Tarihi surlar millet bahçesine kavuştu

Güncelleme: 24.08.2019 10:48

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren tarihi surlar ile Hevsel Bahçeleri arasında 150 dönümlük alanda oluşturulan millet bahçesinin yapımında sona gelindi.

Mehmet Güngördü/ Diyarbakır

Merkez Sur ilçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların terörün izlerinin silinmesi için yürüttüğü ihya ve inşa çalışmaları devam ediyor.  İlk olarak Hazreti Süleyman Camisi'nin yer aldığı alanda uygulanan projeyle 115 dönümlük alan gecekondulardan arındırılarak İçkale'nin tarihi kimliği ön plana çıkarıldı. Ardından Ongözlü Köprü'nün karşısında yer alan Kırklar Dağı'nın yamacındaki 33 hektar alanda uygulanan "Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi" ile de yeşil alan oluşturuldu.

Diyarbakır ihtiyaç duyduğu yeşil alana kavuştu

Bu projelerden sonra yaklaşık 8 ay önce Sur'un eteklerinde bir süre önce 24 milyon lira kaynakla yapımına başlanan kentin ilk millet bahçesi de tamamlanma aşamasına geldi. Bu sayede UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Hevsel Bahçeleri ve tarihi surların arasında yer alan 150 dönümde oluşturulan millet bahçesiyle Diyarbakır önemli ölçüde ihtiyaç duyduğu yeşil alana kavuştu. Çarpık yapılaşma Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, yaptığı açıklamada, ilçenin çok önemli yeşil ve sosyal donatı alanlarına ihtiyacı olduğunu, sıkışmış alanda çarpık yapılaşma içerisinde işgallerle bölgenin adete yaşanılamaz hale getirildiğini söyledi.

 

Azîzân: Bir Çağrının Yankısı

Rumkale festivalle taçlandı

Bir çocuktan Türkiye tanıtımı

Mehmed Âkif'in doğum yeri Bayramiç midir?
İstanbul'un simgelerini 'fantastik' tasarımlarla anlatıyor

Nobel Edebiyat Ödülü sahipleri açıklandı

Bursa'ya dair duygularınızı paylaşın kazanın

'Siirt Uluslararası Kısa Film Festivali' için geri sayım başladı