YAZARLAR

Tüm Yazıları Misafir Yazar

Yargılamayı Türkiye yapmalı

01.10.2019 00:02

Yasin Aktay

Resmi belge almak için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkamayan ve hunharca öldürüldüğü anlaşılan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın vefatının üzerinden 1 yıl geçti. Türkiye'de Cemal Kaşıkçı'yı ve fikirlerini en iyi tanıyanlardan biri olan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Kaşıkçı'nın ölümünün birinci yılında bu vahim olayı analiz etti.

Aktay, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde ana sebebin "muhalif gazeteci" özelliği gibi göründüğünü ancak neden muhalif olan başka insanlar yerine onun seçildiğine anlam verilemediğini aktardı. Muhalefeti nedeniyle Kaşıkçı'ya konuşma ve yurtdışına çıkma yasağı getirildiğini aktaran Aktay, onun bu yasağa uyduğunu söyledi.

KATAR’A CEPHE ALMADI

Kaşıkçı'ya verilen konuşma ve yurtdışına çıkma yasağının bir yıl kadar sürdüğünü belirten Aktay, bu yasağın sonunda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın ortak bir bildiri yayınlayarak Katar'daki 59 kişinin terörle irtibatlı olduğunu iddia ettiğini dile getirdi.

Aktay, Suudi Arabistan'ın Katar siyasetini desteklemesi talep edilen Kaşıkçı'nın, "Ben böyle bir şeyi nasıl yapabilirim? Şu anda yaptığınız büyük bir yanlış, kabul edilebilir hiçbir tarafı yok." diyerek bu talebi reddettiğini anlattı. Bu olay üzerin6e Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ı terkettiğini belirten Aktay, "Yurtdışına çıkar çıkmaz artık bir muhalif haline gelmişti. Bundan sonra söylediği sözü sakınmayan ve mevcut Suudi Arabistan yönetimine karşı en şiddetli eleştirileri yapan kişilerden birisi olmuştu." ifadelerini kullandı.

ÖLÜMÜ TERS TEPTİ

Aktay, ülkesinden ayrılan Kaşıkçı'nın aile çevresinin de bulunduğu ABD'ye yerleştiğini, Washington Post gazetesinde yazı yazmaya başladığını hatırlattı. Aktay, şöyle devam etti: “Cemal Kaşıkçı öldürüldüğü zaman, sözleri, entelektüel ve siyasi duruşu bütün dünyada bilinir hale geldi. Bilindi ki Cemal Kaşıkçı muhalif bir insandı. 'Demek ki Suudi Arabistan muhaliflerine böyle yapıyor. Demek ki Suudi Arabistan'da işler çok kötü'... Fikirlerinden korktular. Onu öldürerek, fikirlerini yok etmek istediler. Ama bu çok ters bir etki yaptı. Çok daha fazla yayıldı, çok daha fazla insan duymuş oldu. Cemal Kaşıkçı konusu, 1 yılda herhalde en çok gündemde uzun süre kalmış olan yegane konu olmuştur."

BÖYLE KEPAZELİK OLMAZ

Kaşıkçı'yı öldürenlerin mahkemede verdikleri ifadelerin kamuoyuna yansıdığına işaret eden Aktay, üstlerinden izin almadan tuvalete bile gidemediklerini beyan edenlerin kendi kafalarından böyle bir cinayeti işleyemeyeceğini söyledi. Suudi Arabistan'daki mahkemenin ne yeri ne de zamanı hakkında bilgi verildiğini kaydeden Aktay, "Sızan mahkeme tutanaklarına göre, bütün olayın sorumlusu 3-4 kişi, Veliaht Prens'in haberi yok, hiç kimsenin haberi yok. Bunlar kendi başlarına onu öldürmeye karar vermişler. Çok korkunç bir şey. Bu, insanların aklıyla, zekasıyla dalga geçmekten farksız bir şey, inanmıyoruz tabii ki... Böyle bir mahkeme, böyle bir kepazelik olmaz." dedi.

ARABİSTAN YAGILAYAMAZ!

Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı'yı öldürenleri yargılama kapasitesi olmadığının altını çizen Aktay, "Suudi Arabistan'ın bu insanları yargılayabilme kapasitesi yok şu anda, yargılayamaz. Bu işin içerisine girmiş herkesin ifadesini en net bir şekilde alabilecek ne bir cesareti ne bir gücü var. Bu güç Türkiye'de şu anda. Türkiye'nin yargılamasına fırsat vermeleri lazım." değerlendirmesini yaptı.

Son Haberler

 • 1

  Trump'ı petrol yatakları haritası ile ikna etmişler

 • 2

  Lübnan tezkeresi Genel Kurulda kabul edildi

 • 3

  Terör örgütünün devletçik projesi tarih olmuştur

 • 4

  Trump'ın azil girişimine 'linç' yakıştırması tepki çekti

 • 5

  Eski belediye başkanı Mızraklı tutuklandı

Günün Manşetleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 120 saatin bitmesin ardından ilk açıklama: Sözler tutulmadı
Türkiye ile Rusya arasında Güvenli Bölge için varılan 10 maddelik mutabakat
Çavuşoğlu: YPG'li teröristler 30 km dışarı çıkarılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: YPG'li teröristler silahlarıyla beraber bölgenin dışına çıkarılacak
Cumhurbaşkanlığı'ndan 120 saat açıklaması
Milyonların oynadığı oyunda skandal karakter!
Fransa'dan hadsiz bir çıkış daha! NATO'dan çıkarın
Dünya Sağlık Örgütü kimyasal silah iddialarını yalanladı!
İstanbul'da dev operasyon: 75 gözaltı
Teröristler Suriye Milli Ordusu'na saldırdı: 3 şehit, 18 yaralı
TSK en kritik noktayı ele geçirdi!
Erdoğan çekilen terörist sayısını açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş ek süre açıklaması!
Sinemada halk günü haftada ikiye çıkarıldı
Bakan Varank duyurdu! KOSGEB'ten büyük fırsat