Yetkin Düşünce, karanlık konulara ışık tutuyor

Güncelleme: 01.02.2019 00:00

Türkiye 2018 yılı başında bir dergi ile tanıştı: Yetkin Düşünce. Üç aylık periyotlarla bir düşünce dergisi olarak yayın hayatına başlayan Yetkin Düşünce, insanlığın mustarip olduğu ağır konuları ele alıp tartışmıştır: Özgürlük ve Teslimiyet, Adalet ve İstikrar, Dini Düşüncede Güncelleme, Ahlâk ve Menfaat. Nihayet 2019 yılı ilk sayısı “Tanrı’yı Dünyadan Kovmak: Deizm, Ateizm ve Agnostisizm” başlığıyla çıktı.

Yetkin Düşünce iki yaşında

Ocak ayından itibaren ikinci yılına giren Yetkin Düşünce dergisinin 5. sayısında deizm, ateizm, agnostisizm konusunu ele alıyor. Yetkin Düşünce dergisinde Mustafa Tekin, Esat Arslan, Ahmet Keleş, Yaşar Soyalan, Muhammet Özdemir, Kadir Canatan, Muhammet Çelik, Aydın Topaloğlu, Şaban Ali Düzgün, Vejdi Bilgin, Abbas Pirimoğlu, Mustafa Demirtaş, Atasoy Müftüoğlu konuyla ilgili farklı boyuttaki tartışmalarıyla katkı sunuyor.

Deizm, ateizm ve agnostisizm...

Dergide yer alan makaleler konunun farklı boyutlarına dikkat çekmekle birlikte, özelde Müslümanların gündelik yaşantıları ve doğru temsilleri üzerinde analiz yapıyorlar. Deizm, ateizm ve agnostisizm konusunda dergide iki önemli söyleşi yer alıyor. Bunlardan ilki, Ahmet Arslan’la gerçekleştirilen söyleşi diğeri ise, Deizm Derneği Başkanı Özcan Pali’nin analizi.

Ulvi Alacakaptan’la söyleşi

Bu sayıda kültür-sanat bölümünde bir yazı ve söyleşi yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda vizyona giren “Müslüm” filminin analizini Nevin Başaran yapıyor. Söyleşi bölümünde ise Ulvi Alacakaptan, Müslümanların yaşadığı ikilem ve Türkiye’nin son 40 yılına dair tespitlerini aktarıyor.

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

Şehir'de Çocuk Sempozyumunun ilki geniş katılımla gerçekleştirildi

İstanbul şehir üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ı. Şehir'de çocuk sempozyumu, farklı disiplinlerden akademisyenleri çocuklar için buluşturdu

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Gotik ve Barok mimarinin ilk örneği Sivas'ta

Gotik ve Barok mimari her ne kadar Avrupa ile özleşse de bu sanatın ilk örnekleri Batı'dan yıllar önce Divriği Ulu Camii'nin kapılarında görülüyor. Prof. Dr. Yunus Berkli, Haçlı seferleri ile bu mimarinin Batı'ya taşındığını dile getirdi.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

İstanbullular hafta sonu Milli Saraylara yoğun ilgi gösterdi. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

En Çok Okunan Haberler