Yerli ve yabancı yayıncılar bu fuarda buluşacak

Güncelleme: 07.02.2019 11:57

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak. İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Rabia Aykut

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak.  İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, düzenlenen basın toplantısı tanıtıldı. Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.

Dokuz gün sürecek olan festival, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Festival alanında; şiir dinletileri, söyleşiler, paneller ve imza günleri gibi birçok etkinlik yer alacak. Festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Basın Yayın Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Festivalin onur yazarı Mustafa Kutlu olarak belirlenirken ömrünü bilim tarihi çalışmalarına adayan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin için de anma etkinliği düzenlenecek.

23 Şubat’ta kapılarını açacak olan festival, bu yıl 4’ncüsü gerçekleşecek olan ‘Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’na de ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda fuarda stant açacak 200’den fazla yayınevinin yanı sıra Fellowship programı dolayısıyla da 70 farklı ülkeden 200 yabancı yayıncı da festival alanında Türk yayıncılarla bir araya gelerek telif anlaşması yapacak. Festival alanında 50’den fazla tercüman da görev yapacak.

200’ün üzerinde yabancı yayıncı katılacak

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali hakkında bilgi veren Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek,Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Yenikapı’da Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde olacak. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 70 ülkesinden 200’ün üzerinde yayıncı katılacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarını alarak bu yola çıktık. Çocuk okuyucularımızın da hafta içi bol bol ziyaret etmesini planlıyoruz. Bunun haricinde Yenikapı metro istasyonundan gün boyunca ring seferlerinin olacağı bir ulaşım çalışmamız var. Festival boyunca 100’ün üzerinde önemli yazarın katılacağı etkinlikler, şiir dinletileri ve Çarşamba günü çocuklara özel etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Karşılıklı telif alım imkanı da var

Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları hakkında bilgi veren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru, İstanbul’un dünya telif pazarında, kitap alışverişinde daha önemli bir yerde olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Her ülkeden önemli gördüğümüz yayıncıyı İstanbul’a davet ettiklerini belirten Doğru, “Bu yayıncıların profesyonel bir şekilde bir araya gelmesini sağlıyoruz. Bu yayıncılar hem kendi ülkelerinde yayınladıkları önemli eserleri diğer yayıncılarla paylaşma imkanı buluyorlar hem de diğer yayıncılardan beğendikleri kitapları kendi ülkelerinde yayınlamak için telif alımına imkan buluyorlar. Bu iki yönlü bir etkileşim” dedi.

İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir
Çamlıca Camii açılış için gün sayıyor
Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi

Günün diğer manşetleri

Sürpriz sonlu harika bir gösteri

Azmin zaferi

Binali Yıldırım sosyal medyayı kırdı geçirdi!

Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım'la birlikte katıldığı programda esprili halinden taviz vermedi. Yıldırım'ın Ilgaz Dağı'na tırmanma espirisini konu alan video ise sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı.

‘Asırlık çınar'ı Erdoğan heyecanı sardı

Şanlıurfalı 107 yaşındaki Şükriye Özbay, 20 Şubat'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşacak olmanın sevincini yaşıyor.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kapattı

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya rest!
İYİ Parti'de şok: Mersin adayı Kocamaz'ın evrağını yetiştiremediler
PKK terörist başı Öcalan'ı silmeye başladı!
Afrin şehidi son yolculuğuna uğurlandı
TBMM yeni Başkanını seçiyor! Tarih belli oldu
Cumhur ittifakı genişliyor!
İstanbul'da hafta sonu kar yağışının etkili olması bekleniyor!
Bakan Gül yeni uygulamayı duyurdu!
Binali Yıldırım: Hedefimiz İstanbul 4.0
Otomotiv devi Türkiye'den çekiliyor mu?
Rusya: ABD'nin Suriye'deki amacı ülkeyi bölmek!
THY yüksekten uçuyor!
Pakistan'a çifte yaptırım!
Moğolistan'da 42 kişi KFC'den zehirlendi
HDP Eş Genel Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı!

En Çok Okunan Haberler