YAZARLAR

Tüm Yazıları Melih Esat Açıl

CHP’de adayların listesi şekilleniyor! Kulislerde ilginç isimler konuşuluyor…

01.12.2018 15:50

Yerel seçimler öncesinde AK Parti’de aday belirleme süreci hemen hemen tamamlanırken, CHP'de ise yeni adaylar 6 Aralık'taki Parti Meclisi sonrasında açıklanacak. Açıklanacak isimlerin bazıları ise şimdiden konuşulmaya başlandı. İP ile uzlaşı sağlanırsa Mansur Yavaş, seçim çalışmalarına Dikmen sırtlarından başlayacak. İzmir için ise Tuncay Özkan'ın adı geçiyor.

CHP Parti Meclisi, belediye başkan adaylarının bir bölümünü daha belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanıyor. Parti Meclisi toplantısı öncesi aday isimleri ve yerleriyle ilgili sürpriz gelişmeler kulisleri hareketlendirdi. CHP’de adaylar belirlenirken parti içi talepten çok, İP’in ucunu kaçırmamaya bakıyorlar…

Kemal Kılıçdaroğlu CHP ve İP arasında ki görüşmeleri yürüten Bülent Tezcan’ı geri çekti!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İP ile görüşmeleri yürüten Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ı görevden geri çekti. Onun yerine Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yı görevlendirdi.

İP cephesinden de bu yönde bir talebin geldiği ve görüşmelerin "mütekabiliyet" esasına dayalı olarak yürütülmesini istediği ifade edildi. Bununla birlikte Tezcan'ın özellikle Ankara, Antalya, Mersin adaylarının CHP'den gösterilmesi konusunda taviz vermediği, bunun da İP Parti kanadında da rahatsızlık yarattığı ileri sürüldü.

İstanbul’un ilçelerinde dikkat çeken isimler!

Kılıçdaroğlu’nun bir röportajında söz ettiği İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Sultanbeyli, CHP Genel Sekreteri M. Akif Hamzaçebi Beykoz, Gürsel Tekin’in de Esenyurt’a kaydırılabileceğinden söz ediliyor.

İstanbul’da CHP’nin sürpriz bir aday çıkarabileceği konuşuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında da adı dolaşan gazeteci Levent Gültekin’in Beyoğlu ya da Üsküdar’dan aday gösterilebileceği kaydediliyor.

Çukur’dan CHP’ye!

Cumhuriyet'in haberine göre Kılıçdaroğlu’nun, 12 Ekim’de düzenlenecek belediye başkanları toplantısında CHP’nin iktidarda olmadığı pek çok ilçe belediye başkan adayını açıklaması bekleniyor.

CHP’nin İstanbul’da bölgelere ve bazı ilçelere göre aday adayları arasında isimleri geçenler arasında Çukur adlı televizyon dizisinde rol alan oyuncu Ercan Kesal’da yer alıyor. Kesal'ın adı Beyoğlu belediyesi için konuşuluyor.

Öte yandan İP ile görüşmelerin sonuçları netleşmeden İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının açıklanması ihtimalinin zayıf olduğu belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu, Ankara için Mansur Yavaş’a daha yakın!

Ankara’da, Mansur Yavaş’ın adı hâlâ gündemden düşmüş değil ancak tek seçenek gibi de görünmüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olumlu baktığı bilinen Yavaş’ın çatı aday olarak kabul edilmesi durumunda Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Dikmen sırtlarından girdiği yerde bulunan Seymenler Parkı’nda Seymen Alayı ve atlılarla karşılanarak adaylığı ilan edeceği de gelen kulis bilgileri arasında.

Ankara’nın metropol ilçelerinde ise isimler netleşmeye başlamış durumda. Etimesgut’ta CHP milletvekili adayı da olan Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olan Murat Kavuncu, avukat Selahattin Emre Mamak, Keçiören’de ise avukat İlker Çelik veya Dr. Ramazan Aydın’ın aday olarak gösterilmesi bekleniyor. Gölbaşı’nda Bülent Elikesik, Bala’da ise Hacı Öztürk’ün CHP adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İzmir’de kıran kırana yarış!

İzmir’de kıran kırana bir yarışa dikkat çekiliyor. Aday bolluğunun yaşandığı İzmir’de genel başkan yardımcısı Tuncay Özkan, Tunç Soyer isimleri önde görünüyor. Özkan’ın milletvekili olmasının sıkıntı olabileceği de vurgulanıyor.

Antalya’da ise Muhittin Böcek’in gündemden düştüğü ibrenin milletvekili Çetin Osman Budak ve Ümit Uysal’a dönebileceği ifade ediliyor. Ancak, Antalya konusunda son kararın İP ittifakıyla şekilleneceğini düşünüyorum.

Doğuda ise Ardahan’da eski milletvekili ve türkücü Faruk Demir güçlü bir aday olarak görünüyor. Kars’ta ise Naif Alibeyoğlu veya Barış Yarkadaş isimleri öne çıkmış durumda. Tunceli’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararı bekleniyor.

CHP 24 Ekim'de 105, 14 Kasım'da ise 147 belediye başkan adayını belirlemişti. 6 Aralık toplantısında 300'e yakın belediye başkan adayının ismi ile bazı büyükşehir ve il belediye başkanlarının açıklanması bekleniyor.

CHP yine sandığa gömülürse…

Ak Parti’nin birçok adayını süreç öncesinde belirlemeye başlaması ve ardından adayların erkenden çalışmalara başlaması nasıl odaklandıklarını gösteriyor. İktidara oynayan bir muhalefetin erkenden adaylarını belirlemiş ve çalışmalarına başlamamış olması gerektiğini düşünüyorum. Daha öncede hatırlayın Muharrem İnce’yi açıklayana kadar seçmeninin canını çıkardılar. Seçimi kazanmak gibi bir düşünceden ziyade sonucu kime yıkalım derdinde oldukları için işler uzuyor CHP’de…

9 senede, 9 seçim kaybetmiş Kılıçdaroğlu’nun tıyneti geldi şimdi aklıma… Kılıçdaroğlu, Guinness Rekorlar kitabını girerek genel başkanlığı zirvede bırakmak istiyor da olabilir. En azından hatırlanır!

Seçimden sonra kaybettikleri yerlerden çok kazandıkları yerlerle ilgili açıklamaya yapacaklarını söylememe gerek yok herhalde. Ülkenin muhalefetine bir vatandaş olarak gerçekten üzülüyorum.

 

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.