YAZARLAR

Tüm Yazıları Muhammet Tunç

Koronavirüs ile Mücadele 

27.03.2020 15:36

Küresel bir tehdit haline gelen koronavirüsüne karşı tedbiri elden bırakamayız. Koronavirüsün, vücut direnci zayıf bünyelere ve kronik rahatsızlığı bulunan insanlara bulaşma ihtimali daha yüksektir. Bundan dolayı 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın evde kalıp kendini sosyal ortamlardan izole etmesi gerekmektedir...

Devlet olmak, sıfır risk ile vatandaşın sağlığını düşünmek ve buna göre gerekli tedbirleri almak demektir. Doğrusu salgınla mücadele konusunda ülkemiz diğer ülkelere göre iyi bir sınav veriyor. Bir vatandaş olarak, yetkili kurumların tavsiye ettiği kurallara riayet edeceğiz. Ne evhama kapılacağız. Ne de bu süreci hafife alacağız... 

Sosyal medyada yayınlanan dezenformasyonlara karşı da uyanık olmak zorundayız. Devletin resmî hesaplarını takip etmeli, resmî söylemlerle çelişen diğer hesapları ise pek dikkate almamalıyız. 

Belirlenen kural ve talimatlara uymamız halinde millet olarak bu süreci en az zararla atlatmış olacağız. Hijyen kurallarına uymalı, kronik rahatsızlığı bulunan ve vücut direnci zayıf vatandaşlarımızın ise evlerinde kalmaları yönünde telkinlerde bulunmaya devam etmeliyiz. 

Bir başka yönüyle koronavirüs; birbirimize kenetlenmenin, birlikte hareket etmenin ve toplumsal bütünlüğümüzün olgunlaşmasınada katkı sağlamış oldu. Şimdi bir ve beraber olma zamanıdır. Çünkü bu virüs hiçbir siyasi parti veya ekonomik sınıf ayrımı gözetmiyor. Onun için bir ve beraber olup sıkı sıkıya kenetlenmeliyiz. 
Bu süreci fırsata çevirip, sosyal ve modern hayatın bize unutturmaya çalıştığı aile kavramını tekrar hatırlayabiliriz. Çünkü aile olmak birbiriyle konuşmak demektir. Babanın çocuğuyla, annenin ise kızıyla konuşmadığı bir sürece girmiştik. Bu duruma gelen bir aile nasıl ayakta kalabilir? Bu süreci fırsat bilerek ailemizle doğru ve verimli bir zaman geçirmeye gayret etmeliyiz. 

Bu süreci yöneten Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, başarılı bir performans sergiliyor. Bakan beyin toparlayıcı tavrı ve ılımlı tutumundan dolayı ayrıca kendilerine teşekkür etmek istiyorum. 

Efendimizin (sav) günümüze ışık tutan bir menkıbesine yer vererek yazıma son vermek istiyorum: 

Rivayet edilir ki bir sahabi devesi ile birlikte Allah Resulü’nün bulunduğu yere varır ve Hz. Peygamber’e hitaben: Bırakıp tevekkül ediyorum, deyince Allah Resulü cevaben buyurur ki: “Bağla; sonra tevekkül et!” (Tirmizi, 2517).
 

Son Haberler

 • 1

  ABD'de silahlı saldırı! Ölüler var

 • 2

  Kosova'dan getirilen FETÖ'cülerin cezası belli oldu

 • 3

  Hafter'e bağlı milisler kenti terk etti

 • 4

  O ülkenin Başbakanı koronavirüsten karantinada!

 • 5

  Ankara'da FETÖ operasyonu! Gözaltılar var

Günde 21 tane kuru üzüm yemenin şaşırtan faydaları...
Ayaktaki nasır nasıl geçer?
Tırnak batması nedir, neden olur?
Hadid suresi, Hadid suresinin okunuşu ve anlamı
Ahkaf suresinin faziletleri ve faydaları
Ahkaf suresinin nüzul sebebi...
Ahkaf suresinin okunuşu nasıldır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?
Türk kahveli kurabiye nasıl yapılır?
Er Reşid Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(05.06.2020)
Dolar ne kadar? 05.06.2020
Hıçkırık neden olur? Hıçkırık neden tutar?
Mücadele suresi, Mücadele suresinin okunuşu ve anlamı
Muhammed suresinin faziletleri ve faydaları
Muhammed suresinin nüzul sebebi...
Muhammed suresinin okunuşu nasıldır?
Ağız kanseri belirtileri nelerdir?
Pişmaniye kurabiye nasıl yapılır?
El Varis Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Peygamber Efendimizin nazar değen kişiye okuduğu dua
Kayısının faydaları nelerdir?
Yorgunluk hissi nasıl geçer?