YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Beyhan

Doğu Akdeniz’e İlişkin Skandal Açıklamalar

10.07.2019 00:01

Türkiye, Doğu Akdeniz'e ikinci sondaj gemisi olan Yavuz'u göndermesinden sonra, skandal açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. İlk skandal tepki Avrupa Birliğinden geldi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini şöyle skandal bir açıklama yaptı: "Türkiye Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda illegal şekilde yeni bir gemi göndermesi büyük bir endişe oluşturmuştur. Avrupa Konseyi, atılan bu adıma "uygun önlemler" almayı düşündüğünü ve Kıbrıs'la dayanışma içinde olacağını ‘’ söyledi.

Her şeyden önce Türkiye, Kıbrıs’ta Garantör bir devlet olmanın gereği olarak hukuken Kuzey Kıbrıs Türklerinin hakkını savunmak zorundadır. Türkiye Doğu Akdeniz’de arama yapmasının ruhsatını Kuzey Kıbrıs Türk hükümetinden almıştır. Dolaysıyla aramalar hukukidir ve Avrupa Birliğinin iddia ettiği gibi illegal değildir.

Diğer bir skandal açıklamaysa, Rusya’dan geldi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin alımı konusunda, ABD ve bazı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin gerildiği bir zamanda, Rus Dış İşler Bakanlığının sitesine koyduğu şu açıklaması dikkat çekicidir: ‘’ Türkiye yeni bir araştırma gemisini, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesine gönderdiği haberlerinin ardından, bölgedeki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Kıbrıs'ın egemenliğinin ihlâl edilmesinin, Kıbrıs sorununa kalıcı, adil ve uygulanabilir bir çözüm için şartların sağlanmasına yardımcı olmayacağına inanıyoruz.

Doğu Akdeniz'deki krizin kapasitesini artıracak adımlardan kaçınılması; ölçülü davranma ve siyasi akılla hareket edilmesi; sorunlu konuların çözümü için diyalog ve karşılıklı çıkarlar dikkate alınarak çaba gösterilmesi çağrısını yapıyoruz.’’

Zaten Türkiye’de diyor ki, karşılıklı diyalog ve adil bir paylaşım olsun ancak burada diyalog ve kalıcı bir çözümden kaçan Türkiye değil Yunanistan’dır. Rusya bunu bildiği halde bu skandal açıklaması akıllara ‘’acaba Kudüs’te yapılan üçlü zirvede alınan bir kararın sonucu mu?’’ Sorularını getirdi.

Hatırlanacağı üzere geçen ay İsrail’in talebi üzerine Kudüs’te, ABD, Rusya ve İsrail’in ulusal güvenlik başkanları bir toplantı yapmışlardı. Bu toplantının konusu görünürde İran’ın Suriye’deki rolünü sınırlandırmak olduğuydu. Ancak biz buna pek inanmamıştık ve 05.06 tarihinde ‘’kritik üçlü zirve İsrail’de’’ başlıklı yazımızda: ‘’ Doğu Akdeniz’deki zengin enerji kaynaklarında Rusya’ya bir pay mı vermek istiyorlar? Bekleyip göreceğiz.’’ Demiştik.

Bu yazımızdan sonra 26.06 tarihinde ‘’Kritik üçlü zirve Kudis’te’’ başlıklı yazımızda şöyle bir soru sormuşuz: ‘’ Zihnimi kurcalayan başka bir soru, İsrail’in önemli gördüğü ‘’değişimin’’ kapsamı son günlerde Türkiye’nin canını sıkan İdlib’e yapılan saldırlar ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz enerji paylaşımında Türkiye’ye karşı şımarık tutumunu kapsıyor mu?’’ Bu yazıları yazdıktan kısa bir zaman sonra Rusya’nın bu skandal açıklaması aslında beni şaşırtmadı. Özellikle büyük devletlerin dış politikalarını anlamaya çalışırken, ne dediklerine değil ne demediklerine hep dikkat etmişimdir.

Gelişmeleri dikkatle takip edeceğiz ama Doğu Akdeniz’e ilişkin peş peşe gelen bu skandal açıklamalar gösteriyor ki, mesele ciddi ve derindir.

 

 

 

 

 

Foto Galeri

Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

Video

Havada yakıt ikmali böyle yapılıyor

Dakikalar içinde ağaçtaki tüm meyveleri topluyor

Daha önce böyle bir taş gördünüz mü?

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Andorra, Arnavutluk ve İzlanda maçlarının yeri belli oldu

 • 2

  'Almanya'da 3 camiye bomba ihbarı' asılsız çıktı

 • 3

  Araç sahiplerine müjde: 16 kuruş indirim

 • 4

  Kayıp Fransız denizaltısı 51 yıl sonra bulundu

 • 5

  ABD heyeti ile yapılan Suriye toplantısı sona erdi

Bakan Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Görüşmeden rahatsızız!
ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası
Hava harekatıyla 8 terörist etkisiz hale getirildi
FETÖ'cü komiser sahte dolar basarken yakalandı
Rus uçakları saldırdı! Çok sayıda ölü var
Türkiye'nin ilk 'yapay zeka mühendisliği' bölümünün müfredatı hazır
İstanbul Valiliği Suriyeliler için tarih verdi
Askeri havacılık trendleri nasıl bir gelecek gösteriyor?
ABD'li general PKK'lı sözde yönetici ile görüştü
Rusya'dan ortak S-400 üretimi hakkında açıklama
Hürjet için kritik gelişme! Başarıyla geçti
ABD'ye rest! Karşı adım atarız
Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı
Türkiye ve Gürcistan için tarihi gün
Batman'da ele geçirildi! Tam 1 ton