Çinli TikTok Uygurlara yapılan işkenceleri anlatan hesabı askıya aldı

Güncelleme: 27.11.2019 15:41

Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok, Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik işkencelerine dikkat çeken bir kullanıcının hesabını askıya aldı.

Makyaj videosunun içinde Çin’in Uygur Türklerine yaptığı işkenceleri anlatan TikTok kullanıcısının hesabı donduruldu.

ABD’li Feroza Aziz adındaki genç kız, makyaj tavsiyeleri ile başladığı videosuna "Şimdi kirpik kıvırma makasını yere bırakın ve telefonunuzu alarak Çin'in Uygurları tuttuğu toplama kamplarını araştırın" sözleriyle devam ediyor.

“Uygurlara yapılan soykırımdan insanları haberdar edin”

Uygurlara soykırım uygulandığını anlatan Aziz, yaşananlara rağmen yeterli tepkinin verilmediğini belirterek, takipçilerine insanları haberdar etmeleri ricasında bulunuyor.

Milyonlarca kez izlendi

TikTok'da 1,4 milyon kez izlenen video 500 bin beğeni aldı. Videonun Twitter'da yayımlanan kopyası da 5 milyondan fazla izlendi.

Ayrıca videonun sosyal paylaşım siteleri YouTube ve Instagram'a yüklenen kopyaları da çok sayıda kullanıcıya ulaştı.

Hesabı askıya alındı

Aziz, videonun yayılmasının ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TikTok hesabının askıya alındığını, yeni video yüklemesinin engellendiğini belirtti.

Video TikTok üzerinde yayınlanmaya devam ederken, platformun Çin versiyonu Douyin'de yayından kaldırıldı.

ByteDance şirketinden yapılan açıklamada, "TikTok'un uluslararası platformda yayımlanan videoları siyasi hassasiyetler nedeniyle sansürlemediği ancak Çin'e hizmet veren platformdaki videoların sansür kurallarını ihlal etmesi durumunda Çin'de engelleneceği" ifade edildi.

Aziz'in eski kullanıcı hesabının 15 Kasım'da "terörizm ile bağlantılı içerikten ötürü" kalıcı iptal edildiği belirtilen açıklamada, ilave tedbir olarak da 25 Kasım'da telefon numarasına engelleme getirildiği bildirildi.

Açıklamada, Aziz'in yeni hesabının ve söz konusu videonun da olduğu içeriklerinin, uluslararası versiyonda yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.

Kamp uygulaması eleştiriliyor

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, temmuz ayında Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesine eleştiri ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısına yer verilen bir mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çok sayıda kişinin "önleyici polisiye tedbir" adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

TikTok kullanımında Türkiye dünya 3’üncüsü

Türkiye TikTok uygulamasını dünyada en çok kullanan 3'üncü ülke konumunda.

Koronavirüs nedeniyle diziler de erteleniyor

Milli Mücadelenin Ateşi bir kez daha yanacak!

İdlib ateşkesi dünya basınında

RTÜK'ten 'sorumlu yayıncılık' vurgusu
Facebook'tan koronavirüs atağı

MİT'çileri deşifre eden Odatv'ye erişim engeli getirildi

MİT mensubunu deşifre eden skandal habere gözaltı!

Alpay müjdeyi verdi: Güvenli İnternet Tırı Elazığlılar ile buluşuyor