Ressam Picasso hat sanatına hayrandı

Güncelleme: 09.03.2019 11:17

Ünlü Ressam Picasso’nun ‘tek öğrenmek istediğim ama yapamadığım sanat İslam kaligrafisidir’ sözlerini hatırlatan Hattat Ahmet Bursalı, “Önce kendi sanatımızı biz seveceğiz ki, Avrupalı da hak ettiği değeri ve ilgiyi sanatlarımıza göstersin.” dedi.

ÖZLEM DOĞAN

İSTANBUL Taksim’deki Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde "Su Medeniyetinden Yansıyanlar" adlı sergi sanatseverlerle buluştu. 12 Mart'a açık kalacak olan ve birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergi, Akkase ebru tekniğinin mucidi Necmeddin Okyay anısına gerçekleştiriliyor. Ebru Sanatçısı Fatih Yeşil ve Hattat Seyit Ahmet Bursalı’yla su medeniyetinden tuvallere, kâğıtlara yansıyan eserlerin ışığında geleneksel sanatlarımızı konuştuk. 

Geleneksel sanatlarımız Osmanlı’nın yansıması

Fatih Yeşil, Su medeniyetinin Osmanlı medeniyetinin bir diğer adı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Osmanlı bir şehri kurduğunda oraya ilk önce çeşme, hamam şadırvanlar inşa ederdi. Bugüne kadar dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük su medeniyeti uygulayıcısı Osmanlı Devleti’dir. İnşa ettiği çeşmelerin üzerinde de nakışlardan beyitlerden müteşekkil büyük bir sanat görüyoruz. İnsanların büyük bir bölümü de sudan oluşuyor. Ebru sanatı da suyla ilişkilidir. Geleneksel sanatlarımız adına bugün yaptıklarımız Osmanlı’dan bugüne yansıyanlardır.”

Hat eğitimine talep yoğun

Geleneksel sanatlarımızın en başında hat sanatının yer aldığını ifade eden Hattat Seyit Ahmet Bursalı şunları söyledi: “On beş senedir hat öğrenimine talep yoğun. Fakat bu sanatlarımız sabır gerektiriyor. İnsanların eğitime iştiyakla gelip öğrenmek istemeleri bizi sevindiriyor. Çağımızın hızına eş olarak bir miktar deneyip bu işin kolay olmadığını görüp bırakanlar oluyor.  Bunun yanında sebat edenler de mevcut.”

İslam düşmanları hatta da yüz çevirdi

Sanatlarımızın unutulmaya yüz tuttuğu bir süreçten geçtik. Bazı kesimlerin de dine olan ters bakışı yüzünden hat sanatı hak ettiği yeri bulamamıştır. Oysa Picasso ‘tek öğrenmek istediğim ama yapamadığım sanat İslam kaligrafisidir’ demiştir. İçimizdeki bazı insanların İslam sanatlarına bakışı yüzünden dünyaya sesimizi duyuramadık. Önce biz kendimiz kendi sanatımızı seveceğiz ve ilgi göstereceğiz ki Avrupalı da sanatımıza aynı ilgiyi göstersin.

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Karıncalar hedefe ulaşmak için bakın nasıl koordine oldular

Ekmek makinesinin maharetlerine bakın!

Sadece malzeme bölmesine un, su, yağ ve tuzu koyuyorsunuz. ▪️Ekmeğin kalınlık ve kızarma derecesini belirleyip zamanlamayı ayarlıyorsunuz. Sabah kahvaltınıza sıcacık köy ekmeğini 90 saniyede pişirip hazır hale getiren ekmek makinesinin maharetine bakın.

Cesaret mi, delilik mi?

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı merakla bekleniyor. Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanını TRT 1 üzerinden izleyebilirsiniz.

Başkan Erdoğan telefonda tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine telefonla bağlanarak mezunları tebrik ettiği görüşmeyi resmi Twitter hesabından paylaştı.

'5 yılda 500 bin gence iş imkanı'
Bylock yazışmaları çözümlendi
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Diriliş Ertuğrul açıklaması
Hükümet kesin karar aldı
Demirtaş: 'CHP ve İYİ Parti'ye rağmen...'
Bakan Selçuk açıkladı
Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı
Tüm zorlukları geçtiler
ABD, Siyonist terör devletine alan açıyor! Hedef büyük İsrail
İslamofobi ve Türk karşıtlığı iç içe
Ekrem İmamoğlu, yapılmış tramvayı vadetti!
Golan Tepeleri konusundaki hadsizliğe fırsat vermeyeceğiz
Başkan Erdoğan'dan 'terör' açıklaması: O dönemin kapanması gerekiyor
2 bin 500 kadın polis alınacak!

Anadolu'nun kokusu Kalenin Havvası'nda

AMASYA, bir Şehzadeler şehri… Bu özelliğinin yanı sıra, geçmişi M.Ö. 5.500. yıla (Kalkolitik Çağ) kadar uzanan Amasya; aynı zamanda Kimmerlere, Hattilere, Hititlere medeniyet merkezi olmuş bir yerleşim yeri. Hititlerin fırtına tanrısı Teşup'a ait olan bronz heykel de Amasya'da bulundu zaten…

Duygularımı müzikle ifade ediyorum

Sanatçı Mehmet Demirbağ yeni çıkardığı “Mekansız” albümüyle sektöre hızlı bir giriş yaptı. Demirbağ çok emek verdiğine dikkat çekerek; “Müziği duygularımı ifade ediş biçimim olarak görüyorum” dedi.

İstanbul Havalimanı'na müze geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni yapılan İstanbul Havalimanı'na müze yapılacağını söyledi.

Ahir zaman notları

Yazar Selvigül Kandoğmuş Şahin 4. Deneme kitabı Âhir Zaman Notları 'nda, bugünün dünyası içinde cereyan eden savaşlardan, zulümlerden, işleyen ekranlardan ve kitle iletişim araçları karmaşasından, olay ve durumlardan okuru hassasiyetlerin serin iklimine çağırıyor.

Eskimeyen eşyalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle bu yıl 5.'si gerçekleşecek “Antika ve Nostalji Festivali” 9-17 Mart tarihleri arası İstanbul Deniz Müzesi'nde meraklılarıyla buluşuyor.

En Çok Okunan Haberler