Yerli ve yabancı yayıncılar bu fuarda buluşacak

Güncelleme: 07.02.2019 11:57

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak. İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Rabia Aykut

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak.  İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, düzenlenen basın toplantısı tanıtıldı. Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.

Dokuz gün sürecek olan festival, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Festival alanında; şiir dinletileri, söyleşiler, paneller ve imza günleri gibi birçok etkinlik yer alacak. Festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Basın Yayın Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Festivalin onur yazarı Mustafa Kutlu olarak belirlenirken ömrünü bilim tarihi çalışmalarına adayan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin için de anma etkinliği düzenlenecek.

23 Şubat’ta kapılarını açacak olan festival, bu yıl 4’ncüsü gerçekleşecek olan ‘Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’na de ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda fuarda stant açacak 200’den fazla yayınevinin yanı sıra Fellowship programı dolayısıyla da 70 farklı ülkeden 200 yabancı yayıncı da festival alanında Türk yayıncılarla bir araya gelerek telif anlaşması yapacak. Festival alanında 50’den fazla tercüman da görev yapacak.

200’ün üzerinde yabancı yayıncı katılacak

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali hakkında bilgi veren Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek,Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Yenikapı’da Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde olacak. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 70 ülkesinden 200’ün üzerinde yayıncı katılacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarını alarak bu yola çıktık. Çocuk okuyucularımızın da hafta içi bol bol ziyaret etmesini planlıyoruz. Bunun haricinde Yenikapı metro istasyonundan gün boyunca ring seferlerinin olacağı bir ulaşım çalışmamız var. Festival boyunca 100’ün üzerinde önemli yazarın katılacağı etkinlikler, şiir dinletileri ve Çarşamba günü çocuklara özel etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Karşılıklı telif alım imkanı da var

Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları hakkında bilgi veren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru, İstanbul’un dünya telif pazarında, kitap alışverişinde daha önemli bir yerde olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Her ülkeden önemli gördüğümüz yayıncıyı İstanbul’a davet ettiklerini belirten Doğru, “Bu yayıncıların profesyonel bir şekilde bir araya gelmesini sağlıyoruz. Bu yayıncılar hem kendi ülkelerinde yayınladıkları önemli eserleri diğer yayıncılarla paylaşma imkanı buluyorlar hem de diğer yayıncılardan beğendikleri kitapları kendi ülkelerinde yayınlamak için telif alımına imkan buluyorlar. Bu iki yönlü bir etkileşim” dedi.

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Gençler atalarının izinde

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

HDP'den ihanet bildirisi
ABD, Müslümanları ambargo ile vuruyor
FETÖ'nün hücre evlerine operasyon
Vaşington'da protesto
Atalarımızın izindeyiz
Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nde istifa
Alkol ve madde bağımlısı ailesinin evini yaktı
Garanti Bankası isim değiştiriyor
İstanbul Valiliği'nden 'provokasyon' uyarısı
PKK/YPG'li teröristleri hepsi öldürüldü
Ankara'da kritik toplantı
İlandır
YSK MHP'nin itirazını kabul etti
ABD krizi tırmandırıyor! Asıl hedef İslam coğrafyası
Fuat Oktay açıkladı! Haziran ayında hizmete alınacak...

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Ünlü piyanist ve şarkıcı vefat etti

Piyanist ve şarkıcı Şevket Uğurluer, 81 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Fuat Sezgin Bişkek'te yâd edildi

Türkiye Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Anma Yılı” için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi işbirliğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir program düzenlendi.

En Çok Okunan Haberler