YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Tezcan

Hangi Liseyi Tercih Etmeyelim?

01.07.2019 00:02


   LGS sonuçları açıklanır açıklanmaz 8.sınıf velilerimizi bir tercih telaşı sardı, bir tercih koşuşturması başladı. Özellikle ilk kez tercih dönemi geçiren velilerimizde bu telaş oldukça fazla. Bu yazımızda, doğru tercih nasıl olmalı, tercihlerde nelere dikkat edilmeli gibi başlıklar üzerinde durarak bu konuda bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Tercihin teknik kısımları değil de felsefi kısımlarında durmak istiyorum
  Eğitim bir süreç işi olduğu için, yapılan bir tercihin neticesi aslında 3 yıl sonra alınıyor. Dolayısıyla , bir öğrencinin 3-4 yılını gözlemledikten sonra karar doğru mu, yanlış mı belirlenebiliyor. Aynı bölgede 10 yıldır Lise tercihi yapıyoruz. Önceden ismi farklıydı tabii. Belirli liselere gönderdiğimiz öğrencilerden 2-3 yıl içinde okul ile ilgili çok net geri bildirimler geliyor. Okulun idare ve öğretmen profili, fiziki durumu vs. Bu da bizim tercihimizin ne kadar isabetli olup olmadığı konusunda bilgi veriyor elbette.
  Tercih olayı da, sınav sürecinin bir parçası aslında. Sınav sürecini ben 3’e ayırıyorum. Sınava hazırlık (%60), sınav (%20), tercih (%20.Yanlış bir tercih tüm süreci sıfırlayabilir ; ama ben normal etki olarak parentez içinde %20 olarak aldım.
  Toplumdaki “ İyi bir lise , iyi bir üniversitedir. ” algısı doğru aslında. İstisnalar hariç. Bir çok velide , çocuğunu liseye gönderirken bu anlayış mevcut. Ama şu da bir gerçektir ki tek başına lise yeterli değil. Ben hep şunu söylerim: Üniversiteye hazırlık başarısı bireysel bir başarıdır. Öğrencinin bu işi ciddiye alıp , elinden geleni yapması işin önemli bir bölümünü teşkil ediyor. Diğer kısım da zaten eğitim kurumu, aile, arkadaş ve sosyal medyanın etkisi vardır. Son yıllarda arkadaş ortamı ve sosyal medya daha fazla etkilemeye başladı.
Veli ve öğrenci olarak “ Doğru Tercih" te nelere dikkat edilmeli, bu konuda özellikle üzerinde durduğum bazı kriterler var:


* Okulun Akademik Ve Sosyal Başarısı
* Eğitim Kadrosu
* Fiziksel İmkanları
* Okulun Proje Ve Hedefleri
* Ulaşım


   Tercihte bulunacağımız okulun akademik başarısı işin önemli ayaklarından bir tanesi. ÖSS başarısı, olimpiyat çalışması, laboratuvar çalışmaları, ingilizce eğitimi gibi. Diğer ayak ise sosyal başarı, spor müsabakaları, şiir-kompozisyon dereceleri, resim, müzik gibi sanatsal faaliyetlerdeki başarı ve çalışmaları. Özellikle iş dünyasında , sosyal yönü güçlü kendini iyi ifade edebilen , ekip çalışmasına yatkın kişiler iş dünyasında daha çok tercih ediliyor. Öğrencimizin sosyal yönünü güçlendirmek için lise son şansımız olacak.
   Her okulun idari ve öğretmen kadrosu hakkında bilgi toplamak zor olabilir ama, o okulda çalışan öğretmen ve o okula devam eden bir öğrenci size sağlıklı bilgi aktarabilir. Bir eğitim kurumu, eğitim kadrosunun omuzlarındadır. Bu kadro ne kadar güçlü ise konumu o kadar yükseğe çıkarabilir kadronun ufku ne kadar fazla ise kurumu ve sizi o kadar uzağa taşıyabilir.

   Eğitim kurumununun fiziksel ve sosyal alanları; spor salonu, seminer salonu, yüzme havuzu, laboratuvar, atölyeler, bahçe, sınıflar, koridorlar, kantin, kütüphane, eğitim kadrosu kadar önemli; çünkü öğrenci 4 yılını bu mekanlarda geçirecek ve dersler ile sportif ve sanatsal çalışmalar bu mekanlarda yapılacak.

   Eğitim kurumunu geleceğe taşıyacak olan kurumun sahip olduğu, uyguladığı ve uygulayacağı proje ve hedefleridir. Kurumun misyonu ve vizyonu yapılan çalışmaların kalitesini ortaya koyar. Tercihte bulunacağımız lisenin hedef ve projelerini öğrenmemiz faydalı olacaktır.


   İstanbul gibi büyük şehirlerde, tercih yaparken, bir de ulaşım kriteri ortaya çıkıyor. Hani klasik “En yakın okul iyi okuldur.” anlayışı çok yabana atılacak bir konu değildir. Birçok öğrencinin 4 yıllık lise hayatı yollarda, trafikte geçebiliyor. Okula ulaşım bir çileye dönüşüyor ve öğrencinin üniversite ve okul ders başarısını olumsuz etkiliyor.

   Tercih süresince mail ve telefonla çok sorulan bazı sorulara cevap vermek istiyorum. Örneğin; öğrencinin puanı 430, veli okulları araştırıyor, inceliyor daha eksik puanlı (420-410) bir okula gitmesin diye puanına en yakın okulu tercih ediyor. Böylelikle çocuğa, aileye ve eve uygun okulu seçeceğine puana uygun okulu tercih ediyor. 10-20 puanlık bir fark okulun seviyesini etkilemez ve göstermez. Bulunduğu semtten dolayı az tercih edilen okullar var, puanı düşük olabiliyor. Ama eğitim kadrosu daha iyi ve sosyal imkanları daha fazla. Velilerimiz, öğrencileri daha yüksek puanlı bir okula girsin diye yanlış tercihte bulunabiliyorlar.

  Bir diğer çok sorulan soru da özel okul tercihi meselesi. 10 yıl öncesine göre veliler özel okulları daha çok tercih eder hale geldi. Özel okulların sayısının artması ile beraber burslu alınan öğrenci sayısı da arttı. Özel okulların üniversite başarısı daha çok arttı ve ayrıca sosyal ve fiziksel imkanlarının fazla olması bu okullar bir tercih sebebi haline geldi. Ayrıca özel okula çocuğunu gönderen velide şu farkındalık oluştu. Veli biliyor ki çocuğum daha güvende olur, çocuğum ile daha çok ilgilenilir, çocuğum daha çok takip edilir ve motive edilir.

  “Çocuğumu fen lisesine göndereyim mi?” bir diğer soru. Ben bu tür velilere şunu tavsiye ediyorum. Eğer öğrenciniz meslek olarak tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik istiyorsa fen lisesine gönderin, yok eğer hedefi net değil, kafası karışık ise normal anadolu lisesine gönderin, diyorum.

  Doğru tercih maratonunda veli ve öğrencilerimize kolaylıklar diliyorum. Ailelerine ve öğrencilerine en uygun tercih yapmalarını temenni ediyorum.

 

 

Foto Galeri

Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

Video

Havada yakıt ikmali böyle yapılıyor

Dakikalar içinde ağaçtaki tüm meyveleri topluyor

Daha önce böyle bir taş gördünüz mü?

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Andorra, Arnavutluk ve İzlanda maçlarının yeri belli oldu

 • 2

  'Almanya'da 3 camiye bomba ihbarı' asılsız çıktı

 • 3

  Araç sahiplerine müjde: 16 kuruş indirim

 • 4

  Kayıp Fransız denizaltısı 51 yıl sonra bulundu

 • 5

  ABD heyeti ile yapılan Suriye toplantısı sona erdi

Bakan Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Görüşmeden rahatsızız!
ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası
Hava harekatıyla 8 terörist etkisiz hale getirildi
FETÖ'cü komiser sahte dolar basarken yakalandı
Rus uçakları saldırdı! Çok sayıda ölü var
Türkiye'nin ilk 'yapay zeka mühendisliği' bölümünün müfredatı hazır
İstanbul Valiliği Suriyeliler için tarih verdi
Askeri havacılık trendleri nasıl bir gelecek gösteriyor?
ABD'li general PKK'lı sözde yönetici ile görüştü
Rusya'dan ortak S-400 üretimi hakkında açıklama
Hürjet için kritik gelişme! Başarıyla geçti
ABD'ye rest! Karşı adım atarız
Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı
Türkiye ve Gürcistan için tarihi gün
Batman'da ele geçirildi! Tam 1 ton