YAZARLAR

Tüm Yazıları M.Mustafa Yıldız

Not ettiklerimiz

13.05.2019 00:01

31  Mart Günü… Önceki  seçimlerde eylemlerini, açıklamalarını, yerli yersiz tepkilerini saçmalıklarını görmeye alıştığımız “oy ve ötesi, genç   girişim vs.” gibi gruplar hiç seslerini çıkarmıyor.

Her  seçim öncesi çalıntı oyları taşıdığı iddia edilen(!) beyaz minibüs hikayesi yok. Sayım  merkezlerinin yakınında yırtık oy pusulaları çöpe atılmış vaziyette bulunmadı. Oysa  önceki birçok seçimde CHP’lilerin yalan olduğunu bile bile yaydıkları söylentilerdi bunlar. Bu  seçimde yoktu.  Not  ettik.

31 Mart akşamı… CHP’li  bir sandık görevlisi Gaziosmanpaşa’da “oylar  çalınıyor” diye bir video paylaştı. Ve belki de ilk kez   yaşanan bir gelişme herkesi hayrete düşürdü.  CHP  ilçe başkanlığı kendi parti üyesini yalanlayan bir açıklama yaptı. “Heyecanlanan bir görevlimizin paylaştığı yanlış video” dedi. Yani yanlışlıkla   da olsa oy çalınması meselesini gündeme getirmekten kaçındılar. Acaba birisi kulaklarına “fazla ses çıkarmayın!” diye mi fısıldamıştı? Not ettik.

31 Mart gecesi… Ekrem  İmamoğlu daha sayımlar sürerken sonradan çok tartışılacak açıklamasını yaptı. “Mazbatamı   hemen verin!” dedi. Acaba   dar bir çevrenin bildiği ama toplumun bilmediğ birşeyler mi dönüyordu?  Not  ettik.

Bir yandan seçim tartışmaları sürerken daha önce Selahattin Demirtaş sorularına “bilmiyorum, görmedim, duymadım” gibi kaçamak tavır sergileyen İmamoğlu bir röportaj verdi. “Demirtaş’ın çizgisini beğeniyorum” dedi. Not ettik.

Usulsüzlük  iddiaları ayyuka çıktı. YSK devreye girdi. Savunma yapmak, “böyle

 birşey yok” demek yerine Kemal Kılıçdaroğlu yüksek yargı   üyelerine çete benzetmesi yaptı, onları yuhalattı. Not  ettik.

AK  Parti cephesinden gelecek tepki merak ediliyordu. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem de Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım “patron YSK, alacakları karar ne  olursa kabulümüzdür” açıklamasını yaptı. Not ettik.

Geçtiğimiz hafta gariplikler ardı ardına geldi.  Altı  üstü belediye başkanı seçtiğimiz yerel seçimler dünyanın gündemine oturdu. ABD “gelişmeleri   not ediyoruz”, Almanya Cumhurbaşkanı “ikna olmadım”,   batılı politikacılar “kabul   etmiyoruz” dediler aynı   anda. Sanki  anlaşmış gibi.  Not  ettik…

Sonra  HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın açıklaması düştü  gündeme. 'Devletiniz  seri katildir' sözleriyle tepkileri   üzerinde toplayan Şık diyordu ki: “Çözüm   süreci yok falan deniliyor. Tabi ki yok. AKP ile çözüm süreci tekrar olamaz bunu herkes görmeli. Bu müzakere masasının tekrar kurulmayacağı anlamına gelmesin. Ben inanıyorum o masa kurulacak ama Erdoğan'la değil. Çok kısa bir süre sonra var olacak olan Erdoğan  sonrası iktidar bloğuyla o masa kurulacak." Bu  sözleri söylerken “çok   kısa bir süre sonra…” cümlesinde  bir an duraklıyordu. Belli ki bir süre vardı kafasında ve ağzından kaçırmak istemiyordu. Not  ettik…

Gazeteci  Ruşen Çakır ise, kaos planını ağzından kaçırdı."23   Haziran'dan çıkacak sonuç etrafında yeni Türkiye'nin nasıl bir tempoyla işgal edileceğini göreceğiz"   dedi. Sonradan “işgal”   kelimesini düzeltmeye çalıştı.   Not  ettik…

İmamoğlu  bir video paylaştı. Ne söylediğinden çok arka fonda bulunan Kuleli Askeri Lisesi tartışıldı. Acaba darbe mi demek istiyordu? Aynı gün CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu mecliste  ''Kaynayan   kazan taşmaz mı, sandıkları aşmaz mı, seçmenin oyunu yok sayan darbeyle buluşmaz mı?''   dedi. Not  ettik.

PKK devreye girdi bu defa. Medyaya konuşmayı pek de sevmeyen elebaşı Bese

 Hozat geçti kendi ajansının kamerasının karşısına. Sözleri ilginçti. “23  Haziran'da İstanbul'da Kürtler faşist bloğa karşı kim çıkacaksa, bu İmamoğlu'ysa İmamoğlu'na, destek verecektir.'  dedi. Not ettik.

Bütün  bunlar yaşanırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu boğazda bir lüks yata bindi. Yanına korumalarını dahi almadan yaklaşık 1,5 saatlik sır bir görüşme yaptı. Konu medyaya yansıdı. Ama tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Not  ettik

Erdoğan  karşıtı blok çok hareketli. Safları hiç olmadığı kadar sıklaştırmış görünüyor. Erdoğan’ın temsil ettiği fikir yapısına ait olduğunu düşündüğümüz insanlarsa başka dertlerin peşinde. Birlik tekrar sağlanmazsa karşı blok sağlam bir hamle peşinde.

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Hızlı servis için restoranın bulduğu çözüme bakın

Suyu emen asfalt

Ekmeğini taştan çıkartmak bu olsa gerek

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Hava Kuvvetleri'nde dev FETÖ temizliği!

 • 2

  FETÖ'nün tepe ismine bir ceza daha!

 • 3

  Teröristlere yeni 'pençe'

 • 4

  Üniversite yakınlarında şiddetli patlama!

 • 5

  Korkulan oldu! Ölü sayısı artıyor

Bakan Soylu'dan Düzce açıklaması
Kuzey Irak'a geniş kapsamlı operasyon!
İran'dan çarpıcı iddia! ABD kendi İHA'sını vurdu
Bu ilçe güneşle aydınlanıyor
AK Parti'den Karamollaoğlu'na tepki!
Şüpheli çocuk ölümleri ile ilgili harekete geçildi
Yurt dışından telefon almak isteyenlere kötü haber!
Tercihte bulunacak gençlere tavsiyeler!..
Türk diplomatı şehit eden saldırganın kimliği belli oldu
Trump'tan dünyayı sarsan İran açıklaması: Hürmüz Boğazı'nda düşürdük
Bakan Akar: F-35'ten çıkarılmamız NATO'nun gücünü de olumsuz etkileyecektir
Trump'ın Türkiye mesajı sonrası Dolar'da sert düşüş
Trump'tan S-400 krizi açıklaması: Yaptırım düşünmüyorum
4 partiden AB'nin kararına ortak tepki: HDP imzalamadı
Şehit diplomat torağa verildi