YAZARLAR

Tüm Yazıları Misafir Yazar

Utanması gereken

08.04.2019 00:02

(Yücel KURAN)

Bağımlılık, bir hastalıktır. Nasıl ki kanser hastasına “neden kanser oldun, git öl” denilemez ise bağımlı bir insana da git öl denmemeli. Şimdi vicdanımızı temize çekmek için git öl demiyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Evet demiyoruz ama bir bağımlının sokaklarda ölmesi için her ortamı hazırlıyoruz. Dışlıyoruz, sırtımızı dönüyoruz, bazen görmezden geliyoruz. Sokaklarda baygın halde yatan gençleri görünce bırakın yardım etmeyi yolumuzu değiştiriyoruz. Ama çok vicdanlıyız, kışın boynumuzdaki şalları çıkarıp sokak köpeklerinin üzerini örtüyoruz. Merhametle sarılıyoruz kedilere, köpeklere.

Hangimiz üstümüzden giysimizi çıkarıp giydirdik bir sokak çocuğuna, hangimiz sarıldık sokakta evi olmayan bir insana? Hayvan barınakları yaptık, yaralı hasta olan hayvanları tedavi ediyoruz. Bir kuyuya düşse vatandaş ve itfaiye seferber oluyoruz, TV kanalları canlı yayın yapıyor. Hayvanlara yardım edilmesin mi, hayvan barınakları yapılmasın mı? Yapılsın, daha çok yardım edilsin bir köpek kuyuya düştüğü zaman 1 itfaiye aracı değil 10 itfaiye aracı gitsin. Ama sokaklarda soğuktan tir tir titreyen insanlar için de insan barınakları yapılsın. Kör bir kuyuya düşmüş gibi bağımlılığın dibine düşmüş insanlara da yardım edilsin. 5-10 itfaiye değil, evlere düşen bu yangını söndürmek için, bir damla su dökmek için yardım etsin bir insan.

Sessiz çığlıkları, mazlumları sokak çocuklarını duysun bir kişi. Bir kişi daha ölmesin artık donarak. Ah zavallı sokakta donarak ölmüş demekten başka yapabilecek bir şeylerimiz olmalı. Her gün onlarca insan uyuşturucudan ölüyor. Ey insanlar, bu ölüm acılı, sürünerek donarak ölüyor. Her fırsatta hayvan hakları, insan hakları diye ortalığı yıkan insanlar; gençler ölüyor. Aileler ölüyor. Neden görüp sırtınızı çeviriyorsunuz? Neden bu sese kulaklarınızı tıkıyorsunuz? Hani eşitti insanlar, ölürken bile eşit değiller. Bu hastalığın pençesinde ölen gençler ya donarak, ya bir tuvalette ya da metruk bir binada ölüyorlar. Ölürken bile eşit olamayan bu gençler yaşarken eşit olmayı, tedavi edilmeyi, insanların onlara yardım eli uzatmalarını bekliyorlar. Onlar bu hastalığın pençesinde ölürken biri görmesin, duymasın diye insanlardan kaçıyorlar ve utanıyorlar. Bence utanması gereken onlar değil. Utanması gereken kim peki?

 

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Giyilebilir jet takımı! Değeri 440 bin dolar

Gravity Industries tarafından üretilen 1050 beygir gücünde ve 440 bin dolar değerinde olan bu giyilebilir jet takımı özellikle sahil güvenlik alanında faaliyet gösteren kolluk güçlerine destek verecek.

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.