YAZARLAR

Tüm Yazıları M.Mustafa Yıldız

Yeni eğitim sistemi

03.06.2019 00:02

Açıkçası yeni gelen her şeye biraz şüpheci yaklaşırım. Üstelik yeni gelen bir sistem ise bu, üzerinde daha çok düşünmemizi gerektirir.

Çocuklarımızın geleceği hepimizi için önemli. Peki, yeni eğitim sistemi onlara neler getirecek?

Konuyu rehberlik uzmanı Aysun Kıran Ağın’a sordum. Anladığıma göre yeni sistemde ilgi çekici detaylar var. Aysun Hanım’a ilk sorum yeni sistemin en yeni özelliğinin ne olduğuydu.

- “Hem evrensel unsurlar hem de yerli ve milli unsurlar dikkat çekiyor. Liselerde 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle kademeli olarak 9. Sınıflardan başlamak üzere uygulanmaya başlanacak. Ders sayısı azalacak.”

-”Peki, bu nasıl uygulanacak?”

-”9. sınıflarda 8 ders olacak. Bu 8 dersin 6 sı zorunlu ders 2 si seçmeli ders olacak. Zorunlu dersler ( Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Matematik Uygulamaları, Doğa Bilimleri Deneyimi, Sosyal Bilimler Deneyimi) , seçmeli dersler 2 grup halinde 1. Grup sanat ve spor dersleri, 2. Grup diğer seçmeli dersler başlığı altında olacak ve her gruptan 1 seçmeli ders seçilecek, böylelikle öğrenci toplamda 2 seçmeli ders seçmiş olacak.

10. ve 11. Sınıflarda ise 9 ders olacak. Bu alanda 4 zorunlu seçmeli ders grubu belirlendi. Metamatik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 4 tercih grubu belirlenen gruplar. Öğrenciler her gruptan en az 1 ders seçmek zorundalar.

12. sınıflarda ise 7 ders olacak. 12. Sınıflar üniversite hazırlık sürecinde oldukları için ders sayıları az. Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük zorunlu derslerdir. Geri kalan dersler disiplinler üstü kariyer dersleri grupları arasından seçilecek. Matematik, Yabancı Dil, Fen ve Teknoloji, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sanat ve Teknoloji ağırlıkta dersler olmak üzere 5 grup arasından tercih yapılabilecek. Bunların dışında rehberlik ve destek çalışmaları yapılacak.”

-”Yani tercih öğrenciye bırakılıyor.”

-“Öğrenciler her alandan ders seçebilecek.”

-”Benim açımdan özellikle lise öğrencilerinin iş bulma sürecine dahil edileceği bir sistem olması önemli. Bununla ilgili bir yenilik var mı?”

“Tüm lise gruplarına Kariyer Ofisleri gelecek. Bu çalışmayla öğrenciler meslek gruplarını tanıyacak, kendilerini tanıyıp geliştirebilecek, kendine uygun meslek seçimlerini yapması için sağlam temeller oluşturulmuş olacak.”

-”Tabi bu anlattığınız gençler sosyal medyadan başını kaldırabilirlerse uygulanır. (gülümseme) bu gençleri çevrelerindeki bilgi kirliliğinden kurtaracak bir çalışma gerekmiyor mu?”

“Bilgi Kuramı dersi zorunlu hale gelecek. Bakanlığın 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için öğretmenlere yönelik hazırladığı kitapta da Bilgi Türleri (Gündelik Bilgi, Bilimsel Bilgi, Felsefi Bilgi, Dinî Bilgi, Teknik Bilgi, Sanat Bilgisi) Bilginin imkanı (Dogmatizm, Septisizm, Kritisizm), Bilgi elde etmede akıl (Rasyonalizm-Akılcılık), Bilgi etmede sezgi (Entüisyonizm- Sezgicilik), bilgili insanın özellikleri, bilginin yaşama etkisi, evrensel değerlerin kazanılmasında bilginin önemi, bilgi ve teknoloji arasındaki ilişki, bilgi ve iletişim teknolojilerinin insan hayatına etkisi, Dezenformasyonun toplum hayatına etkisi ve toplumların bilgi toplumuna dönüşüm süreci gibi konular yer alıyor. Öğrenciler bu derste doğrudan doğruya bilmenin ne olduğunu, Bilmenin farklı yolları ve farklı bilgi türleri konusunda, düşünmeye dayalı ve amaca yönelik doğru sorular sorabilmeyi öğrenecekler. Doğru düşünen ve kavramlar arasında doğru bağlamlar kurabilen bireyler yetişmiş olacak.”

-”Güzelmiş! En azından duymak güzel. Uygulanabilir mi? Bilemiyorum. Ama zaten sistemler oturana kadar asıl yük yine öğretmenlerin üzerinde olacak gibi. “

Uygulamalı öğrenme artacak. Yaparak yaşayarak öğrenmeyle bilgilerinin kalıcı hale gelmesi sağlanacak. Böylelikle başarı oranları artmış olacak.”

-”Ders yoğunluğu azalıyor mu? Yoksa bana mı öyle geliyor?”

“Haziran ayında dersler yerine, proje sunumları, portfolye hazırlıkları gibi etkinlikler getirilecek.”

Yeni sistemin detayları bunlar. İnşallah yavrularımıza faydalı olur.

 

 

Son Haberler

 • 1

  İncirlik Hava Üssü'nde hareketlilik!

 • 2

  ABD'den bir küstah açıklama daha!

 • 3

  Tahkim Kurulu'ndan Fenerbahçe'ye kötü haber!

 • 4

  Esed'ten Türkiye'ye küstah tehdit!

 • 5

  MSB'den NATO'ya net mesaj!

Günün Manşetleri

Mehmetçik adım adım terörü temizliyor
Erdoğan'ın Pence'i kabulü sona erdi!
Evlat nöbeti yağmura rağmen sürüyor
Rasulayn'da YPG/PKK'nın en büyük silah deposu ele geçti
AB İngiltere anlaştı!
YPG'de büyük çöküş! 600 terörist firar etti
Çavuşoğlu'ndan kritik Rusya açıklaması!
Bakanlık'tan flaş Volkswagen açıklaması!
Trump'ın sözlerine çevirmen şaştı kaldı!
8 sivilin şehit olduğu alçak saldırının görüntüleri
Arap halkından hainlere tokat gibi cevap!
ABD'li sanatçıdan Barış Pınarı Harekatı'na tam destek
Mete Yarar'dan CHP'li Yarkadaş'a fena ayar
Ünlü Şarkıcı Yusuf Güney: Önce içimizdeki hainler temizlenmeli
Mescid-i Aksa hatibi gözaltına alındı