Prof. Güvenç’in yeni kitabı çıktı

Güncelleme: 02.03.2019 11:05

Milat yazarı Prof. Dr. İsmail Güvenç’in (Endüstri 4.0’a Doğru) Bilim  Eğitim ve Yükselme isimli kitabı çıktı. 

Prof. Güvenç kitabın girişinde eserini, insanlığın aydınlatılması ve geleceğin daha parlak olması için emeğini, zamanını kısaca tüm imkânlarını sarf edenlere atfettiği notunu düşmüş. 

Güvenç kitabını şu cümlelerle tanıtıyor:    “Bilimsel düşünce ve eğitim sistemini değerlendirme düşüncesi bu çalışmayı ortaya çıkardı. Öğrenci olarak başladığım üniversite hayatıma asistanlıktan rektörlüğe kadar uzanan değişik unvan ve statülerde görev yaptım. Bu süreçte eğitim sistemimizi yakinen tanıdım. Kitabı bilim, eğitim-üniversite ile ilgili şahsi gözlemlerimi kaynak taraması ile edindiğim bilgilerle birleştirerek hazırladım. Kitap ile eğitime ilgi duyan, ülkemizde eğitimi nasıl ileri götürebiliriz, diyen kimselerle paylaşım amaçlanmaktadır.
    

Kitap eğitim sistemimizin temel özellikleri ve sorunlarını kapsayacak bir düşünce ile hazırlanmıştır. Bu nedenle anlatılanlar eğitimin farklı kademeleri için dikkate alınabilir. Nitekim “OECD’nin Yetişkin Yeterliklerinin Uluslararası Değerlendirilmesi Programı (PIAAC) kapsamında hazırlanan “Yetişkin Becerileri Taraması Raporu”nun sonuçları PISA raporu sonuçları ile de ilişkili gözükmektedir” (TEDMEM 2016) düşüncesi de bunu desteklemektedir.
    

Kitap 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilim ve bilimsel düşünce; ikinci bölümde ise bilim ve eğitimimizin genel durumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde yükseköğretim ve gelişme süreci, üniversite yönetimi, üniversitenin finansmanı, üniversite kampüsleri, akademik hayat, yükseköğretime erişim ve öğrenciler, üniversitenin özgürlüğü ve özerkliği, üniversite kurulması ve üniversite olunması konularına yer verilmektedir. Dördüncü bölümde endüstri 4.0’a doğru Türk eğitim sistemi başlığı altında, eğitim felsefesindeki değişme, değişimi zorlayan faktörler ve gelecekte eğitim yapılması gerekenlerin bazıları tartışılmıştır. Son bölümde ise insan sermayesi çerçevesinde bilim ve eğitim (özellikle üniversite) ile devletlerin yükselme/düşmesi arasında ilişki (paralellik) olduğu tezi işlenmiştir.
    

Bu kitapta bilim ve eğitim en üst eğitim kademesi olan üniversiteler merkeze alınarak hazırlanmıştır. Bu nedenle sadece üniversite sisteminin işleyişini öğrenmek isteyen bir okuyucunun III. Bölümü (Yükseköğretim) öncelikle incelemesi önerilir. Bunun yanında bilim ve bilimsel düşüncenin ne olduğuna yoğunlaşan bir okuyucu I. Bölümü; eğitimizin geleceği konusuna ilgi duyan başka bir okuyucu IV. Bölümü; eğitim ile gelişme arasında ilişkiye ilgi duyan birisi V. Bölümü öncelikle okuyabilir. Ancak bu kitabın tamamının bir bütünlük içerisinde incelenmesi önerilmektedir.
    

Eğitim sadece eğitimcilere bırakılmamalıdır. Eğitime ilgi duyanları bu kitap çerçevesinde bu tartışmaya katılması mümkündür. Bu konuda önerilerinizi e-posta adresime (guvencis46@gmail.com)  göndermenizden mutluluk duyarım. Bu tartışmaların bizleri daha aydınlık yarınlara taşımasını ümit ederim.  Bu vesile ile eğitimin gelişmesinde emeği geçen herkesi saygı ve minnetle anıyorum.”

Prof. Dr. İsmail Güvenç kimdir?

Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk (1977), orta (1980) ve lise (1983) eğitim ve öğretimini aynı yerde tamamladı. Ziraat ve İşletme Fakültesi’ni bitirdi.Atatürk Üniversitesi’nde 1987-2007 yılları arasında araştırma görevlisi, Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör unvanında çalıştı. 1999–2000 periyodunda yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladı. Akademik iş hayatında Atatürk, Erciyes, Kilis 7 Aralık ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde görev yaptı. Bu üniversitelerde bölüm başkanlığı, müdür yardımcılığı, dekanlık, rektörlük gibi görevlerde bulundu. Yeni bir üniversitenin kuruluş faaliyetlerinde görev aldı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü’nü 2008-2016 döneminde yürüttü. Bir kısmı uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış 80 civarında bilimsel yayınının yanı sıra 25–30 kadar sosyal değişim ve kalkınma ile ilgili makalesi bulunmaktadır. “Sebzecilik”, “Üniversite Konuşmaları” ve “Üniversite: Bir Üniversitenin Kuruluş Sancıları” başlıklı kitapları da vardır. “Dünden Bugüne Tarım Eğitimi”, “Eğitim, Bilim ve Yükselme” konulu çalışmalarını sürdürmektedir. Güvenç Milat Gazetesi yazarıdır.

 

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

Şehir'de Çocuk Sempozyumunun ilki geniş katılımla gerçekleştirildi

İstanbul şehir üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ı. Şehir'de çocuk sempozyumu, farklı disiplinlerden akademisyenleri çocuklar için buluşturdu

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

En Çok Okunan Haberler