Kalitesizliğini böyle örtmeye çalışıyor: ABD malı Orkid’den Türkiye düşmanlığı

Güncelleme: 24.10.2019 14:09

Kadın pedi markası ABD malı Orkid yeni reklamında açıkça Türkiye düşmanlığı yaptı. Son yıllardaki kalitesizliğinden ötürü kadın tüketicilerin tercih etmediği bir markaya dönüşen Orkid, İngilizce olarak yayınladığı yeni reklamını Türkiye’yi karalamaya kampanyasına dönüştürdü.

Ped markası Orkid'in yeni reklamındaki Türkiye düşmanlığı büyük tepki topladı. Reklamda, Türkiye’de pedlerin gazete kâğıdına sarılarak satıldığı iddia edilip Türkiye insanı kötülenirken kadın haklarına yönelik ihlâllerin haberleri markanın ambalajına yerleştiriliyor. İngilizce yayınlanan reklamda ped paketi, tecavüz haberleri ve kadına şiddet haberleri ile dolu bir gazete sayfasına sarılarak Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Orkid, hazırladığı İngilizce reklamda Türkiye’ye karşı skandal ifadelere yer veriyor.

Orkid’den Türkiye’ye yönelik skandal ifadeler

Orkid ‘utanç paketleri’ adı altında pazarladığı yeni ürünüyle ilgili reklamda, Türkiye’de kadınlara karşı ‘haksızlık’, ‘ayrımcılık’, ‘şiddet’ ve ‘utanç verici olaylar’ yaşandığını iddia etti. ABD malı Orkid reklamında şu skandal ifadeler kullanıldı: “Orkid utancı ortaya çıkarıyor. Orkid’i kadınlara karşı suç haberleri ile dolu gazete sayfasına sarıyoruz. Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılık, cinsiyet eşitsizliği ve utanç verici haberleri ve makaleleri seçerek eşsiz bir kâğıt hazırladık ve bunu Orkid paketlerinin üzerine koyarak İstanbul'un çeşitli yerlerine gönderdik. Böylece bu pedlerle karşılaşan her kadın bu utanç verici hikâyeleri okuyabilecek.”

ABD malı Orkid küstahlığı

ABD’li Procter&Gamble (P&G) malı olan Orkid’e tepki büyüyor. Euronews, BBC gibi kanalların ismini vererek Türkiye hakkında taraflı şekilde yaptıkları haberleri de reklama taşıyan Orkid, ‘Türkiye cinsiyet eşitliğinde 130. sırada, Parlamentoda kadınların temsil edilme oranları yüzde 17, kadın yöneticilerin sayısı yüzde 16.7, 10 kadından 1’İ Türkiye’de okuma yazma bilmiyor, kadın işçilerin oranı erkek işçilerin oranından yarısının daha az, kadınlar hijyenik ped bulamadığı için okula gidemiyor’ şeklinde mesnetsiz iftiralarla Türkiye’yi karalamaya çalışıyor.

Kalitesizliğinden satamadığı için saldırıyor

Orkid’in diğer kadın pedi ürünlerine göre son derece rahatsız, vasat ve kalitesiz olduğu görüşünde olan birçok kadın tüketici sosyal medyada Orkid’e tepki gösterdi. Kadın tüketiciler, ABD malı bu ürünün, kalitesizliğini bu şekilde örtmeye çalıştığını söyledi. Sosyal medyada tüketiciler, Türkiye düşmanlığından ötürü Orkid’i boykot etme çağrısında bulundu. Bununla birlikte başta PKK’lı ve FETÖ’cü hesaplar olmak üzere Türkiye düşmanı birçok isim de Orkid’in reklamına destek verdi.

BEM-BİR-SEN'den Milat'a ödül

Trump Hz. İsa ile Süleymani Hz. Ali'yle resmedildi

Nazlı Çelik'in babası hayatını kaybetti

İstanbul'da gemi kazasını bakın nasıl yorumladılar!..
n11.com kullananlar dikkat! Bilgiler çalındı

AA'nın Yılın Fotoğrafları oylaması sonuçlandı

Kerem Bürsin: Yılbaşında sarhoş olup sapıtmaktansa dua ediyorum

Yerli otomobile dahi sevinemeyenler...