Yerli ve yabancı yayıncılar bu fuarda buluşacak

Güncelleme: 07.02.2019 11:57

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak. İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Rabia Aykut

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali yerli ve yabancı birçok yayıncıyı bir araya getiriyor. 23 Şubat -3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda 200’den fazla yayınevi stant açacak.  İstanbul Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalin teması 'Bir Uzun Hikâye' olarak belirlendi.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Avrasya Kitap Festivali, düzenlenen basın toplantısı tanıtıldı. Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı.

Dokuz gün sürecek olan festival, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Festival alanında; şiir dinletileri, söyleşiler, paneller ve imza günleri gibi birçok etkinlik yer alacak. Festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Basın Yayın Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Festivalin onur yazarı Mustafa Kutlu olarak belirlenirken ömrünü bilim tarihi çalışmalarına adayan ve geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin için de anma etkinliği düzenlenecek.

23 Şubat’ta kapılarını açacak olan festival, bu yıl 4’ncüsü gerçekleşecek olan ‘Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları’na de ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda fuarda stant açacak 200’den fazla yayınevinin yanı sıra Fellowship programı dolayısıyla da 70 farklı ülkeden 200 yabancı yayıncı da festival alanında Türk yayıncılarla bir araya gelerek telif anlaşması yapacak. Festival alanında 50’den fazla tercüman da görev yapacak.

200’ün üzerinde yabancı yayıncı katılacak

Uluslararası Avrasya Kitap Festivali hakkında bilgi veren Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek,Uluslararası Avrasya Kitap Festivali 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Yenikapı’da Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde olacak. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 70 ülkesinden 200’ün üzerinde yayıncı katılacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarını alarak bu yola çıktık. Çocuk okuyucularımızın da hafta içi bol bol ziyaret etmesini planlıyoruz. Bunun haricinde Yenikapı metro istasyonundan gün boyunca ring seferlerinin olacağı bir ulaşım çalışmamız var. Festival boyunca 100’ün üzerinde önemli yazarın katılacağı etkinlikler, şiir dinletileri ve Çarşamba günü çocuklara özel etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Karşılıklı telif alım imkanı da var

Fellowship: Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları hakkında bilgi veren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru, İstanbul’un dünya telif pazarında, kitap alışverişinde daha önemli bir yerde olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Her ülkeden önemli gördüğümüz yayıncıyı İstanbul’a davet ettiklerini belirten Doğru, “Bu yayıncıların profesyonel bir şekilde bir araya gelmesini sağlıyoruz. Bu yayıncılar hem kendi ülkelerinde yayınladıkları önemli eserleri diğer yayıncılarla paylaşma imkanı buluyorlar hem de diğer yayıncılardan beğendikleri kitapları kendi ülkelerinde yayınlamak için telif alımına imkan buluyorlar. Bu iki yönlü bir etkileşim” dedi.

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Benzer Konular

 • 1

  3 bin yıllık lahit mezara spreyle yazı

 • 2

  Suriyeli sanat tarihçisi 15 Temmuz'u mozaikle anlattı

 • 3

  Nemrut'a ziyaretçi akını

 • 4

  Dünyayı değiştiren Müslüman sokak sanatçıları

 • 5

  Rıfat Ilgaz ölüm yıl dönümünde anıldı