YAZARLAR

Tüm Yazıları Melih Esat Açıl

Dünya’da TRT World mü, Nusret mi daha çok tanınıyor?

06.10.2018 00:02

Yurtdışında Türküm dediğiniz zaman sanki tüm ülkeyi siz temsil ediyorsunuz gözüyle bakıyorlar. Türkiye ve Türkler ile ilgili akıllarına ilk gelenler: Kebab, baklava, Sultanahmet, Kapalı Çarşı, Antalya ve Kapadokya… Fakat özellikle son yıllarda Türkiye denilince akıllara Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin global başarılı markası Türk Hava Yolları, tüm dünyaya ihraç ettiğimiz diziler ve Türkiye’nin dünyadaki sesi TRT World geliyor. He bir de Nusret…

Tabi yurtdışında markalaştırdığımız her şey başarılı anlamına gelmez. Mesela Nusret’den çok ciddi bir vejetaryen kitlesi nefret ediyor. Türkiye’de ki yemek ustalarının et ile oynaması başlıklı bir yazı bile global bir gurme sayfasında yayınlanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile pozları da, Venezuela’da açlık varken Maduro’nun sosyete kasabında yemek yemesi çok ciddi bir öfke oluşturmuştu. Nusret’in büyük bir kitleye hitap etmesini küçümsemiyorum elbette, ancak Nusret’in etle oynayan milli bir gurur haline getirilmesi ne denli doğru olur bilemiyorum. Nitekim Euro 2024 reklam filminde oynatılması…

Geçen sene TRT World’ü ziyaret etmiştim…

Geçtiğimiz sene bir gece vakti TRT World’de tanıdıklarımı ziyaret etmek için Ulus/Beşiktaş’da ki TRT World stüdyolarına gitmiştim. Bana içeriyi gezdirirken kendimi uluslararası bir toplantının ortasında gibi hissettim. Dünyanın farklı milletlerinden işlerinde uzman onlarca kişi ile sohbet etme fırsatım oldu. Konuştuğum herkes ya kendi ülkelerinde başarılı kurumlarda çalışmış veya dünya çapında ki medya kuruluşlarından transfer edilmişler. Sanki bir futbol takımının dünya çapında yıldızları toplanmış gibiydi…

Herkes kendi alanının iyisi, yol belli, ön açık, kayırmaca yok, eh başarının kaçınılmaz olduğunu kendi gözlerim ile görmüş oldum.

TRT World’ün kuruluş gayesine gelirsek…

Küreselleşme sürecinde ülkeler arasındaki rekabet ekonomiden kültüre, savunmadan diplomasiye ve habercilikten televizyon yayıncılığına kadar birçok alanda hızla artmaktadır. Bu yeni dönemde, gelişmiş ülkeler kendi tezlerini ve paradigmalarını küresel ölçekte de egemen kılmanın mücadelesini vermektedir. Bu mücadelenin söylem boyutunun görünür hale geldiği en önemli mecra ise hiç kuşkusuz medyadır.  Küresel anlamda güçlü medya kurumları olmayan ülkelerin dünyanın değişik noktalarında yaşanan gelişmeleri kodlayıp enformasyona dönüştüremediği, bu olaylar üzerinden kendi paradigmalarının söylemini geliştiremediği ve yayamadığı sürece söylemleri kontrol etmesi,  gündemi belirlemesi,  yönetmesi ve kanaatlerin oluşumunu etkilemesi mümkün görünmemektedir.

Bu bağlamda, dünyaya Türkiye'den seslenmek, dünyadaki olaylara Türkiye'nin bakış açısını yansıtmak ve her alanda yalnızlaştırılmaya çalışılan Türkiye'nin derdini anlatmak ve en önemlisi Türkiye'yi kötü duruma düşürecek algı operasyonlarına karşı refleks göstermek için 2015’te 2015’de kurulan TRT World, çok yeni bir televizyon kanalı olmasına rağmen büyük mesafeler kat etmiş bir markamız.

TRT World sadece televizyon olarak izlenmiyor, sosyal medyada da global olarak yayılan kaliteli video tasarımları ile mazlumların sesini duyurmada önemli işler yapıyor.

TRT World Forum…

Dünyadaki güncel, kültürel, politik, ekonomik ve sosyal çıkmazlara küresel çözümler aramak amacıyla yüzlerce fikir önderini bir araya getiren ve bu yıl ikincisi düzenlenen TRT World Forum geçtiğimiz Perşembe günü sona erdi. Özetle:

Parçalanmış Bir Dünyada Barış ve Güvenliği Yeniden Düşünmek" temasıyla düzenlenen TRT World Forum, Swiss Hotel The Bosphorus'ta gerçekleştirildi.

Önemli küresel sorunlarına odaklanan TRT World Forum, dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı 600'ün üzerinde siyasetçi, iş adamı, akademisyen, aktivist, gazeteci gibi birçok fikir önderini bir araya getirdi.

Dün başlayan forumun açılış konuşmalarını, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren yaptı. Forumun ilk günü 4 açık, 6 kapalı oturum düzenlendi.

Dün akşam ayrıca TRT World'ün yılın dünya vatandaşlarını seçtiği "Citizen Ödülleri" 4 kategoride sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, törenin onur konuğu oldu.

İçeriği dolu, gösteriş değil, sorunların çözümü için insanlığı ortak paydada buluşturan bir organizasyon oldu. Ben inanıyorum yıldan yıla dünya basınının da ilgisinin artacağı çok daha global bir etkinlik halini alacak.

TRT World ABD’de geniş kitlelere yayıldı…

Global yayın organları ile tüm dünyayı etkisi altına alan ABD’de, özellikle Türkiye aleyhine yayın yaparak ve halkını tek taraflı bir perspektifte etkiliyordu. Demokrasiden, basın-yayın özgürlüğünden bahseden ABD’nin burada ki iki yüzlüğü de, Körfez krizi sonra Katar merkezli global medya kuruluşu Al Jazeera’ye haksız zorluklar çıkartmasında görüldü. Zaten Trump’ın medya da eleştiriye gelemediğini de geçtiğimiz süreçlerde sıkça görmüştük.

TRT World, İngilizce yapmış olduğu yayınlarıyla birlikte Amerikalı izleyicileri ekranlara bağlamayı başardı. TRT World'un ABD'deki bu başarısı Amerikalı diğer kablolu yayın şirketlerini istemedikleri bir rekabete sürükledi.

TRT World, dünya genelinde takip edilen bir kanal olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Büyüme hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kalan TRT World; Roku, Fire TV ve Apple TV gibi video akış cihazları için uygulamalar yayınladı. Yakında TRT World, online izleyicileri hedefleyen perspektifiyle birlikte dünya genelinde takip edilen bir kanal olacak.

TRT World'un ABD pazarına açılması, devlet destekli bir kuruluşun tüm dünyaya açılması anlamına geliyor. Umarım TRT World, daha büyük başarılara imza atar ve insanlığın sesini daha geniş kitlelere duyurmayı başarır.

 

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  İran ile Rusya arasında kritik anlaşma

 • 2

  Facebook bununla üyelerin cebini boşaltacak

 • 3

  ABD'de Trump'a şok: Adaylıktan çekildi

 • 4

  Askerlik 6 aya düştü: 2 bin TL maaş ödenecek

 • 5

  TBMM 1 Temmuz'da tatile girmeyecek

Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!