YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Beyhan

Esas mesele Doğu Akdeniz enerjisi

10.04.2019 00:01

ABD’nin temel dış politikası, kendi dışında başka bir gücün ortaya çıkmasını engelleme siyaseti üzerine kuruludur. ABD’nin diğer tüm ülkelerle kurduğu ilişkilere baktığımızda, iki husus dikkatimizi çeker. Birincisi, o ülkenin kaynaklarından istifade etmek, ikincisi, o ülkeleri belli bir sınırda tutup bir güç olarak ortaya çıkmasını engellemektir.

Somut bir örnek vermek gerekirse, ABD’nin en yakın müttefiki Avrupa değil midir? ABD, yıllarca Avrupa’yı hem pazar olarak kullanıp kalkınmasını sağladı hem de Avrupa üzerinde Ortadoğu ve Afrika kaynaklarını sömürdü. Ama ne zaman Fransa Devlet Başkanı: ‘’Avrupa artık kendi ordusunu kurmalıdır’’ dedi Fransa’yı alt üst eden Sarı Yelekliler hareketiyle karşılaştı. Özellikle takip ediyorum şu an ‘’Avrupa ordusu’’ fikrinden söz eden yok. Avrupa kendi ordusunu kurmak fikrinden vazgeçmemiş olsa da şu aşamada zaman kazanmak için sustuklarını düşünüyorum. Burada vurgulamak istediğim husus; ABD kendi dışında başka bir gücün ortaya çıkmasına müsaade etmemesidir.

ABD’nin temel dış politika algısı anlaşılmadan Türk-ABD ilişkileri de anlaşılamaz. Dolaysıyla ABD’nin PKK uzantılarına verdiği silah desteği, 17/25 Aralık operasyonu, 15 Temmuz kanlı darbe sorumlusu olan tüm FETÖ’cüleri korumaya çalışmasının temelinde yukarıda belirtmeye çalıştığım hususla ilgilidir.

ABD, Türkiye’nin ortağı olduğu, parasını verip satın aldığı F-35 Savaş Uçaklarının Türkiye’ye vermemek için S-400’lerin alımını bahane ediyor.

ABD’deki Siyonist lobi ile Yunan asıllı Amerikalıların yaptıkları yoğun lobi faaliyetlerinin de etkisiyle dediler ki: ‘’Türkiye F-35 Savaş Uçaklarını alırsa muazzam hava üstünlüğünü sağlar bu da Doğu Akdeniz enerjisinin kullanımını tehlikeye sokar.’’ (The Jeruselam Post)

Daha önceki yazılarımda da belirtiğim gibi Doğu Akdeniz enerjinin çıkartılıp kullanılmasında Türkiye’yi denklem dışı bırakma çabalarına her gün yenisi ekleniyor. Geçen hafta Pazartesi günü İsrail, Yunanistan ve ABD’li bazı yetkililer Washington’da yeni bir toplantı yaptılar.(Ekathimerini gazetesi)

Türkiye’nin üretim potansiyelinin Doğu Akdeniz’de keşfedilen enerjiyle buluşması hem Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına yardımcı olur hem de üretim maliyetlerinin düşmesine neden olur. Maliyetler düşünce üretim artar, üretim artınca da halkın refah seviyesi de artacaktır.

Doğu Akdeniz’de keşfedilen enerjinin kullanımında Türkiye’yi denklem dışı bırakma çabalarına dikkat çekmek için önceki yazılarıma olumlu ve olumsuz birçok mesaj almıştım. Bir Profesörden aldığım mesajı ilginç bulduğum için paylaşmak isterim: ‘’Sayın Beyhan sonunda komplo teorilerinin cazibesine siz de kapıldınız’’ Sayın profesöre şöyle cevap vermiştim: ‘’Sayın hocam birçok NATO üyesi olan ülkelerde Ruslardan alınan S-300’ler sorun olmazken neden Türkiye S-400’leri alınca sorun oluyor? Bu soru üzerinde düşünmenizi öneriyorum.’’

Uluslararası ilişkiler uzmanı Amerikalı Profesör John Measheimer bir yazısında şöyle diyor: ‘’Amerika’nın en önemli amacı başka bir gücün ortaya çıkmasını engellemek olmalıdır’’ Dolaysıyla S-400’lerin, F-35 Savaş Uçaklarının Türkiye verilmemeye çalışılmasının temelinde Doğu Akdeniz’deki enerjinin kullanımında Türkiye’yi denklem dışı bırakma çabaları vardır. Türkiye’nin hakkı olan Doğu Akdeniz enerjisine ulaşmasını engelleme çabalarının temelindeyse ‘’Başka bir gücün ortaya çıkmasının engellemesi vardır.’’

Foto Galeri

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

Video

Bir insan bunu neden yapar ki ?

Göbeklitepe'de yeni rekor

Darbe alan kaportaya kolay çözüm

Muhteşem bir manzara

Binali Yıldırım'ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  YKS tercihleri 23-29 Temmuz'da yapılacak

 • 2

  Erdoğan: Ortak yayın için başka isimler önermiştim

 • 3

  Sele kapılmıştı, cesedi 5 km uzaklıkta bulundu

 • 4

  Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye 'İstanbul' talimatı!

 • 5

  İDO'dan '23 Haziran'da sefer iptali' açıklaması

Karar tatmin edici
“Sağduyu” Galip Gelir mi?..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim ittifakımız MHP ile
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme!
Trump'tan İran'a tehdit: Yakında göreceksiniz
Bakan müjdeyi verdi! 4 bin 321 personel alınacak
Suudi Arabistan'a bir darbe de ABD Senatosundan!
Meteorolojiden sağanak uyarısı!
YSK İstanbul'da seçmen listesini güncelledi
Başkan Erdoğan: Derdi verileri korumak değil onları alıp bir yerlere servis etmek
YÖK üniversite kontenjan sayısını açıkladı!
Okula başlama yaşı değişti!
Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması! 'Enflasyonun düşüşü hızlanacak'
Başkan Erdoğan: S-400 konusu bitmiştir!
İkinci sondaj gemimiz yola çıktı