ABD-Batı medyası yine kaosa sarıldı

Güncelleme: 08.05.2019 09:13

YSK’nın İstanbul’daki seçimleri yineleme kararı ABD ve Batı’da geniş yankı buldu. Batı medyası üst aklın tehditkar ifadelerini kullanarak Türkiye ekonomisinin olumsuz etkileneceğini ve kaos çıkabileceğini yazdı. YSK kararıyla mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu , CHP Genel Merkezi önünde gazetecilerin sorularını cevaplarken, ağlamaklı hali gözlerden kaçmadı.

ÖZLEM DOĞAN

Batı medyası, İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararının ardından Gezi eylemlerinde yaptığı gibi kaos çığırtkanlığı yapmaya başladı. İngiliz Financial Times, The Guardian ve Amerikan New York Times Türkiye’de kargaşa yaşanabileceği yönünde haberlere imza attı. Türkiye ekonomisinin büyük zarar göreceğini ve toplumda kaos çıkacağını ısrarla yineleyen ABD ve Avrupa medyası, haberlerinin alt metninde üst aklın söylemlerini kullandı.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri de ‘AK Parti, YSK’ya İstanbul’daki yerel seçimleri yenilemesi için baskı yaptı. Bu, Türkiye’de seçimler yoluyla iktidarın demokratik değişiminin güvenilirliğinin sonu demek’ şeklinde maksadını aşan ifadeler kullandı.

Almanya’da küstah anket

Almanya’da yayın yapan Spıegel Online, Ekrem İmamoğlu’na sahip çıkarak, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskısı altında, İstanbul’da seçim tekrarlanıyor. Belediye Başkanı İmamoğlu, taraftarlarına karşı mücadele ediyor’ yorumunda bulunurken küstah bir anket yayınladı. Ankette ‘AB, Erdoğan'ın politikasına müdahale etmeli mi’ diye sorulurken oy kullananlara ‘Evet, Erdoğan Türkiye’yi mahvediyor’, ‘Hayır, AB müdahale etmemeli’ seçenekleri sunuldu.

Ekonomik algı başladı

New York Times seçim yenileme kararının sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalini artırdığı yorumunu yaparken, İngiltere merkezli Financial Times ise kararının ülkede siyasi kargaşa olasılığını artırdığını yazdı. The Guardian gazetesi de İstanbul’un birçok şehrinde insanlar tencere ve tavalarla protestoda bulunduğunu vurgularken finans uzmanı Timothy Ash “Türkiye ekonomisini kırılgan kılacak, temmuza kadar olan süreçte makro finansal istikrar için risk oluşturacak” şeklindeki değerlendirmesi dikkat çekti.

CHP’li isimden terör tehdidi

CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu Kadın Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Feyza Altun, "Bu süreçte bomba patlarsa müsebbibi bellidir. Terör hortlar, toplum terörize edilirse müsebbibi bellidir" paylaşımıyla tepki çekti. Yüksek Seçim Kurulu’nun yeniden seçim kararı ardından Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bostancı ve Ataşehir’de tencere tava çalarak sokağa çıkanların eylemlerini fırsat bilen firari Can Dündar, Yine İstanbul sokaklarındayız. Kadıköy hala ayakta sözleriyle Gezi kışkırtmasına atıfta bulunarak sokak protestolarına yeşil ışık yaktı.

Siyasi müdahale yok

Türkiye’de seçim yönetiminin ve denetiminin bağımsız yargı organları tarafından yapıldığını ifade eden SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Cem Duran Uzun, “Türkiye’de çok uzun yıllara dayanan bir demokrasi ve seçim tecrübesi var. YSK ve diğer il ve ilçe seçim kurullarında görev alan hâkimlerin atanması da tamamen bağımsız yargının kendi içinde gerçekleştirdiği bir süreç. Herhangi bir siyasi müdahale söz konusu değil” dedi.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

'Mursi ölmedi, öldürüldü!'
Binali Yıldırım: Bütün öğretmenlere bedava olacak
Muhammed Mursi mahkeme salonunda vefat etti
Yıldırım ile İmamoğlu'nun ortak yayını için dikkat çeken detay!
CHP adayına basİT soru: Bu kaynaklar nerede?
AK Parti'den yeni askerlik sistemi için kritik tarih!
Liselilerden tasarruf sistemi! 'Sabun yoksa su da yok'
'Milli Muharip Uçağı' Fransa'da görücüye çıktı
F-35'lerin üreticisinden Türkiye açıklaması!
Aydın 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nin detaylarını açıkladı
Bakan Pakdemirli, hayvanları telef olan o ailenin yardımına koştu
Mutabakata uyulmuyor! 3 milyon kişi risk altında
Canan Kaftancıoğlu rezil oldu! Algı operasyonu elinde patladı
NASA'nın uydu yarışmasına Türk üniversiteleri damga vurdu
YPG/PKK'nın yeni SDG oyunu!

Video

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

380 metre yükseklikte çalışıyorlar

Akciğer kanserinin aşısını buldu

İmamoğlu kendi sözlerini inkar etti!

En iyi ilaç, sevgidir

Benzer Konular

 • 1

  RTÜK'ten sapkın ilişkilere yer veren diziye ceza!

 • 2

  Portakal'dan İmamoğlu'na tepki

 • 3

  Marvel'in kirli zihninin ürünü 'Müslüman' kahraman!

 • 4

  Açık Medeniyet yine dopdolu

 • 5

  Bizanslı yönetmenden Fatih'e hakaret