YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Alpay

Uyumluluk modu 

09.10.2018 00:02

Son dönemlerde çok güzel bir trend oluştu. Nüfusu neredeyse yirmi milyona yaklaşan ve dünya'nın en kalabalık şehirlerinden olan İstanbul da Türkiye'nin hemen hemen tüm vilayetlerinin sivil toplum temsilcileri o vilayetinin tanıtım günlerini yapmaya başladılar.

            Bu noktada ilgili ilin Valilikleri, belediyeleri, sanayi ve ticaret odaları da çok ciddi destekler vermeye başladılar tanıtım günlerine. Ülkemizin her vilayeti ayrı güzel. Her vilayetimizin kendine özgü bir kültürü var. Ayrıca ülke olarak damak zevki noktasında zaten üstümüze tanımıyorum. Ama bu hafta insanları da en az yemekleri kadar güzel bir vilayetimiz, doğu'nun kalesi Elazığ tanıtıldı İstanbul da. Bende hem bir Elazığlı olarak hem de Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED ) Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulundum Elazığ günlerinde.

"Elazığ günlerini anlatmaya başlamadan önce bir hususu özellikle vurgulamak istiyorum. Ben memleket tanıtım günlerini son derece önemsiyorum ve olaya sadece tanıtım olarak bakmıyorum. Modern çağın en kötü hasletlerinden bir tanesi de zamanın çok çabuk geçmesi. Ayrıca büyükşehirlerin keşmekeşinden kurtulmak, köylere tatile gitmekte hayli zorlaştı. Hal böyleyken memleket tanıtım günlerinde insanlar kilometrelerce uzaktan dahi olsa memleketlerinin havasını alabiliyorlar, yemeklerini yiyorlar ve özlem gideriyorlar. Ayrıca yeni yetişen genç kuşaklarında köklerini tanıması, örf, adet ve kültürlerini öğrenebilmeleri için de çok bir fırsat olarak değerlendiriyorum ben memleket tanıtım günlerini.

***

            Elazığ günleri hakikaten mahşeri bir ziyaretçi akınına uğradı. Ne zaman orada olsam çok yoğun bir ilgi ve kalabalıkla karşılaştım. Özellikle yiyecek stantları dolup taştı. Bunda elbette ki en büyük pay memleketim Elazığ'ımın bir birinden lezzetli yemekleri. Bende Elazığ günleri vasıtasıyla arkadaşlarıma öve öve bitiremediğim leziz Elazığ yemeklerinden tattırma ve onlara Elazığ kültürünü tanıtma olanağı buldum. Harput dibek kahvesinden, orcikten, dut kurusundan stok yaptım diyebilirim.

            Elazığ günleri kusursuz bir organizasyondu. Yaklaşık bir buçuk milyon kişi açık kaldığı dört gün içerisinde Elazığ günlerini ziyaret etti. Elazığ türkülerinin söylendiği, dik halayın oynandığı, İstanbul da Elazığ'ın o güzel havasını ciğerlerimizin derinliklerine kadar çekebildiğimiz harika dört gün geçirdik.

            Elazığ günlerinin düzenlenmesinde çok büyük emekleri olan ELFED ailesine, ELFED Genel Başkanı Faik İçmeli ağabeye, Elazığ Valiliğine, Belediyesine, Sanayi ve Ticaret Odasına, Elazığ Milletvekillerimize ben şahsım ve tüm Elazığlılar adına teşekkür etmek isterim. Eminim ki tüm İstanbul bir sonraki Elazığ günlerinin şimdiden hasretini çekmeye başlamıştır.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

İzmir'de örnek davranış! İtfaiyeye böyle yol açtılar

Gorillerin yağmura olan tepkisine bakın

Bakın Çernobil faciası dünyayı nasıl etkiledi

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Mobilyacılardan KDV talebi

 • 2

  Meteorolojiden hava durumu uyarısı

 • 3

  Yeni Zelanda'da şiddetli deprem!

 • 4

  Belçika'dan şaşırtan PKK kararı

 • 5

  Gözaltına alınan Platini hakkında karar

Görgü tanıklarından dünyayı sarsan Mursi iddiası
Türkiye'den yüksek teknoloji hamlesi
Araklı'daki felakette ölü sayısı arttı!
Çipras'tan küstah tehdit!
İmamoğlu-Küçükkaya görüşmesinin detayları ortaya çıkıyor!
Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek