Ressam Picasso hat sanatına hayrandı

Güncelleme: 09.03.2019 11:17

Ünlü Ressam Picasso’nun ‘tek öğrenmek istediğim ama yapamadığım sanat İslam kaligrafisidir’ sözlerini hatırlatan Hattat Ahmet Bursalı, “Önce kendi sanatımızı biz seveceğiz ki, Avrupalı da hak ettiği değeri ve ilgiyi sanatlarımıza göstersin.” dedi.

ÖZLEM DOĞAN

İSTANBUL Taksim’deki Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde "Su Medeniyetinden Yansıyanlar" adlı sergi sanatseverlerle buluştu. 12 Mart'a açık kalacak olan ve birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergi, Akkase ebru tekniğinin mucidi Necmeddin Okyay anısına gerçekleştiriliyor. Ebru Sanatçısı Fatih Yeşil ve Hattat Seyit Ahmet Bursalı’yla su medeniyetinden tuvallere, kâğıtlara yansıyan eserlerin ışığında geleneksel sanatlarımızı konuştuk. 

Geleneksel sanatlarımız Osmanlı’nın yansıması

Fatih Yeşil, Su medeniyetinin Osmanlı medeniyetinin bir diğer adı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Osmanlı bir şehri kurduğunda oraya ilk önce çeşme, hamam şadırvanlar inşa ederdi. Bugüne kadar dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük su medeniyeti uygulayıcısı Osmanlı Devleti’dir. İnşa ettiği çeşmelerin üzerinde de nakışlardan beyitlerden müteşekkil büyük bir sanat görüyoruz. İnsanların büyük bir bölümü de sudan oluşuyor. Ebru sanatı da suyla ilişkilidir. Geleneksel sanatlarımız adına bugün yaptıklarımız Osmanlı’dan bugüne yansıyanlardır.”

Hat eğitimine talep yoğun

Geleneksel sanatlarımızın en başında hat sanatının yer aldığını ifade eden Hattat Seyit Ahmet Bursalı şunları söyledi: “On beş senedir hat öğrenimine talep yoğun. Fakat bu sanatlarımız sabır gerektiriyor. İnsanların eğitime iştiyakla gelip öğrenmek istemeleri bizi sevindiriyor. Çağımızın hızına eş olarak bir miktar deneyip bu işin kolay olmadığını görüp bırakanlar oluyor.  Bunun yanında sebat edenler de mevcut.”

İslam düşmanları hatta da yüz çevirdi

Sanatlarımızın unutulmaya yüz tuttuğu bir süreçten geçtik. Bazı kesimlerin de dine olan ters bakışı yüzünden hat sanatı hak ettiği yeri bulamamıştır. Oysa Picasso ‘tek öğrenmek istediğim ama yapamadığım sanat İslam kaligrafisidir’ demiştir. İçimizdeki bazı insanların İslam sanatlarına bakışı yüzünden dünyaya sesimizi duyuramadık. Önce biz kendimiz kendi sanatımızı seveceğiz ve ilgi göstereceğiz ki Avrupalı da sanatımıza aynı ilgiyi göstersin.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen
Dijital çağı yakalamalıyız
Darbenin izleri silindi
Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda
ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat
Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!
Prim eksiği olana müjde!

Büyük usta vefatının 36. yılında yad ediliyor

Türk düşünce hayatında, fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakan şair Kısakürek, yaşamı boyunca çok sayıda önemli esere imza attı.

Sümela Manastırı ziyarete açıldı

Restorasyon çalışmaları nedeniyle 4 yıldır kapalı bulunan Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı'nın birinci avluya kadar olan bölümü ziyarete açıldı.

İstanbul'un birbirinden özel müzeleri

Türkiye'de en çok özel müzenin bulunduğu İstanbul, yaklaşık 60'ın üzerindeki müze ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Mevlana hazinedir

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

Psikolojinin temellerini Mevlana attı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Amerika'da 2000'lerin başında ortaya çıkan pozitif psikolojinin temellerinin  Mevlana'nın attığını belirterek, “Bir hazine üzerinde oturuyoruz fakat farkında değiliz” dedi.

En Çok Okunan Haberler