YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Beyhan

Küresel siyasetin geleceği

15.05.2019 00:02

Dünyayı küre olarak düşünürsek ‘küresel siyaset’ dediğimizde dünya çapında yürütülen siyaseti ifade etmiş oluyoruz. Bu çerçevede dünyadaki gelişmelere baktığımızda, dünya kaynaklarının paylaşımı konusunda küresel güçlerin birbiriyle sürdürdükleri rekabet, bütün bölgeleri etkileme potansiyeline sahiptir.

Küresel siyaseti şekillendiren mevcut aktörlerin kimlerden oluştuğuna baktığımızda ABD, Çin, Rusya ve Avrupa olduğunu görüyoruz. Hindistan, Brezilya, Türkiye ve İran ise, muhtelif ittifak seçenekleri çerçevesinde dengeleri etkileyecek önemli oyunculardır.

Uluslararası dengelerin hızla değiştiği, dünyanın belirsiz bir ortama sürüklendiği son yıllarda, nüfus ortalamasının üzerindeki okumuş kesimin zihninde oluşan soru ‘’Ne olacak?’’ Gelecekle ilgili kesin yargılara varmak güç olsa da küresel güçlerin politikalarını ‘izleyerek nasıl bir gelecek bizi bekliyor’ sorusu üzerinde düşünmemiz lazım.

Meseleye bu açıdan baktığımızda küresel güçlerin birbiriyle olan rekabetinin temelinde üç unsur görüyoruz. Birincisi, ekonomik çıkar ve hükmetme isteği. İkincisi, teknoloji geliştirme yarışının sebep olduğu gerginlik. Üçüncüsü, kültürel rekabettir.

Dünya kaynaklarının aslan payı ABD’ye, artıklar da Avrupa’ya akıyordu. Ancak şimdi Çin’de bu kaynaklara ortak oldu. Hele son yılarda Çin’in uzay çalışmaları başta olmak üzere her alanda teknolojiye yaptığı yatırımlar ABD’yi endişelendiriyor.

ABD’yi endişelendiren sadece Çin ve Rusya değildir. Aynı değerleri paylaştığı Avrupa’dan da endişeleniyor. Özellikle ‘’Avrupa kendi ordusunu kurmalı’’ söyleminden sonra Fransa’da devam eden ‘’Sarı Yelekliler Hareketini’’ ABD’nin organize ettiği ileri sürüldü.

Avrupa’da ABD’ye karşı duyulan öfke gittikçe kökleşiyor ve bu durum bir tehdit algılamasına dönüşürse, askeri bir güç olmanın gerektirdiği harcamaları Avrupalılar yapacaklardır. Çok açık bir ifadeyle, böyle devam ederse yakın bir gelecekte taraflar birbirine karşı askeri meydan bile okuyacaklarını düşünüyorum.

Küresel güçler doğrudan bir çatışmanın taraflara yükleyeceği maliyetleri düşünerek, rekabeti ‘üçüncü’ ülkeler üzerinden sürdürecekler.

Bir tarafta bölgesel etkiden küresel etkiye erişen yeni ortaklar, diğer tarafta bu ortaklığı içine sindirememiş ABD var. Küresel siyasetin geleceği eski ve yeni ortaklar etrafında çatışacağını düşünüyorum. Türkiye ise, tam da bu çatışma alanın fay hattı üzerinde yer almaktadır. Mesele ciddi ve derindir.

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Suyu emen asfalt

Ekmeğini taştan çıkartmak bu olsa gerek

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  FETÖ'nün tepe ismine bir ceza daha!

 • 2

  Teröristlere yeni 'pençe'

 • 3

  Üniversite yakınlarında şiddetli patlama!

 • 4

  Korkulan oldu! Ölü sayısı artıyor

 • 5

  8 ilde FETÖ operasyonu

Bakan Soylu'dan Düzce açıklaması
Kuzey Irak'a geniş kapsamlı operasyon!
İran'dan çarpıcı iddia! ABD kendi İHA'sını vurdu
AK Parti'den Karamollaoğlu'na tepki!
Şüpheli çocuk ölümleri ile ilgili harekete geçildi
Yurt dışından telefon almak isteyenlere kötü haber!
Tercihte bulunacak gençlere tavsiyeler!..
Türk diplomatı şehit eden saldırganın kimliği belli oldu
Trump'tan dünyayı sarsan İran açıklaması: Hürmüz Boğazı'nda düşürdük
Bakan Akar: F-35'ten çıkarılmamız NATO'nun gücünü de olumsuz etkileyecektir
Trump'ın Türkiye mesajı sonrası Dolar'da sert düşüş
Trump'tan S-400 krizi açıklaması: Yaptırım düşünmüyorum
4 partiden AB'nin kararına ortak tepki: HDP imzalamadı
Şehit diplomat torağa verildi
Erbil'deki saldırıda dikkat çeken detay