YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Can

İman, En Büyük Nimettir!..

25.08.2019 00:02

İmanın kelime manası, herhangi birşeyi doğru kabul edip tasdik etmektir. Istılahî yani dinî manası ise şöyledir; halkın avam tabakasının dahi İslam dininden olduğunu bilecek kadar meşhûr olan hükümlerin tamamını, kalben tasdik etmek yani bunların doğru olduğunu kabul etmektir. Allahü Teâlânın bir olduğu, insanların öldükten sonra tekrar diriltilecekleri, namazın farz olduğu, içki, zina ve faiz gibi şeylerin haram olduğu bilmek gibi.

İnsan, beden ve ruhtan oluşan bir varlıktır. Yeme, içme, nefes alıp verme gibi işler bedenimizle; inanmak, sevinmek, mutlu olmak gibi olgular da ruhumuzla alakalıdır. İnsanı diğer varlıklardan ayıran başlıca özellik de işte budur. Yani insanın, ruh ve bedenden müteşekkil, iki boyutlu bir varlık oluşudur. İnsanın ruh yapısının en belirgin özelliği ise, inanmaktır. Yeryüzünde hiçbir zaman; inanma ihtiyacı duymamış bir topluluğa rastlanmamıştır. Bu olguyu, insanlığın kültür, sanat ve geleneklerinde de açıkça görmekteyiz.

İman; Allahü Teâlânın, insanlara en büyük lütûf ve ihsanıdır. İman, insanın zorluklara ve güçlüklere karşı dayanıklı olmasını sağlar. İnsana yaşama, çalışma ve başarma gücü verir. İnsan, hayata imanla başlar ve onunla değer kazanır. Çünkü imanı olan kişi, bu imanının gereği olarak kendisine ve birlikte yaşadığı topluma faydalı olmaya çalışır.

Kişi, imanını kuvvetlendirmek için birçok şeyi öğrenmek, öğrendiklerini de düşünüp değerlendirmek ve böylece hayatını düzenlemek durumundadır. İyi  ile kötüyü, güzel ile çirkini ve doğru ile yanlışı böylece ayırt edebilen insan; ahlak ve davranış yönünden olgunlaşır. Demek ki iman, insanın yaratılışı gereği olan tabiî bir olgudur ve bütün insanların buna ihtiyacı vardır.

Çevremizde gördüğümüz ve göremediğimiz yüz binlerce mahluk vardır. Yeryüzünde çeşit çeşit insanlar, irili ufaklı türlü türlü hayvanlar, renk renk çiçek ve bitkiler görürüz. Gökyüzünde de ay, güneş ve sayısız yıldızlar var. Bütün bunları ve bunların yaratılışındaki eşsiz sanat ve dengeyi gözümüzün önüne getirip düşünürsek, bunların asla kendiliğinden var olmadıklarını, bunları yoktan var eden bir kaadir-i mutlak yani her istediğini yapan bir yaratıcının bulunduğunu hemen anlarız. Evet hiçbir şey, kendiliğinden, kendi kendine var olmamıştır. Herşeyi yaratan bir yaratıcı vardır. Gözlerimizle O’nu görmesek bile, evrenin bu düzen ve ahengi bize, O’nun varlığını apaçık göstermektedir. İşte kâinatı ve her şeyi yaratan bu yaratıcı, “Allahü Teâlâ”dır.

İman, insanın yaratılma sebebidir. Yani insan, Yaradanına iman ve ibadet etmek için yaratılmıştır. İnsan, bu ulvî yaradılış gayesine uygun olarak hareket ederse; âhirette ebedî saadete nâil olacak ve cennete girecektir. Yoksa cehenneme atılacak, ebedî şekavet ve bedbahtlığa mâruz kalacaktır. Bu bakımdan iman; insan için ebedî saadeti kazanma vesilesidir ve cennete giriş anahtarıdır.  İman; icmalî ve tafsilî olmak üzere ikiye ayrılır. Şöyle ki:

a) İcmalî yani özet iman; Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin vahiyle Allahü Teâlâdan alıp haber verdiği hükümlerin hepsine birden, topluca inanmak demektir. Bir kimse, manasını bilerek; samimi bir şekilde: “Eşhedu ellâ ilâhe illellâh ve eşhedu enne Muhammeden abdühü ve resûlüh.” (Ben şehâdet ederim ki yani kalbimle inanıyor ve dilimle söylüyorum ki, Allah’tan başka ilâh yani ibâdet edilmeğe lâyık kimse yoktur. Yine ben şehâdet ederim ki yani kalbimle inanıyor ve dilimle söylüyorum ki, Hazret-i Muhammed, Allah’ın kulu ve resulüdür) derse, icmalî olarak iman etmiş olur.

b) Tafsilî yani ayrıntılı iman ise; sevgili Peygamberimiz’in, vahiyle Allahü Teâlâdan alıp haber verdiği ahkamın her birisini delilleriyle bilip inanmaktır. Diğer bir ifadeyle, zarurat-ı diniyyeyi yani herkesin bilmesi geren dinî hükümlari; bütün tafsilât ve teferruâtıyla öğrenip tasdik etmektir. Mesela; imanın altı esasının yanında; namaz, oruç, hac ve zekâtın farz olduğunu, ayrıca; adam öldürmek, içki içmek, zinâ yapmak gibi şeylerin haram olduğunu bilmek zarurat-ı diniyyedendir.

Son Haberler

 • 1

  Elazığ'da deprem! Canlı izle

 • 2

  Deprem Adıyamanı da vurdu! Yaralılar var

 • 3

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan deprem açıklaması

 • 4

  Deprem bölgesindeki vatandaşlara ücretsiz iletişim desteği

 • 5

  KKTC'den Türkiye'ye başsağlığı mesajı

Günün Manşetleri

Deprem bölgesinden acı tablo! Son bilanço açıklandı
Başkan Erdoğan'dan deprem mesajı
AFAD'dan deprem açıklaması
Deprem bölgesinden ilk görüntüler
Depremzedelerin konaklayacağı adresler belirlendi!
Kandilli Rasathanesi'nden deprem sonrası ilk açıklama
Elazığ'da 6.5 şiddetinde deprem
Elazığ depremi ile ilgili flaş açıklama: Yer kabuğu kırılmış olabilir
2 büyük artçı sarsıntı meydana geldi
İçişleri Bakanı Soylu: Elazığ'da 2, Malatya'da 2 can kaybı var