YAZARLAR

Tüm Yazıları Melih Esat Açıl

Belediyelerde Sebze ve Meyve Satılacağı Açıklandı Fiyatlar Anında Düştü!

09.02.2019 00:02

Türkiye'nin sebze ve meyve üretim merkezlerinden Antalya'da meydana gelen sel ve hortum bahane edilerek yükseltilen sebze ve meyve fiyatlarında geri çekilmeler başladı. Fiyat düşüşünde güneşin açması etkili oldu dense de, bu afetten önce fiyatlar pek oe normal değildi. Asıl etki ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Halk ekmek gibi, halk sebze geliyor" açıklamasının ardından fırsatçılar fiyatları indirme kararı aldı. 15 liraya satılan patlıcanın fiyatı 1 günde 5 liraya düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Albayrak, enflasyon rakamlarının da açıklanmasının ardından sebze ve meyve fiyatlarındaki fırsatçılığa dikkat çekmiş, gereken adımların atılacağını duyurmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı'nda "Fırsatçılıkla hareket eden birilerinin milletimizin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz" diyerek belediyelerin önümüzdeki hafta sebze-meyve satışına başlayacaklarını ifade etmişti.

Fiyatlar yarı yarıya düştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Albayrak'ın gerekli adımların atılacağını duyurmasının ardından pazarda fiyatlar ciddi şekilde düştü. Aniden düşen sebze-meyve fiyatları, daha önce yapılan fırsatçılığın da itirafı olmuş oldu. Patlıcanın ardından biber ve soğan fiyatları da hızla düşüşe geçti.

Başkan Erdoğan: ‘Vurgunu komisyoncular yapıyor!’ demişti…

Haklı çıktı.

Grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Dün kabine toplantısında bazı tedbirler için Gıda, Tarım Bakanımız olmak üzere bazı tedbirler alacağız. CHP ve avenesi başta olmak üzere ellerini ovuşturarak ülkemizin yere kapaklanmasını bekleyenler bir kez daha hüsrana uğrayacaktır. Üreticiden tüketiciye kadar, arada bu komisyoncular var ya, vurgunu bunlar vuruyor. Herkes kârını alıyor. Bu işte farklı adımlar atmak suretiyle üreticiden çıkıp tüketiciye gelen süreci sağlamak gayreti içinde olacağız. Her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız" demişti.

Ardından Berat Albayrak’ın detaylı açıklamasından sonra fiyatların hızla inmesi, üretimde sorun olmadığını, komisyoncuların bedava para kaybetme korkuları fiyatları indirdi.

Millet ittifakı diye kendilerini tanımlayıp, aslında PKK’nın siyasi uzantısı ile kol kola giren zillet ittifakının da, seçim için malzeme olarak kullandıkları sebze ve meyve fiyatları yükseldikçe ellerini ovuşturdukları malzeme de yok olmuş oldu!

Ortaya herhangi bir proje koymadan, kendilerine seçim malzemesi yaptıkları sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi herhalde ülke de komisyonculardan daha çok bir tek CHP, İP ve HDP yönetimlerini üzmüştür…

İstanbul'da İhracatçılar Çalıştayında konuşan Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 'halk sebze' konusunda haftaya çok önemli gelişmeler olacağını duyurdu.

Bakan Albayrak, "Fırsatçılıkla hareket eden birilerine izin vermeyeceğiz. Belediyeler sebze meyve satışına haftaya başlayacak. Önümüzdeki haftaya görmeye başlayacağız. 82 milyonun cebine el uzatılıyorsa müdahale ederiz" dedi.

Gıda için önemli adımlar atılacak!

Enflasyonla mücadelede gıda dışında başarılı olduklarını belirten Albayrak şu bilgileri verdi:

"Yıl sonu için 20,3 ile hedeflerimiz altına getirdiğimiz bir rakamla 2019'a umutlu bir giriş yaptık. Atılan adımlar sonuç veriyor. Gıda fiyatları alanında güçlü adımlar atacağız. Borçlanma seviyesini aşağı çekmek için önemli adımlar attık. Türkiye'nin risk primini düşürdük. Faizleri düşürdük bu rakamlarda geçtiğimiz yılın mayıs, haziran ayını yakaladık. Türkiye, dış borçlanmada alternatif pazarlara yöneliyor.”

Haftaya belediyeler sebze satacak…

“Kış aylarında ihracatçımız sivri biber mi konuşacak? Kimse kusura bakmasın. Gerek Ticaret, gerek Tarım Bakanımızla en ağır adımlar atılacak. Hiçbir şey çözümsüz değil. Belediyeler sebze meyve satışına haftaya başlayacak."

Seracılık paketi geliyor!

''Seracılıkla ilgili yarın bir anons yapacağız. Yarın, Ziraat Bankası seracılıkla ilgili bir paket açıklayacak. Antalya'da 50 bin dönümde 2 bin dönüm fırtınadan etkilenmiş, birileri kıyameti kopartıyor. Düşük faizli bu dönüşümü ortaya koyacağız. Jeotermal bölgelerde seracılık altyapısı oluşturacak. Kamu olarak da seracılık içinde yer alacağız. Gıda enflasyonunu ülke gündeminden çıkaracağız."

Meral Hanım’a da müjde 31 Mart’tan önce menemeni soğanlı yiyebilir. Birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarını sofraya çağırmayı da unutmasın. Sofraya bak sofraya: Kemal Kılıçdaroğlu, Tunç Soyer, Ekrem İmamoğlu, Sezai Temelli, Pervin Buldan… Mahpustaki Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’a da kartpostal atar artık.

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Suriye'de sıcak çatışma!

 • 2

  Sudan'da yeni gelişme! İsimler belli oldu

 • 3

  Dolarda haftanın ilk rakamları

 • 4

  Muğla'daki yangın kontrol altına alındı

 • 5

  Başakşehir zorlu deplasmanda dağıldı

HDP'li belediyelere kayyum atandı! CHP'den tepki
3 Büyükşehirin belediye başkanları görevden atıldı
Memura yeni zam teklifi!
29 ilde dev operasyon!
Etiyopya'da Camii sevdalıları
Yeni nesil ‘Algı Oyunları'
Adana'da dev operasyon!
Neden Maarif TV'miz Yok?
Yargıtay Başkanı Cirit: Son derece çirkin söylemler
Hükümetten İzmir'deki yangın hakkında açıklama
Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt
Derbi kanlı bitti!
17 gündür denizde bekliyorlardı
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki
Esnaftan İmamoğlu'na isyan!