Tarihî Ahır Köşkü tamamen yenilendi

Güncelleme: 19.01.2019 09:23

Sultan Abdülaziz tarafından 1865’te Mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan Ahır Köşkü, sekiz yıl süren titiz çalışmalar sonucunda hem çadırı andıran dış görünümüyle hem de tavandan tabana iç bölümleriyle yenilendi.

HABER: ÖZLEM DOĞAN
FOTOĞRAF: Cemile Bahtiyar

MİLLİ Saraylar İdaresi Başkanlığı, Osmanlı döneminde at kültürüne dair ipuçları barındıran önemli bir restorasyon başarısına imza attı. Başkanlık’a bağlı Beylerbeyi Sarayı yerleşkesinde yer alan Ahır Köşkü aslına uygun olarak yenilendi. Günümüze kadar gelebilmiş sayılı has ahırdan biri olan Ahır Köşkü, müze olarak değerlendirilecek. Boğaz Köprüsü’nün gölgesi altında kalan 680 metrekarelik yapı, ilginç mimarisiyle dikkat çekerken, gerek yapısal elemanlarında gerekse süslemelerinde ustalıkla kullanılan ahşap öğeleriyle hayranlık uyandırıyor.

Ender örneklerden biri

Döneminin ihtişam ve zarafetini günümüze taşıyan ender örneklerden biri sayılan Ahır Köşkü hem tarihe ve mimariye ilgi duyanların hem de at kültürüyle yakından ilgilenenlerin başvuru adresi olacak. Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, Ahır Köşkü’nün tarihçesi ve restorasyon çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

Has atların ahır köşkü

“1865’te Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Mimar Sarkis Balyan tarafından yaptırılan Ahır Köşkü, saltanata hizmet eden has atların barınma mekânıydı.  İçinde yirmi adet modüler ahır mevcuttur. Saltanattan döneminden sonra Cumhuriyet döneminde asker koğuşu olarak da kullanılmıştır.”

Sekiz yıllık titiz çalışma

Sekiz yıl süren restorasyon sürecinden önce mevcut halini tespit edildiğini ifade eden Çapoğlu, “Yapının rölöve çizimleriyle tespiti yapılıp özgünlüğü konusunda doküman ve belge çalışması yapıldı. Günümüze kadar yapılan restorasyonlar da belirlendikten sonra Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’ndaki restoratörler ve kalemkârlar denetiminde binanın restorasyonu gerçekleştirildi.” dedi.

Dinlenen atlara su sesi

Köşkün kapı üstü eşikleri ve pencerelerinin nal şeklinde olduğuna dikkat çeken Çapoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Binanın dışındaki taş sütunlar ters ok şekilleri hükümdarlığın gücünü sembolize eder. İmrahor seyis odasının sekizgen tavanında Türk el sanatları ve modern resimlerin tasviri görülür. Tavana saltanat sembolleri, vahşi hayvanlar ve atla ilgili malzemeler resmedilmiştir. Ara dekorlarda da Türk-İslam sentezi süslemeler kullanılmıştır. Köşkü aydınlatan altı avize de at gözü şeklinde tasarlanmıştır. Duvarda iki adet at başı heykeli ve sesiyle atları yatıştırması için yapılmış bir adet de havuz bulunmaktadır. Ahır Köşkü üzerinde taşıdığı sembollerle birlikte sıradan bir ahır değil, saltanat binasıdır.”

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Kılıçdaroğlu saldırısında flaş gelişme
Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
AK Parti'den YSK'nın kararlarıyla ilgili açıklama
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
Bahçeli'den flaş YSK açıklaması
İlandır
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Çavuşoğlu: 'Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş ve 3 Süper Lig ekibi PFDK'da!
Komutan HDP'li Başkan'ın elini havada bıraktı
YSK'dan yerel seçimler için flaş karar!
Başkan Erdoğan'dan HDP'ye TBMM'de çok sert tepki!
YSK, KHK itirazını reddetti!
Sri Lanka'daki saldırıları o örgüt üstlendi!
Türk zırhlısı hayat kurtaracak!

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Ünlü piyanist ve şarkıcı vefat etti

Piyanist ve şarkıcı Şevket Uğurluer, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Fuat Sezgin Bişkek'te yâd edildi

Türkiye Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Anma Yılı” için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir program düzenlendi.

Pulitzer Ödüllerini kazananlar belli oldu

Dünyanın en önemli gazetecilik ödülleri arasında gösterilen Pulitzer Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Yerel gazeteler kazandıkları ödüllerle öne çıktı.

En Çok Okunan Haberler