlar içerisinde yerleşti. Hâlbuki görüyoruz ki, bilim tüm insanlığın ortak malı ve tarihin farklı zamanlarında farklı toplulukların katkılarıyla bugünkü birikime ulaşmış durumdayız. Buna Müslüman bilim insanlarının katkısını doğru bildiğimiz zaman şunu sanıyorum anlamış olacağız Sayın Fuat Sezgin Hoca’mızın da çalışmalarındaki temel gayesi buydu” şeklinde konuştu.

“Yıl içinde Sezgin'i sempozyum ve konferanslarda tanıtacağız”

Türkiye'de 2019'un Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi vesilesiyle Kırgızistan'a geldiğini hatırlatan Erdoğan, "Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak, '2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' etkinlikleri kapsamında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalandık." dedi. "Protokol kapsamında, Manas Üniversitesinde yıl içinde Prof. Dr. Fuat Sezgin'i sempozyum ve konferanslarda tanıtacağız. İstanbul'da söz sahibi insanlar, Kırgızistan'a gelerek seminerler düzenleyecek. Yine burada, kütüphanede Fuat Sezgin köşesi oluşturulacak. Bunun için Fuat Sezgin'in bazı kitaplarını buraya getirdik." diye konuştu.

KTMÜ Rektörü Balcı: “Hocamız unutulmuş hafızamızı hatırlamamızı sağladı”

“Prof. Dr. Fuat Sezgin’in  yaptığı çalışmalarla ve ömrünü vakfederek ortaya koymuş olduğu eserleriyle bilim dünyası camiasında başımızı dik tutmamızı sağladığını belirten Sebahattin Balcı “hocamız unutulmuş hafızamızı hatırlamamızı sağladı. Karartılmış geçmişimizin aydınlık pırıl pırıl göz kamaştıran dünya ilmine yol gösteren, o büyük çağlarını bize yeniden öğrenmeyi hatırlamayı ve anlatıp anlamamızı sağladı. Minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Kendisi için yapmak istediğimiz her iş bir görevdir. Bugün üniversitemiz Fuat Hoca’yı anmak için çalışmalarını başlatmış durumdadır” dedi.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
İlan İHH
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!
Yıldırım otogar esnafı ile sahur yaptı
Maarifimiz ve geleceğimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kızıl elmamız da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası
Şampiyon Galatasaray

Mevlana hazinedir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

Psikolojinin temellerini Mevlana attı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin  Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

'Herkesin içinde bir sanatkâr yatıyor'

Ressam İlhami Atalay ve Cemal Toy atölyelerindeki genç sanatçıların çalışmalarının yer aldığı Küratörlüğünü Binnur Feyizli' nin, koordinatörlüğünü ise Selvigül Kandoğmuş Şahin'in gerçekleştirdiği karma resim sergisinin açılışı 11 Mayıs Cumartesi günü yapıldı.

Gökdelenlerin temeli Göbeklitepe'de atılmış

12 bin yıl önce köşenin yapıldığını ve bu teknolojik çözüm sayesinde bugün gökdelenlerin yapıldığını belirten Karul, “Yuvarlağın yerine dörtgen planlı yapı yapmak demek, köşeyi yapabilmek demektir. Bugün köşeyi yaptığınız için gökdelenlere sahipsiniz”dedi.

Mimar Sinan'ın 'Selimiye' inceliği

Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden Selimiye Camisi'nde yer alan "çarkıfelek", Allah'tan gelen her şeyin Allah'a döneceğini ve sonsuzluğu simgeliyor.

En Çok Okunan Haberler