YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Beyhan

Küresel siyasetin geleceği

15.05.2019 00:02

Dünyayı küre olarak düşünürsek ‘küresel siyaset’ dediğimizde dünya çapında yürütülen siyaseti ifade etmiş oluyoruz. Bu çerçevede dünyadaki gelişmelere baktığımızda, dünya kaynaklarının paylaşımı konusunda küresel güçlerin birbiriyle sürdürdükleri rekabet, bütün bölgeleri etkileme potansiyeline sahiptir.

Küresel siyaseti şekillendiren mevcut aktörlerin kimlerden oluştuğuna baktığımızda ABD, Çin, Rusya ve Avrupa olduğunu görüyoruz. Hindistan, Brezilya, Türkiye ve İran ise, muhtelif ittifak seçenekleri çerçevesinde dengeleri etkileyecek önemli oyunculardır.

Uluslararası dengelerin hızla değiştiği, dünyanın belirsiz bir ortama sürüklendiği son yıllarda, nüfus ortalamasının üzerindeki okumuş kesimin zihninde oluşan soru ‘’Ne olacak?’’ Gelecekle ilgili kesin yargılara varmak güç olsa da küresel güçlerin politikalarını ‘izleyerek nasıl bir gelecek bizi bekliyor’ sorusu üzerinde düşünmemiz lazım.

Meseleye bu açıdan baktığımızda küresel güçlerin birbiriyle olan rekabetinin temelinde üç unsur görüyoruz. Birincisi, ekonomik çıkar ve hükmetme isteği. İkincisi, teknoloji geliştirme yarışının sebep olduğu gerginlik. Üçüncüsü, kültürel rekabettir.

Dünya kaynaklarının aslan payı ABD’ye, artıklar da Avrupa’ya akıyordu. Ancak şimdi Çin’de bu kaynaklara ortak oldu. Hele son yılarda Çin’in uzay çalışmaları başta olmak üzere her alanda teknolojiye yaptığı yatırımlar ABD’yi endişelendiriyor.

ABD’yi endişelendiren sadece Çin ve Rusya değildir. Aynı değerleri paylaştığı Avrupa’dan da endişeleniyor. Özellikle ‘’Avrupa kendi ordusunu kurmalı’’ söyleminden sonra Fransa’da devam eden ‘’Sarı Yelekliler Hareketini’’ ABD’nin organize ettiği ileri sürüldü.

Avrupa’da ABD’ye karşı duyulan öfke gittikçe kökleşiyor ve bu durum bir tehdit algılamasına dönüşürse, askeri bir güç olmanın gerektirdiği harcamaları Avrupalılar yapacaklardır. Çok açık bir ifadeyle, böyle devam ederse yakın bir gelecekte taraflar birbirine karşı askeri meydan bile okuyacaklarını düşünüyorum.

Küresel güçler doğrudan bir çatışmanın taraflara yükleyeceği maliyetleri düşünerek, rekabeti ‘üçüncü’ ülkeler üzerinden sürdürecekler.

Bir tarafta bölgesel etkiden küresel etkiye erişen yeni ortaklar, diğer tarafta bu ortaklığı içine sindirememiş ABD var. Küresel siyasetin geleceği eski ve yeni ortaklar etrafında çatışacağını düşünüyorum. Türkiye ise, tam da bu çatışma alanın fay hattı üzerinde yer almaktadır. Mesele ciddi ve derindir.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.