YAZARLAR

Tüm Yazıları Melih Esat Açıl

Sanal Oyunlar Tehlike Saçıyor!

09.03.2019 00:05

Eskiden oyunlar çocukların gelişimi açısından son derece önemli unsurlardı. Özellikle mahalle kültürü olan yerlerde çocukların arkadaşları ile oynadığı oyunlar, genelde spora dayalı oluyordu ve birlikte hareket etme duygusunu, kişisel becerileri gibi birçok yönünü geliştiriyordu. En basitinden hemen hemen hepimizin oynamış olduğu isim, şehir, hayvan oyunu pratik düşünmeyi, kelime dağarcını geliştiren bir oyundu. Ancak özellikle büyük şehirlerde mahalle kültürünün bitmesiyle ve sanal oyunların yayılmasıyla birlikte bu etki tersine dönüşmeye başladı...

Aileler çocuklarının evde vakit geçirmesi için internet, bilgisayar gibi imkânları sağlayarak sokaktaki tehlikelerden onları korumayı düşünüyor. Oysa bu yaklaşım bambaşka tehlikelere yol açabiliyor. Son yıllarda sanallaşan oyunlar gençleri-çocukları bağımlı yapan ve intihara sürükleyebilecek kadar sürükleyebiliyor. Size son trend bir sanal oyunla, ne kadar tehlike bir boyut aldığını göstereceğim.

Momo oyunu tehlike saçıyor!

Son zamanlarda Mavi Balina adlı oyun ile çok sayıda çocuğun ölümüne neden olan ve aileleri korkuya sürükleyen oyunlar kervanına 'Momo' katıldı. Dünya çapında çok sayıda çocuğun ölümüne sebep olan Momo oyunu Türkiye'de de görülmeye başlandı.

Momo nasıl ortaya çıktı?

Meksika'da internet aracılığıyla işlenen suçları soruşturan polis birimi tarafından Momo'nun bir sosyal medya grubu şeklinde ortaya çıktığını belirtiyor: "Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Birçok kullanıcı Momo'ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor."

Momu’nun tehlikeleri nelerdir?

Meksika siber suçlar polisi tarafından, Momo'yla mesajlaşmanın tehlikelerini beş madde halinde açıklandı. İşte, şiddet içerikli sanal oyun Momo'yu oynayan kişilerin başına gelebilecek tehlikeler…

                1)Momo oyununu oynayan kişiler, depresyon ve kaygı atakları geçirebilmektedir.

            2)Momo, kullanıcıları tehdit ve taciz edebilmektedir.

            3)Momo'la mesajlaşılması halinde kişisel bilgileriniz çalınabilmektedir.

            4)Momo'ya geri dönüş yapan kişilerden zorla para elde edebilemektedir.

            5)Şiddet öven bir dile yer verilebilmektedir ve kişiler intihara teşebbüse edebilmektedir.

Ailelere çocuklarının davranışlarını yakından gözlemlemlemi, çocukların ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olunması gerekli. Çocukların yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren içeriklere erişmediğinden emin olunmasına çok dikkat edilmeli.

 

Sanal oyun bağımlılığı!

Sanal oyunların özellikle genç yaştaki insanlar üzerinde bağımlılık yaratma riski çok yüksek. Bu bağımlılığın belirtileri okulu ihmal etme, asabiyet ve konsantrasyon bozukluğu olarak kendini gösterebiliyor.

Gününün çoğunu sanal bir ortamda, gerçek kişilerin olmadığı yerde geçiren çocuklar zamanla gerçek dünyadan kopuyor. Bu yüzden çocuklar yalnızlaşmaya başlayabiliyor. 4-12 yaş arasındaki çocuklar henüz oyun çağındadır. Ancak oyun çağını bilgisayar oyunları ile geçiren çocukların oyuncaklar ile oynama süreleri kısalıyor. Bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman geçiren çocuklar oyun döneminden erken çıkma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Şiddet içerikli oyunlarında etkileri cabası...

Her dört gençten üçü düzenli oyuncu!
Özellikle sosyal medya üzerinden yaratılan baskı ortamı tehlikeyi arttırıyor. Gençler ve çocuklar arasında çok yaygın olan PupG, Fortnite, FIFA, PES, Minecraft ve LOL gibi oyunların popülaritesindeki artış nedeniyle yapıldığı bildirildi. Almanya’da yapılan araştırmalara göre de her dört gençten üçü düzenli oyuncu. Okullarında başarı oranı yüksek olanların bilgisayar oyunlarına ayırdığı zaman ise daha düşük oluyor.

Gençler-çocuklar harçlıklarını sanal oyunlara yatırıyorlar!

Kendini ücretsiz olarak tanıtan oyunların, oyun içinde daha hızlı ilerleyebilmek için ücret talep etmesini ve gençler harçlıklarını buna harcıyor. Bunun için çocukları cezbedici reklamlar koyuyorlar. Genelde de ailelerinden gizli şekilde yapılabiliyor. Şirketler bunun için telefondan kodla bile ödeme alabiliyor. Farkında olunmalı.

Anne ve babalar ne yapmalı?

Çocukların sanal oyunlarda kendilerine farklı bir dünya yaratmaya çalışmalarının sebebi, aile içi iletişim eksikliği olabilir. Aile bireylerinin birbiriyle etkileşime dayalı aktiviteler yapılması, oyunlar oynanması hem aile birliğini güçlendirecek hem de çocuğun kendisi için yararlı olmayan aktivitelere yönlenmemesini sağlayacaktır. Çocukların anlatmak istediklerine kulak vermek onlar için etkili olacaktır. Onları yargılayıcı söylemlerden uzak durulmalıdır. Bilgisayar oyunlarını oynama saatlerine kısıtlama getirilmelidir. Tamamen kendi başına bırakılan çocuk, zamanını değerlendirmede ne yazık ki başarılı olamamaktadır. Günlük ya da haftalık konulan sınırlamalar ile daha iyi bir rutin oluşturulabilmektedir.

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Alman kanalında Batı'nın içyüzü!

Alman kanalında Batı'nın içyüzü: Öldürülen milyonlarca insanın sorumlusu müslümanlar değil...

HİSAR-A ve HİSAR-O'dan yüzde yüz başarı!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının yerli-milli imkanlarla karşılanma çalışmalarının sürdüğünü, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladığını paylaştı.

Denizli Acıpayam'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazıları yıkıldı ve çatlaklar oluştu.