Kalitesizliğini böyle örtmeye çalışıyor: ABD malı Orkid’den Türkiye düşmanlığı

Güncelleme: 24.10.2019 14:09

Kadın pedi markası ABD malı Orkid yeni reklamında açıkça Türkiye düşmanlığı yaptı. Son yıllardaki kalitesizliğinden ötürü kadın tüketicilerin tercih etmediği bir markaya dönüşen Orkid, İngilizce olarak yayınladığı yeni reklamını Türkiye’yi karalamaya kampanyasına dönüştürdü.

Ped markası Orkid'in yeni reklamındaki Türkiye düşmanlığı büyük tepki topladı. Reklamda, Türkiye’de pedlerin gazete kâğıdına sarılarak satıldığı iddia edilip Türkiye insanı kötülenirken kadın haklarına yönelik ihlâllerin haberleri markanın ambalajına yerleştiriliyor. İngilizce yayınlanan reklamda ped paketi, tecavüz haberleri ve kadına şiddet haberleri ile dolu bir gazete sayfasına sarılarak Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Orkid, hazırladığı İngilizce reklamda Türkiye’ye karşı skandal ifadelere yer veriyor.

Orkid’den Türkiye’ye yönelik skandal ifadeler

Orkid ‘utanç paketleri’ adı altında pazarladığı yeni ürünüyle ilgili reklamda, Türkiye’de kadınlara karşı ‘haksızlık’, ‘ayrımcılık’, ‘şiddet’ ve ‘utanç verici olaylar’ yaşandığını iddia etti. ABD malı Orkid reklamında şu skandal ifadeler kullanıldı: “Orkid utancı ortaya çıkarıyor. Orkid’i kadınlara karşı suç haberleri ile dolu gazete sayfasına sarıyoruz. Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılık, cinsiyet eşitsizliği ve utanç verici haberleri ve makaleleri seçerek eşsiz bir kâğıt hazırladık ve bunu Orkid paketlerinin üzerine koyarak İstanbul'un çeşitli yerlerine gönderdik. Böylece bu pedlerle karşılaşan her kadın bu utanç verici hikâyeleri okuyabilecek.”

ABD malı Orkid küstahlığı

ABD’li Procter&Gamble (P&G) malı olan Orkid’e tepki büyüyor. Euronews, BBC gibi kanalların ismini vererek Türkiye hakkında taraflı şekilde yaptıkları haberleri de reklama taşıyan Orkid, ‘Türkiye cinsiyet eşitliğinde 130. sırada, Parlamentoda kadınların temsil edilme oranları yüzde 17, kadın yöneticilerin sayısı yüzde 16.7, 10 kadından 1’İ Türkiye’de okuma yazma bilmiyor, kadın işçilerin oranı erkek işçilerin oranından yarısının daha az, kadınlar hijyenik ped bulamadığı için okula gidemiyor’ şeklinde mesnetsiz iftiralarla Türkiye’yi karalamaya çalışıyor.

Kalitesizliğinden satamadığı için saldırıyor

Orkid’in diğer kadın pedi ürünlerine göre son derece rahatsız, vasat ve kalitesiz olduğu görüşünde olan birçok kadın tüketici sosyal medyada Orkid’e tepki gösterdi. Kadın tüketiciler, ABD malı bu ürünün, kalitesizliğini bu şekilde örtmeye çalıştığını söyledi. Sosyal medyada tüketiciler, Türkiye düşmanlığından ötürü Orkid’i boykot etme çağrısında bulundu. Bununla birlikte başta PKK’lı ve FETÖ’cü hesaplar olmak üzere Türkiye düşmanı birçok isim de Orkid’in reklamına destek verdi.

Dünya, Türkiye'nin salgınla mücadeledeki başarısını konuşuyor

Şarkıcı Alişan ölümden döndü

Başkan Erdoğan'dan TV kanalı talimatı

Bakanlık, cinsel istismar içerikli yayın için savcılığa başvurdu

Mory Kante hayatını kaybetti

Kaçak yapısı ortaya çıkan Fatih Portakal hakkında bir bomba haber daha

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi